«Перспективные вопросы мировой науки – 2012»/Экономические науки”/10.Экономика предприятия

Антонюк Володимир Васильович, доцент Вінницького соціально-економічного інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», м. Вінниця, Україна

Поліщук Мар’яна Олексіївна,  група ФНК-71-11  Вінницького соціально-економічного інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», м. Вінниця, Україна

 

ОЦІНКА ОСНОВНИХ ТРАНСФОРМАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ

У СКЛАДІ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ТА ЇХ ЕФЕКТИВНОСТІ

(на прикладі ПАТ «Вінницька кондитерська фабрика»)

 

За умов обмеженості ресурсів підприємництво працює над ефективністю їх використання. Вагоме місце в цій проблемі посідає пошук таких трансформацій у складі основних засобів, які б забезпечили найбільший ефект та ефективність.

Метою дослідження є оцінка основних трансформаційних процесів у складі основних засобів та їх ефективності.

Методика і методологія дослідження. Для оцінки основних засобів використовується первісна і залишкова вартість, амортизаційні відрахування. Для оцінки ефекту і ефективності використовується реалізована продукція, роботи і послуги в цінах виробника. Розрахунки абсолютних і відносних показників здійснюються згідно загальновизнаної методики.

Інформаційною базою слугують дані статистичної звітності підприємства [1,2,3].

Основні результати дослідження. Основні засоби підприємства по первісній вартості на кінець 2011 р. становлять 832261 тис. грн., що на 5,6 % більше ніж в попередньому році та на 25,0 % більше ніж в базисному 2010 році. Такі темпи оновлення основних засобів, обумовленні наступними трансформаційними  процесами в їх складі. Результати аналізу пасивної частини основних засобів надали підставу стверджувати що, у виробничій діяльності ПАТ Вінницька кондитерська фабрика використовується земельна ділянка. Її вартість як основного засобу за балансовою оцінкою становить 14036 тис. грн. Вона стабільна.  Змін оцінок вартості земельних ділянок в останні роки не відбувалося. Будинки, споруди та передавальні пристрої за первісною вартістю становлять 176148 тис. грн.  Вони зношені на 48,9 %.  В 2011 р.  вибуло 1,6 % первісної вартості  будинків, споруд та передавальних пристроїв. Для покращення придатності споруд та передавальних пристроїв в звітному році їх оновлено на 20617 тис. грн., що становить 10,9 % первісної вартості. Так як темпи оновлення перевищують темпи вибуття вартості будинків, споруд та передавальних пристроїв то це дає підставу свідчить про абсолютне та відносне збільшення частки названих основних засобів в загальній їх вартості. Водночас, доводиться констатувати, що  придатність до експлуатації будинків, споруд та передавальних пристроїв  на кінець року становить 51,1 %.

Результати аналізу активної частини основних засобів надали підставу стверджувати наступне. Зокрема, вартість машин та обладнання на кінець 2011 р. становить 624661 тис. грн.  У порівнянні з попереднім роком вона збільшилася на  8,6 %, що обумовлено перевищенням темпів оновлення машин та обладнання над їх вибуттям. Так як їх придатність до експлуатації становить 25,3 %, то вони проблематичні в експлуатації. Вони потребують великих витрат на підтримку роботоздатності. Згідно бухгалтерської оцінки вартість транспортних засобів підприємства становить 2084 тис. грн., що на 4,2 % менше ніж в попередньому році. Це свідчить про перевищення темпів вибуття  над темпами оновлення транспортних засобів. Отже, відбувається якісна зміна транспортних засобів через перехід  від середньотоннажних до великотоннажних автомобільних транспортних засобів. Придатність до експлуатації інструменту, приладів та інвентарю становить 24,1 %. Для підвищення його здатності для забезпечення виробничого процесу йде активний процес його оновлення та виведення з експлуатації.  За 2011 р. інструмент, прилади та інвентар оновилися на 21,7 % своєї первісної вартості. Перевищення темпів оновлення інструменту, приладів та інвентарю над темпами його вибуття обумовило загальний приріст їх вартості на 16,0 % первісної вартості.  Інші основні засоби практично нові.  Рівень їх оновлення в  досягнув 92,5 %. Вони мають придатність до забезпечення виробничого процесу на рівні 93,7 %. Обмежень прав власності щодо використання основних засобів не встановлено. Крім того встановлено, що основні засоби у заставу не ставляться. За сучасних умов макроекономічної стагнації та подолання  наслідків глобальної економічної кризи підприємство вивело з експлуатації та поставило на тимчасову консервацію вільні наявні засоби. Вартість поставлених на консервацію та тимчасово виведених з експлуатації основних засобів складає 11324 тис. грн. по залишковій вартості.

Висновки. Отже,  зміни в групах засобів впливають на загальну  їх придатність до експлуатації. Вона  становить 32,3 % проти 73,2 % в базисному році. Тому  відмічаємо тенденцію до зменшення  загальної придатності основних засобів до експлуатації на фоні зменшення залишкової вартості основних засобів на 48,9 %. Пріоритет трансформацій у активній частині основних засобів дає підставу стверджувати, що керівництво підприємства здійснює заходи по модернізації виробництва з метою нарощування його потужності.

Стабільним є процес отримання ефекту. Обсяг реалізованої продукції у 2011 р. збільшився в 1,7 рази відносно попереднього року та в 2,3 рази відносно 2009  року. Це є підставою свідчити про те, що економічно  обґрунтовані  зміни у  структурі основних засобів приносять вагомий ефект.

У середньому на кожну 1 грн. вартості основних засобів припадає 87 коп. реалізованої продукції, робіт і послуг. У порівнянні з попереднім роком фондовіддача збільшилася на 30 коп.  або на 52,8 %.  Відносно 2009 р. фондовіддача збільшилася в 1,8 рази. Покращення використання основних засобів підприємства проявляється у зростанні генерації продукції одиницею наявних основних засобів. Отже, із зростанням ефекту зростає і ефективність.

 

Література

 

1. http://www.smida.gov.ua/db/emitent/year/showform/55/64926

2. http://www.smida.gov.ua/db/emitent/year/showform/75/209377

3. http://www.smida.gov.ua/db/emitent/report/year/show/116648