Экономические науки/10. Экономика предприятий

 

К.е.н, Терешко Ю.В., магістрант Антоненко Д.В.

 

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

 

МОБІЛЬНА ЦИФРОВА ГОТІВКА: ПЕРЕДУМОВИ  ВИНИКНИННЯ ТА ПЕРСПЕТИВИ РОЗВИТКУ

 

Гроші у якості платіжного інструменту визначають розвиток економіки та сучасного суспільства. Вони дозволяють забезпечити універсальний обмін між власниками мільйонів товарів і послуг, забезпечують функціонування кредиту і державних фінансів.

Після поширення в 50их роках ХХ ст. перших комп'ютерів, одним з перших напрямків застосування нових обчислювальних можливостей стало переведення розрахунків і бухгалтерського обліку в електронний формат. Міжбанківські розрахунки, які раніше вимагали фізичного перевезення банкнот, тепер стали проходити практично повністю в електронній формі.

Електронні платіжні інструменти, такі, як карткові платежі та електронні банківські перекази, поступово стали витісняти готівку та паперові чеки і в роздрібних платежах, хоча паперові гроші залишаються в обігу в значних кількостях, як зручний засіб платежу для дрібних розрахунків і обслуговування неформального сектора.

Для розуміння сутності перетворень які відбуваються в електронної економіці при здійснені  розрахунків з допомогою  безготівкових грошей|походять|,  потрібно визначити об'єктивні причини трансформації грошей. Згідно всесвітньо відомої класифікації Алвіна Тоффлера, в даний момент людська цивілізація знаходиться в стані переходу до суспільства «третьої хвилі» (third wave). Згідно такої класифікації перша хвиля виникла із зародження  примітивного натурального господарства декілька тисячоліть тому. Друга хвиля ознаменувалася розвитком індустріального суспільства, перехід до якого почався декілька сотень років назад. Незабаром після Другої Світової війни людство увійшло до постіндустріального суспільства третьої хвилі, яка привела нас до інформаційного| суспільства та  інформаційної економіці (digital economy).  Кожен з цих етапів характеризувався унікальною економічною системою, специфічними соціальними структурами і формами економічної активності для підтримки подальшого стійкого розвитку економіки. Відмінності між цими хвилями радикальні. Оскільки гроші є найважливішими економічними інструментом, то за переходом суспільства від одного етапу розвитку до іншого, слідував процес еволюції суті грошей, які постійно збільшували свій інформаційний зміст. Використання грошей в наявній формі неухильно зменшувалося з часом. З розповсюдженням електронних засобів зв'язку і нових способів передачі інформації, потреба у фізичному переміщенні банкнотів і монет також поступово зникає. Матеріальні гроші залишаються артефактами індустріального суспільства, і їх подальше використання безпосередньо залежить від появи повноцінних грошей інформаційної економіки.  Вимоги до таких грошей третьої хвилі виходять з особливостей економічної системи, в якої вони існуватимуть.[1]

Нині не вироблено однозначної відповіді на питання про майбутнє грошей в інформаційній економіці, оскільки існує безліч напрямів|направлень| їх можливих трансформацій як засобу|кошти| здійснення розрахунків. Так, ще кілька років тому, більшість аналітиків схильні були прогнозувати бурхливий розвиток мережевої цифрової готівки (digital cash) і багатообіцяючі перспективи електронної комерції. Проте сьогодні можна констатувати, що темпи зростання електронного бізнесу виявилися не такими високими, як передбачалося. Наприклад у США в 2010  році частка електронної комерції в загальному об'ємі національної роздрібної торгівлі склала всього лише 12,2%, а у Великобританії об'єм роздрібних он-лайн покупок був декілька вище і склав в 2010 році, приблизно, 14%. Подібна тенденція спостерігається в більшості країн, зокрема і в  Україні. Частково це відбувається тому, що розвиток інтернет-комерції (Internet-commerce) пішов по шляху освіти взаємно несумісних стандартів, що не може привести до масовості. Оскільки «Інтернет не розроблявся спеціально для ведення електронної комерції» [1], йому властива маса обмежень, головною з яких є недосконалість способів оплати товарів і послуг. У той же самий час, ніхто не міг припустити, що стільниковий (мобільна) зв'язок (cellular communication) за декілька років з'єднає між собою невидимою мережею мільярд людей по всьому світу. «Мобільні мережі поступово перетворюються на один з основних каналів отримання інформаційних послуг» [1]. Сьогодні весь більший розгляд отримує також феномен глобального розповсюдження стільникових телекомунікаційних мереж. Зміни, які привносить ця технологія, стосуються всіх сфер життя суспільства, перетворять не тільки шляхи придбання благ, але і роблять людей вільнішими. Подібно до того, як Мережа (Інтернет) з'єднала людей і усунула само поняття відстані, новітні технології ери телекомунікації надають в розпорядження людської цивілізації недосяжний раніше ступінь мобільності. Дослідники все ще продовжують прогнозувати наслідки подальшого розширення глобальної інфраструктури мобільного зв'язку, проте ні у кого з них не виникає сумніву в утворенні нового бізнес-простору - мобільної електронної комерції або просто мобільної комерції (mobile commerce|)[2].

Проте поки не існує єдиного підходу до питання про те, яким чином|зображенням| здійснюватиметься обмін в умовах стільникових мереж|сітей| і що може бути використане як гроші для мобільної комерції і інформаційної економіки. Саме тому визначення вимог що пред'являються до мобільних платежів, пропозиція сценаріїв їх використання і розробка повноцінної концепції мобільних грошей уявляються нині   |особливо важливими|поважними| і заслуговують докладного розгляду.

 

Література

1.                 Сенищ П.М., Кравець В.М. Світовий досвід та перспективи розвитку електронних грошей в Україні. Науковоаналітичні матеріали. Вип. 10 /П.М. Сенищ, В.М.Кравець, В.І.Міщенко, О.О. Махаєва, В.В.Крилова, Н.В.Грищук – К.: Національний банк України. Центр наукових досліджень, 2008 р.

2.                 Директива ЄС про електронні гроші/ Режим доступу: //http://eurlex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:267:0007:001EN:PDF