Економічні науки/10. Економіка підприємства

К.е.н., доцент Терещенко М.А.

Таврійський державний агротехнологічний університет

Економічна діагностика розвитку підприємств

 

Будь-яке підприємство цікавить два питання: як досягнути стабільного функціонування і забезпечити розвиток у перспективі. Відповідь на ці питання вимагає з'ясування наступних позицій: по-перше, як оцінюється сучасний стан організації і, по-друге  чи має вона потенціал для розвитку в майбутньому.

Оцінювання результатів діяльності з метою пошуку резервів розвитку може здійснюватись на основі застосування діагностики, яка дозволяє встановити та вивчити ознаки, що характеризують наявність відхилень у діяльності та конкурентоспроможності підприємства, а також охоплює розробку методів і заходів виявлення та локалізації недоліків.

       Діагностика є інструментом аналізу й оцінки діяльності підприємства. Однак, в сучасних умовах, коли необхідно здійснювати діяльність з врахуванням змін, які відбуваються під впливом зовнішнього середовища, діагностика дозволяє передбачити можливі наслідки впливу змін на діяльність підприємства, а це в свою чергу повинно позитивно впливати на конкурентоспроможність. Потенціал підприємства як його можливість щодо формування перспективи зумовлюється насамперед конкурентоспроможністю підприємства.

         Актуальність вивчення процесу проведення діагностики потенціалу розвитку організації зумовлено тим, що вітчизняні підприємства потребують визначення чітких причин їх незадовільної діяльності, можливих загроз та можливостей подальшого розвитку з метою проведення оцінки загального потенціалу, розв'язанням проблемних питань, пов'язаних із забезпеченням та утриманням конкурентоспроможності.

   Метою даної статті є визначення ключових моментів діагностування діяльності підприємства та уточнення основних характеристик конкурентоспроможності підприємства, які дозволяють дати характеристику його поточної діяльності та виявити резерви майбутнього розвитку, що зумовлює зміст і завдання даного дослідження. Також переглянути та удосконалити теорії конкурентоспроможності, що обумовлено сучасними особливостями розвитку як вітчизняної, так і європейської та світової економіки.

     Як свідчать результати дослідження вітчизняного ринку, найбільш важливими

складовими діагностики конкурентоспроможності підприємств є такі:

− конкурентоспроможність продукції підприємства;

− ефективність функціонування підприємства;

− концентрованість ринку, на якому підприємство функціонує.

Як сучасний підхід до оцінювання досягнутих результатів діагностика є об'єктивною необхідністю діяльності підприємства, визнання і впровадження якої потребує вирішення наступних питань:

- усвідомлення керівниками необхідності постійної діагностики різних аспектів діяльності підприємства;

- виділення у структурі підприємств спеціальних підрозділів, які б займались діагностикою результатів діяльності.

- залучення, навчання, підготовка та мотивація фахівців, які займаються питаннями діагностики на підприємстві;

- залучення спеціалізованих структур чи окремих фахівців експертів, які б могли здійснити процес діагностики на вищому рівні;

- впровадження і використання сучасних автоматизованих інформаційних систем збору та опрацювання інформації, що стосується діяльності підприємства.

     Отже, економічна діагностика потенціалу розвитку та конкурентоспроможності підприємства є складним процесом, що вимагає значних ресурсів, а саме: кваліфікованих кадрів, інформаційного забезпечення, фінансових засобів; потребує дотримання визначених принципів та інструментарію, що в підсумку дозволяє досягати найбільшого ефекту від її застосування. Результати проведених досліджень сучасних підходів до визначення сутності та особливостей конкурентоспроможності підприємства свідчать про наявність різних позицій, що обумовлено різною постановкою цілей та завдань.  Визначено внутрішню сутність – порівняльна характеристика підприємства, яка базується на оцінці його конкурентних переваг; умову прояву – обов’язкову наявність ринкових відносин; мету досягнення – успіх на певному ринку, який відбивається в першу чергу в забезпеченні визначеної кількості прибутку.

Література

1.    Гетьман, О.О. Економічна діагностика [Текст] : Навчальний посібник/О.О. Гетьман, В.М. Шаповал. – К.: Центр навчальної літератури,2007Економічна енциклопедія [Текст] : - Видавничий центр «Академія»,2000

2.    Кезин, А.В. Менеджмент: теории управления организациями [Текст] : учебно-метод. Пособие / А.В.Кезин – М. :Гардарики, 2002.

3.    Лахтіонова Л.А. Фінансовий аналіз суб’єктів господарювання [Текст] / Л.А. Лахтіонова. – К.:КНЕУ,2001. – 387с.

4.    Піддубна, Л.І. Конкурентоспроможність економічних систем: теорія, механізм регулювання та управління  [Текст] / Л.І. Піддубна. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2007. – 368 с. Укр.мова ISBN 978-966-392-141-9

5.      Воронкова, А.Э. Стратегическое управление конкурентоспособным потенциалом предприятия: диагностика и организация [Текст] / Воронкова А.Э. – 2-е узд., стереотип. – Луганск : Изд-во Восточноукр. Нац.. ун-та им. В.Даля, 2004. – 320с.