УДК 159.922:316.64:165.242.2+34:008 

Дмитрієнко І.В., старший викладач Університету мислі (мм. Харків-Київ)

Дмитрієнко Ю.М., доктор філософії, здобувач наукового ступеня доктора юридичних наук Київського Національного дослідницького університету ім. Т. Шевченка (м. Київ), Веретельник М., Зигун Т. студ.  (м. Харків)

 

ЗАДАЧІ, ТЕНДЕНЦІЇ, ПЕРСПЕКТИВИ ДОСЛІДЖЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ОФІЦІЙНОЇ ВЛАДИ З ВИХОВАННЯ МАСОВОЇ ПРАВОВОЇ СВІДОМОСТІ ТА КУЛЬТУРИ ЗА 1945-1953 РР.

            

 

         У історії України Велика Вітчизняна війна є істотним, стержневим етапом Другої світвої війни, її підсумки займають особливо важливе місце, оскільки вони вплинули на всю подальшу еволюцію слов’янського суспільства. Значення правової свідомості за часів Великої Вітчизняної війни - різноджерельні та багатопланові. Але після її закінчення перед колишнім радянським урядом постали нові завдання, які треба було також негайно вирішувати. Не дивлячись на те, що останнім часом з'явилися  дослідження, присвячені проблемам формування масової свідомості та правосвідомості, проаналізовані основні способи впровадження пропагандистських правових стереотипів, масова правова свідомість залишається не вивченою, навіть на необхідному рівні. За проеденими дослідженнями основними правовими категоріями масової радянської правосвідомості були: «віра у народ», «соціалістичні ідеали», «народні сподівання», «знищення нерівності та експлуатації», «любов до Батьківщини» та ін. Період 1945-1953 рр. презентував  широку державану цілеспрямовану правову політику з впровадженню правових ідеологем у широку масову правосвідомість, що слугували об'єктивними чинниками масової тотальної ідеологізації колишньої радянської правової свідомості та культури. Дослідження проблеми державного впливу на масову правову свідомість та культуру важливі не тільки для розуміння історії української правосвідомості, але й для того, щоб виробити правові основи протидії будь-якої маніпуляціям зі свідомістю та правосвідомістю людей. Окрім того, дослідження історії формування масової правосвідомості в післявоєнні роки дозволить відповісти на питання про співвіднесення суб'єктивного і об'єктивного чинника становлення та розвитку української правової свідомості та культури,                        що зумовив саме таку, а не іншу правову політику властей цього періоду.

         Виникають завдання: 1. Виділити чинники, що визначали еволюцію державно-правової свідомості та культури. 2. Ппроаналізувати радянську систему правових ідеологем  післявоєнного часу, зокрема на території України, визначити її еволюцію та елементи. 3. Дослідити механізм впливу на державно-правову свідомість та культуру за післявоєнних років. 4. Показати роль засобів масової інформації у формуванні масової правосвідомості в 1945-1953. 5. Проаналізувати правосвідомість представників народної освіти як зміст певних ідеологем. 6. Виявити чинники зміцнення державно-правової свідомості за 1945-1953 рр.

Список використаних джерел:

1. Золіна Є. С. Концепциі західних політологів про процеси десталінізації радянського суспільства (50-80-і ). Діс. ... к.і.н.  – К., М. 1992.

2. Зима В. Ф. Голод СССР 1946-1947 гг.: происхождение и последствия. Дісс. ...                         д.и.н. -  М. 1996

3. Дмитрієнко Ю.М. Подходы к изучению прогресса переходного правостановления.  // «Научная мысль информационного века – 2008» (Міжнародна науково-практична інтернет-конференція ООО «Руснаучкнига» (м. Бєлгород, Росія), Міжнародна академія наук екології та безпеки життєдіяльності (м. Нью-Йорк-Берлін-Москва-Пекін-Токіо), видавництво «Наука та освіта» (м. Дніпропетровськ, Україна), Університета мислі (мм. Харків-Київ, Україна), Publishing HouseEducation and Sciences.r.o. (Чехія, м. Прага), Sp. z o.o. “Nauka і studia” (Przemysl, Poland) 16-31 березня 2008 р.: Publishing house Education and Science s.r.o, SCO: 27156877, Frydlanska 15/1314, Praha 8, MS v Praze, oddil C, vlozka, 100614)