Засієнко Д.В., ст. 5-го курсу, гр. ФУДвнм-51
Вінницький інститут економіки ТНЕУ, Україна
Категорія “прибуток”в контексті
сучасних економічних досліджень
Актуальність теми. В різні часи трактування тих чи інших понять суттєво відрізняється, це відбувається під дією різних чинників, серед яких можемо виділити: зміну швидкості розвитку науки, відкриття нових напрямів наукових досліджень, бажання покращення “класичного” розуміння того чи іншого поняття і т.н. Тому вважаємо необхідним розгляд сучасних підходів до трактування прибутку, оскільки саме дане поняття дає нам змогу зрозуміти суть будь якої підприємницької діяльності та дати її результатам певну економічну оцінку.
Мета дослідження. Визначити сутність категорії “прибуток” у сучасних економічних дослідженнях.
Виклад основного матеріалу.
Для чіткого розуміння сучасної ситуації, щодо розуміння поняття прибутку встановимо часові межі, які ми будемо використовувати для розгляду думок вітчизняних та зарубіжних вчених, від початку ХХ ст. до наших днів. Такий період часу ми обрали для більш детального розуміння сучасних поглядів на досліджувану категорію та в зв’язку з тим, що лише в ХХ ст. починає формуватися самостійна теорія прибутку. Думки зарубіжних вчених розділились відповідно до джерел, з яких відповідно до їх переконань формується прибуток.
Першим джерелом визначались різного роду інновації та нововведення, цей напрям активно розвивав Й. Шумпетер у його праці «Теорія економічного розвитку» він створив теорію прибутку як результату нововведень. Саме цим вченим були введені такі поняття, як новатор, інновації, які сьогодні широко використовуються, хоча сам вчений застосовував їх для охарактеризування змін в комерційній та фінансовій діяльності. І відповідно прибуток він визначав, як - «вартісний вираз того, що створює або впроваджує підприємець» [1].
Іншим джерелом котре активно розглядалось, як основа формування прибутку є підприємницький ризик, цю теорію розвиває Ф. Найт. Він поділяє ризики на два види: ризик, який можна розрахувати, а відповідно і захиститись від його дії і ризик розрахувати, який неможливо. На думку Найта невизначеність і прибуток – це нерозривно пов’язані поняття. Відповідно до вище наведеного вчений визначає прибуток як винагороду підприємця за прийняття рішень в умовах невизначеності [2].
Ще одним із напрямів у визначенні прибутку є його розгляд в умовах монополістичної конкуренції. Теоретичне обґрунтування цього напряму належить Е. Чемберлену. Він визначав, що при реалізації товару монополіст отримує в межах загального прибутку додаткову частину, джерелом якої виступає реалізована в ціні монополія [3, с. 55].
Наступним етапом у розумінні прибутку зарубіжними вченими було узагальнення існуючих на той час поглядів економістом з франції А.Бабо у його праці “Прибуток” (1985 рік). Він зазначає, що «прибуток являє собою різницю, відхилення, залишок» Дослідники розглядають прибуток як «дещо», що міститься у виручці від продажу. При цьому, істотні сперечання виникають при спробі встановити з яких компонентів складається це «дещо» [4, с. 8].
Активно, наведеною проблемою займаються і сучасні українські вчені економісти, такі як Ф.Ф. Бутинець [5, с. 325], Ю.А. Верига [6, с. 137], С.Ф. Голов [7, с. 9], Н.М. Ткаченко [8, с. 524] котрі схиляються до визначення прибутку наведеного у П(С) БО 3 "Звіт про фінансові результати" [9]. О.В. Лишиленко [10, с. 14] та В.Г. Швець [11, с. 207] під прибутком розуміють джерело господарських засобів і відповідних резервів, збільшення капіталу внаслідок діяльності та фінансовий результат [12, с. 21]. І.А. Бланк у своїх публікаціях характеризує прибуток як співвідношення ризику і доходу. На його думку, прибуток – це втілений у грошовій формі чистий дохід підприємця на вкладений капітал, що характеризує його винагороду за ризик здійснення підприємницької діяльності та є різницею між сукупним доходом і сукупними витратами у процесі здійснення підприємницької діяльності [13, с. 8]. Український вчений-економіст С.В. Мочерний розкриває економічну суть прибутку як перетвореної похідної форми додаткової вартості, яка з кількісного аспекту є різницею між ціною продажу товарів і витратами капіталу на її виробництво [14, с. 397].
