Економічні науки/Облік і аудит

К.е.н. Яришко О.В.

Запорізька державна інженерна академія, Україна

Аналіз фінансового стану державних вищих навчальних закладів

І-ІІ рівня акредитації

 

При сучасній економічній ситуації, коли  на ринку  освітніх послуг діє конкуренція, постає питання оптимізації господарських процесів у навчальному закладі.

Для того, щоб визначити реальний стан справ, який дав би можливість прийняти обґрунтовані рішення, необхідно провести розрахунок основних фінансових показників, проаналізувати бухгалтерський баланс організації.

Основні завдання, для вирішення яких необхідне проведення фінансового аналізу вищого навчального закладу І–ІІ рівня акредитації, – це максимізація доходів; активізація структури капіталу  та забезпечення його фінансової діяльності; побудова ефективного механізму управління; використання ринкових механізмів залучення фінансових коштів.

Відсутність стратегічного управління і відповідно фінансової стратегії в роботі  навчальних закладів значною мірою пов’язана з відсутністю цілісної системи оцінювання їх ефективності, якщо до приватних вузів можна застосувати стандартну систему, то відносно державних вона потребує уточнень і коректування.

Правильне визначення співвідношення між витратами і доходами, а також залучення додаткових коштів і використання наявних ресурсів є основою для забезпечення успіху, працездатності вищого навчального закладу.

Освітня діяльність є особливою галуззю економіки і має свої властивості, тому для неї необхідно використовувати спеціальну методику.

Фінансовий стан навчального закладу І-ІІ рівня акредитації – це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин навчального закладу, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають  надходження, наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів спеціального і загального фонду.

Основні прийоми аналізу, які можуть бути використані:

1.   Горизонтальний (часовий) аналіз – порівняння кожної позиції звітності з попереднім періодом. Такий аналіз є основою організації моніторингу поточної фінансової діяльності. У процесі цього аналізу виявляють відхилення звітних показників від планових (нормативних), визначаються причини цих відхилень  і вносяться рекомендації щодо корегування окремих напрямків фінансової діяльності навчального закладу. Аналіз дає можливість визначити роль бюджетного фінансування  за загальним і спеціальним фондом.

2.   Вертикальний (структурний) аналіз–визначення структури фінансових показників з оцінюванням впливу різних факторів на кінцевий результат. Такий аналіз дає можливість визначити найвагоміші складові  у балансі навчального, але найбільш вагоміше його використання в аналізі складових доходів і витрат Кошторису

3.   Трендовий аналіз – порівняння кожної позиції звітності з рядом попередніх періодів та визначення тренду, тобто основної тенденції динаміки показників, очищеної від впливу індивідуальних особливостей окремих періодів. На основі екстраполяції можливо не тільки визначити перспективне значення основних показників, а також спрогнозувати перспективний  аналіз фінансового стану вищого навчального закладу.

4.   Порівняльний аналіз - внутрішньогосподарський аналіз зведених показників звітності за окремими показниками самої організації (філій), а також міжгосподарський аналіз показників цієї організації порівняно з показниками конкурентів або із середньогалузевими та середніми показниками. При порівняльному аналізі  фінансових показників розглянутого  вищого навчального закладу і середньогалузевих показників виявляється ступінь відхилення основних результатів фінансової діяльності вищого навчального закладу від середньогалузевих з метою оцінки своєї конкурентної позиції за фінансовими результатами господарювання і виявлення резервів подальшого підвищення ефективності фінансової діяльності. При порівняльному аналізу фінансових показників вищого навчального закладу і навчального закладу –конкурента виявляються слабкі сторони фінансової діяльності навчального закладу з метою розробки заходів з підвищення його конкурентної позиції на регіональному ринку. При порівняльному аналізу фінансових показників структурних одиниць і підрозділів даного навчального закладу  проводиться порівняльна  оцінка й пошук резервів підвищення ефективності фінансової діяльності внутрішніх підрозділів навчального закладу.

5.   Факторний аналіз – визначення впливу окремих факторів (причин) на результативний показник детермінованих (розділених у часі) або стохастичних (що не мають певного порядку) прийомів дослідження. Проводиться за допомогою моделювання (детермінованого та стохастичного).

6.   Маржинальний аналіз – метод оцінювання  і обґрунтування управлінських рішень на основі причинно-наслідкового зв’язку обсягу продажу, собівартості наданих бюджетною організацією послуг та поділу витрат на постійні і змінні.

7.   Аналіз відносних показників (коефіцієнтів) – розрахунок відношень між окремими позиціями звіту або позиціями різних форм звітності, визначення взаємозв'язків показників.

Предметом фінансового аналізу навчального закладу є фінансові ресурси навчального закладу, їх формування та використання.

Необхідно враховувати при формуванні системи показників особливості звітності вищого навчального закладу І-ІІ рівня акредитації. Особливу увагу необхідно звернуту на формування доходів навчального закладу за двома фондами загальним і спеціальним.

Загальноприйнята система показників[1] шляхом адаптування її до вищих навчальних закладів може використовуватися для аналізу. Аналіз фінансових коефіцієнтів та співвідношень надає нам змогу краще зрозуміти взаємозв’язок між звітністю. Крім того, деякі коефіцієнти можуть показати нам, чи ефективно вищий навчальний заклад поєднує різні активи та пасиви і як це впливає на  його доход. Очевидно, що фінансові показники – це важливий інструмент сучасного стратегічного управління. Незважаючи на велику кількість фінансових співвідношень та коефіцієнтів, для навчального закладу їх можна поділити на такі групи: показники майнового стану; показники ділової активності; показники фінансової стійкості; показники ліквідності та платоспроможності.

Методи фінансового аналізу  вищого навчального закладу І-ІІ рівня акредитації – це комплекс науково-методичних інструментів та принципи дослідження фінансового стану навчального закладу.

Неформалізовані методи аналізу ґрунтуються на описуванні аналітичних процедур на логічному рівні, а не на жорстких аналітичних взаємозв'язках та залежностях (експертних оцінок і сценаріїв, психологічні, морфологічні, порівняльні і інші)

До формалізованих методів фінансового аналізу належать ті, в основу яких покладено жорстко формалізовані аналітичні залежності (арифметичних різниць, балансовий, дисконтування).

Використання видів, прийомів та методів аналізу для конкретних цілей визначення фінансового стану навчального закладу І-ІІ рівня акредитації в сукупності становить методологію та методику аналізу.

 

Література:

1.       Ізмайлова К.В. Фінансовий аналіз: Навч. посіб.– К.: МАУП, 2000.– 152с.