Экономические науки/7. Учет и аудит

к.е.н. Петренко С. М.

Кузьміна О. М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Теоретичні аспекти організації податкового контролю в галузях економіки

Завдання організації податкового контролю в галузевому аспекті поставлене віднос­но недавно і у зв’язку з цим виникло декілька проблем. Проблеми пов’яза­ні як із визначенням самого поняття податкового контролю, так і з встановленням тих його напрямів, що мають галузеві особливості. Окремий напрям дослідження стано­вить вибір методів використання галузевої інформації з фінансових, облікових і організацій­них питань у податковому контролі. Таким чином, метою написання даної роботи є дослідження відмінностей визначення поняття податкового контролю у працях різних науковців та виявлення особливостей, які виникають при використанні галузевих особливостей діяльності підприємств для організації податкового контролю.

Поняття податкового контролю в економічній літературі остаточно не визначене. „По­датковий контроль – це діяльність посадових осіб органів податкової служби щодо спостереження за відповідністю організації обліку об’єктів оподаткування платниками податків, методики обчислення й сплати податків і податкових платежів за чинними нормативно-законодавчими актами, виявлення відхилень, допущених у ході виконання норм податкового законодавства, та визначення впливу наслідків порушень на податкові зобов’язання” [3, с. 51]. В.П. Завгородній розглядає податковий контроль у двох аспектах: як функцію чи елемент державного управління і як особливу діяльність щодо виконання податкового законодавства України [1, с. 43]. Податковий контроль як форму державного контролю розглядає М.П. Кучерявенко: „Податковим контролем є спеціальний державний контроль, який являє собою діяльність податкових органів та їх посадових осіб по перевірці виконання вимог податкового законодавства особами, які реалізують податкові зобов’язання чи забезпечують цю реалі­за­цію” [2, с. 162]. В.А. Онищенко визначає податковий контроль як багатоаспектну, міжгалузеву систему спостереження державних органів за фінансово-господарською діяльністю підприємств з метою забезпечення дохідної частини бюджету [3, с. 11].

Така різноманітність у визначеннях відображає незавершеність процесу формування методологічної бази в цій сфері досліджень.

Не всі напрями податкового контролю мають галузеву специфіку. Такі функції податкового контролю, як реєстрація і облік платників податків, облік податків і інших обов’язкових зборів, організація виїзної перевірки і оформлення її результатів, масово-роз’яснювальна робота, не залежать від галузевої належності платників податків. Формування бази даних щодо платників податків також не є галузевим, хоча і повинно давати можливість отримати вибірку по підприємствах однієї галузі. Але головна функція податкового контролю – проведення документальних перевірок, який має чітко виражену галузеву специфіку.

Оскільки система податкового контролю є комплексною, то вона включає кілька основних напрямків, що перетинаються між собою. Здійснення податкового контролю в кожному з аспектів зумовлено певними причинами. Зокрема, виділяються такі основні аспекти:

– податковий контроль окремих видів податків. Оскільки бюджет складається в розрізі окремих видів податків, до яких, в свою чергу, прикріплені певні види видатків, то і контроль виконання бюджету здійснюється в розрізі окремих видів податків. Крім того, кожен вид податків виконує певні макроекономічні функції і залежить від тих чи інших параметрів розвитку економіки;

– податковий контроль груп платників. Групи платників виділяються за різними озна­ка­ми, в тому числі за масштабами підприємств, за певними видами діяльності, за розміром податкових надходжень тощо;

– податковий контроль окремих регіонів. За регіональним принципом організоване адміністрування збору податків. Обласні податкові інспекції відповідають за виконання планів з надходження податкових платежів, організують необхідні заходи з покращання становища у разі потреби. Ведення баз даних платників також здійснюється в територіаль­ному розрізі;

– податковий контроль у галузях економіки. На сьогодні організаційної структури під цим видом податкового контролю немає. Його виділення зумовлене винятково потре­ба­ми аналізу і моніторингу діяльності платників податків, а також потребами прогнозу­ван­ня податкових надходжень.

Галузеві особливості відіграють велику роль, головним чином, у процесі проведення податкового аудиту, як складової податкового контролю. Будь-який контроль, незалежний, податковий чи внутрішній, неможливий без використання аналітичних процедур і прийомів. Першочергове значення для проведення аналізу має створення порівнювальної інформаційної бази. Галузевий аналіз дозволяє створити таку базу і за її допомогою підвищити ефективність податкових перевірок.

Науковці вже досить детально дослідили окремі етапи і процедури проведення подат­ко­вого аудиту. Але галузеві особливості, які необхідно враховувати на кожному її етапі, не були розглянуті досить ретельно. Найбільш поширеною послідовністю контрольно-перевірочного процесу є така:

1) організаційно-підготовчий етап;

2) виконання перевірочних дій;

3) узагальнення, оформлення і підсумковий аналіз результатів.

У податковому аудиті можна виділити кілька основних напрямів використання галу­зевої інформації. Вони застосовуються на його різних етапах і з різною метою, але методика досить подібна. Зокрема, до них належать:

1) вивчення стану галузі для оцінки:

– достовірності тверджень керівництва об’єкта перевірки;

– обґрунтованості податкової політики щодо галузі (ставки податку, спеціальні збори, пільги тощо);

2) використання середньогалузевих фінансових і економічних показників для відбору об’єктів перевірки і оцінки ймовірності податкових порушень;

3) вивчення типової структури активів і пасивів підприємств галузі для виявлення проблемних статей звітності об’єкта;

4) застосування єдиних методичних підходів до перевірки підприємств окремої галузі;

5) вивчення типової схеми обліку для порівняння з тією, що є об’єктом перевірки. Виявлення нетипових господарських операцій.

Таким чином, можна сказати, що необхідність організації податкового контролю в галузевому аспекті зумовлена перш за все тим, що на сьогодні є необхідними розробка та впровадження єдиних методичних заходів податкового контролю та системи показників по окремих галузях для прогнозування ймо­вірності податкових порушень, що дозволить найбільш повно відстежувати стан справ по однорідній групі підприємств, здійснювати порівняльний аналіз їх фінансово-господарської діяльності, оцінювати загальну цінову та кон’юнктурну ситуацію на галу­зевому ринку, ефективніше запобігати уникненню від оподаткування.

Література

1. Завгородній В.П. Налоги и налоговый контроль в Украине. – Киев: А. С. К., 2000.

2. Е. Кондукова. Теоретичні аспекти організації податкового контролю в галузях економіки // Науковий вісник Національного університету державної податкової служби України (економіка, право). - № 4(26) -  2004 – с. 25-32

3. Кучерявенко Н.П. Основы налогового права. – Харьков: Легас, 2001.