Для більш широкого розуміння сучасних думок, щодо поняття прибутку наведено ще декілька тверджень наведених різними науковцями:
- Кручок С.Г. визначає його так, прибуток — це підсумковий показник, результат фінансово-господарської діяльності підприємств як суб'єктів господарювання [15];
- Матюшенко І.Ю. - прибуток підприємства в загальному розумінні являє собою частину вартості прибуткового продукту, створеного працею, і є складовою частиною доходу підприємства [16];
- Поддєрьогін А. М. бачить прибуток, як економічну категорію ринкової економіки, яка забезпечує інтереси держави, власників і персоналу підприємства [17].
Розглянувши стан розвитку розуміння категорії прибуток в світі і в Україні можемо визначити, що на даному етапі вітчизняні і зарубіжні вчені у різному обсязі визначають вплив на прибуток таких чинників, як: ризик, конкуренція, дохід, ціна, витрати. Тому ми вважаємо, що саме при об’єднанні цих факторів можна визначити суть категорії “ прибутку ”. Отже, поняття прибутку є надзвичайно різностороннім, тому що воно повинно охоплювати усі сторони діяльності суб’єктів підприємництва різних форм власності, тому для його визначення необхідно проаналізувати усі існуючі думки з даної проблеми та узагальнити їх у напрямі виокремлення найсуттєвіших елементів. Відповідно до наведених тверджень складемо своє визначення прибутку, прибуток – це економічна категорія, яка відображає результати фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання і є частковим відображенням додаткового продукту створеного в процесі суспільного виробництва котрий може бути використаний для вкладення у розвиток господарської діяльності чи у інвестування.
Список використаних джерел:
1. Шумпетер И. Теория экономического развития / И. Шумпетер
; пер. с нем. В.С. Автономов и др. – М.: Прогресс, 1982.. – 455 с.
2. Найт Ф. Риск, неопределенность
и прибыль / Ф.Найт ; пер. с англ. М.Я. Каждана; Центр эволюц.экономики. – М.:
Дело, 2003. – 359 с.
3. Чемберлен Э.Х. Теория
монополистической конкуренции: Реориентация теории стоимости / Чемберлен Є. Х.
; пер. с англ. Э.Г. Лейкина, Л.Я. Розовского ; под ред. О.Я. Ольсевича. – М.:
Экономика, 1996. – 351 с.
4. Бабо А. Прибыль / А. Бабо ; [пер. с фр. Е. П. Островской ; общ. ред.
В. Кузнецова. – 4-е изд., испр.]. – М. : Изд. группа "Прогресс"
"Универс", 1993. – 175 с.
5. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік : підручник [для студ.
спец. "Облік і аудит"] / за ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Вид.
5-те, [перероб. та доп.]. – Житомир : ПП "Рута", 2003. – 726 с.
6. Верига Ю.А. Еккаунтинг ефективності вкладення капіталу в
торговельну сферу. Теоретичні аспекти системи еккаунтингу : монографія / Ю.А. Верига, С.М. Деньга. – Полтава
:Вид-во ПУСКУ, 2002. – Ч. 1. – 355 с.
7. Голов С.Ф. Управленческий учет как фактор повышения качества
корпоративного управления / С.Ф. Голов // Вестник бухгалтера и
аудитора Украины. – 2003. – № 20. – С. 4-10.
8. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах
України : підручник / Н.М.
Ткаченко. – Вид. 6-ое. – К. : Вид-во А.С.К., 2002. – 784 с.
9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про
фінансові езультати", затв. наказом
Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р., № 87 // Право. Податки. Консультації
: зб. систематизованого законодавства. – 2008. – № 1. – С. 85-90.
10. Лишиленко О.В. Теорія бухгалтерського обліку :
навч. посібн. / О.В. Лишиленко.
– К. : Центр навч. літ-ри, 2003. – 215 с.
11. Швець
В.Г. Теорія
бухгалтерського обліку : навч. посібн. /
В.Г. Швець. – К. : Вид-во "Знання-Прес",
2003. – 444 с.
12. Бобко
В.В. Поняття
"прибуток" і "збитки" в контексті бухгалтерського обліку / В.В.
Бобко // Облік і фінанси АПК. – 2010. – Вип. 2. – С. 21-23.
13. Бланк И.А. Управление
прибылью / Игорь Александрович Бланк. – [3-е изд.]. – М.: Ника-Центр,2007. – 768 с.
14. Економічна енциклопедія. – У 3-ох томах. – Т. 2 / за ред. С.В.
Мочерний та ін. – К. : Вид. центр "Академія",
2002. – 952 с.
15. Кручок С. Г. Оцінка фінансового стану підприємств //
Фінанси України. – 2009. – № 8. – 10 С.
16. Матюшенко І.Ю. Основи фінансового менеджменту [навч. посібн. для вищ.
навч. заклад.]— К: ЦНП, 2003.— 320 с.
17.
Поддєрьогін А. М. [навч. посібн. для вищ. навч. заклад.] – К: Знання, 2004. - 344 с.