Конференция

«Наука и образование»

27.12.2008 – 5.01.2009

С.7.Клиническая медицина

 

Воробель А. В.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

 

Аналіз факторів ризику гіпертензії у студентів Прикарпатського національного університету (ПНУ) імені Василя Стефаника

 

         Фактори ризику виникнення артеріальної гіпертензії добре відомі лікарям. Але вони не достатньо враховуються в практиці охорони здоров’я, зокрема, дільничними терапевтами. Несформована настороженість населення відносно факторів ризику артеріальної гіпертензії.

         Отже, актуальними є вивчення факторів ризику гіпертонії у студентів ПНУ ім. В. Стефаника.

         Мета дослідження – проаналізувати фактори ризику гіпертензії у студентів університету, познайомити з цими даними широкий загал студентів, впровадити результати дослідження в практичну медицину.

         Обстежено 189 студентів ПНУ імені Василя Стефаника.

         Серед обстежених 185 дівчат і тільки четверо хлопців. Вік студентів коливався в межах 18 – 22 роки. Всім обстежуваним вимірювався артеріальний тиск. Всі студенти анонімно заповнювали анкету, в якій відповідали на питання з метою виявлення факторів ризику гіпертонії.

         Результати вимірювання артеріального тиску у обстежуваних студентів показані на малюнку 1.

Мал.1 Показники артеріального тиску у студентів. Фактори ризику гіпертензії.

Студентів, в яких виявлено високий нормальний тиск та погранична гіпертензія, рекомендовано взяти на диспансерний облік в санаторії профілакторії «Здоров’я».

Мал.2 Фактори ризику гіпертонії у студентів ПНУ

         Як видно на малюнку 1, у 30 % студентів виявлена обтяжена спадковість. Ці дані корелюють з даними літератури. Студенти повинні максимально обмежити фактори ризику гіпертонії, знаходитися під контролем лікаря з частим вимірюванням артеріального тиску.

         Надмірна маса тіла виявлена у 28,8 % обстежених (мал.2). За рахунок чого у студентів з’явилися зайві кілограми, а отже, і калорії?

         Як показали опитування, 88,8 % студентів до кави, чаю вживають 2 – 3 ложечки цукру. Майже всі студенти (99,8 %) вживають тістечка кожен день або через день. 38,8 % опитуваних вживають фанту, кока – колу. У 60 % обстежуваних студентів батьки мають надмірну масу тіла.

         За результатами опитування виявлено, що 36,6 % студентів зловживають кухонною сіллю, зокрема, досолюють салати, вживають приправи (мал.2).

         Обстеження студентів на предмет гіподинамії виявило наступне. Вранці роблять зарядку тільки 18,2 % студентів, тобто 1/5 опитаних. В університет вранці ходять пішки тільки 11,7 % студентів.

         У 31,1 % студентів виявлено таку шкідливу звичку як куріння. Це дуже високий показник, враховуючи, що основний контингент обстежуваних – дівчата.

         Не краща ситуація зі ще однією шкідливою звичкою – вживання алкоголю. 37,7 % (тобто більше третини обстежуваних) вживають пиво, вино, слабоалкогольні напої кілька разів на тиждень. 62 % опитуваних вживають алкоголь по святах. І тільки 0,3 % опитаних зовсім не вживають алкоголь.

         0,3 % студентів пробували наркотики, зокрема, «план», «траву».

         З метою профілактики дисліпідемії в опитування були включені питання, як часто студенти вживають смажену картоплю, чіпси, якому м’ясу віддають перевагу. Анкетування виявило наступне: 96,6 студентів вживають смажену картоплю кожен день або кілька разів на тиждень, 76,6 %  студентів їдять чіпси , 18,8 % студентів віддають перевагу свинині. Тільки 11,1 % опитаних віддають перевагу м’ясу кролика, курячому м’ясу та рибі.

         Анкетування виявило підвищене нервово – психічне напруження у обстежених студентів. Так, у 70 % випадків виявлені стресові ситуації в групі, вдома.

Висновки

1.     Студентів, в яких виявлено пограничну гіпертензію та високий нормальний тиск, рекомендовано взяти на диспансерний облік в санаторії – профілакторії університету з метою оздоровлення.

2.     Вимагають спостереження у лікаря студенти з обтяженою спадковістю по артеріальному тиску та студенти з надмірною масою тіла, особливо ті студенти, батьки яких мають теж надмірну масу тіла.

3.     70 % опитаних студентів не вміють справлятися зі стресовими ситуаціями, що вимагає від викладачів індивідуальної роботи зі студентами.

4.     На заняттях з валеології та основ медичних знань звертати увагу на такі фактори ризику гіпертонії як культурі харчування, гіподинамії, шкідливим звичкам, значенню кухонної солі в розвитку гіпертензій.