Экономические науки / 10. Экономика предприятия

д.е.н. Соколи Іван Іванович, ст.викл Олейникова Олена Олексійовна,

Варгатюк Інна Юрійвна

Одеський Національний політехнічний університет, Україна

         Принципи управління якістю в системі ISO-9000

Організаційно-функціональною основою для системного застосування методів управління якістю можна вважати системи якості по ISO серії 9000. Мотивація впровадження на підприємстві тієї або іншої системи менеджменту, яка відповідає міжнародним стандартам, може бути пов'язана з амбіціями і цілями керівництва компанії. Наприклад, коли воно збирається проникнути на нові ринки, поліпшити репутацію і імідж, підвищити відповідальність персоналу, чи отримати переваги при кредитуванні і страхуванні. Одним з найбільш ефективних рішень цієї задачі є побудова системи менеджменту якості (СМЯ) відповідно до міжнародних стандартів ISO серії 9000. Стає все більш ясно, що компанії, що застосовують в оцінці своєї діяльності тільки звичні фінансові показники - прибуток, капіталізація і т. п., поступово втрачають ринкові переваги. Це пояснюється тим, що успіх компанії сьогодні все більше залежить від її нематеріальних активів: вартості бренду, лояльності клієнтів, конкурентних переваг, активності впровадження інновацій і т. п., ефективність яких не може бути вимірювана засобами фінансового обліку. В основу міжнародних стандартів ІСО серії 9000:2000 покладені вісім принципів управління якістю:

Принцип 1. Орієнтація (або фокус) на споживача.

В основіу цього принципу покладено  аналіз ринку і потреб споживачів. Результати аналізу служать механізмом, що запускає виробництво. Випускаючи продукт, уже не обмежуються виконанням формальних вимог замовника, а намагаються вгадати його бажання.

Принцип 2. Лідерство.

Лідерство - ключовий принцип системи менеджменту якості, без якого СМЯ скоріше фікція, чим реальність. Управління підприємством, управління проектами, створення, впровадження й експлуатація СМЯ -- це області діяльності, де необхідне лідерство. З уявленням про лідерство тісно зв'язана концепція відповідальності. Відповідальність не можна установити наказом. Її можна тільки взяти на себе добровільно. Однак відповідальність необхідно підкріплювати повноваженнями.

Принцип 3. Залучення персоналу.

Залучення персоналу на практиці означає систематичну можливість кожного співробітника брати участь у прийняті і реалізації управлінських рішень. Така можливість народжує в людях почуття відповідальності і причетності, що підсилює мотивацію до творчої праці. Наслідок такого підходу - принцип відмовлення від ідеї покарання. Співробітників не має сенсу карати за прорахунки менеджменту. Цей підхід породжує ініціативу і є основою корпоративної культури.

Принцип 4. Процесний підхід.

Всі види діяльності в організації розглядаються як процеси. Процеси -- це логічно упорядковані послідовності кроків (робіт, етапів, елементів), що перетворять вхідні дані у вихідні дані. Таке розуміння процесів близько до представлення про алгоритми, і це дає можливість використання інформаційних технологій для візуалізації процесів і одержання результатів для своєчасного прийняття управлінських рішень.

Принцип 5. Системний підхід.

Системний підхід вимагає координації всіх аспектів діяльності, постійного планування і доведення планів до кожного робочого місця, з тим чтої можна було аналізувати і коректувати їхнє виконання по ходу справи. Цей принцип припускає представлення організації як системи взаємодіючих динамічних процесів. Із системним підходом зв'язана і проблема оцінювання результатів діяльності організації. Довгий час у цій області панував фінансовий підхід. Зараз стало очевидно, що до фінансових показників варто додати показники задоволеності споживачів, показники ефективності бізнесів-процесів, а також показники потенціалу росту фірми і кваліфікації персоналу.

Система таких показників називається збалансованою системою показників.

Принцип 6. Безперервне поліпшення.

При систематичному поліпшенні процесів поступово з'являється можливість зниження втрат і відповідно ціни продукції за рахунок зростаючого «зазору» між собівартістю і ціною. Таке зниження ціни веде до розширення ринкової ніші, що, у свою чергу, приводить до зниження собівартості за рахунок ефекту масштабу. Цей механізм називають ланцюговою реакцією Демінга. Постійне поліпшення починається з людини, з удосконалювання його особистих якостей, знань, навичок і умінь. Найбільш важливий аспект безупинно удосконалювання - це навчання персоналу.

Принцип 7. Підхід до прийняття рішень на основі фактів.

Приймати рішення на основі фактів зазначає відрізняти достовірні факти від помилкових або сумнівних. Основа цього підходу - вимір, який здійснюється для одержання даних про процеси, і одночасне нагромадження інформації яка поступово перетворюється в знання.

Принц            ип 8. Взаємовигідні відносини з постачальниками.

Цей принцип націлений на створення нових відносин з постачальниками, що одержали назву комейкершип - «Разом зробимо, разом виграємо». При постійних відносинах з постачальниками можна говорити про управління ланцюжками доданих цінностей для споживачів. Дійсно, пошук постачальника налагодження відносин з ним - справа довга і дорога. Завжди варто прагнути до постійних відносин з постачальниками.

Зображена на рисунку 1 модель системи управління якістю ілюструє зв’язки між процесами. Ця ілюстрація показує, що зацікавлені сторони відіграють важливу роль у визначенні вимог як входів.

Моніторинг задоволеності зацікавлених сторін вимагає оцінювання інформації, пов’язаної зі сприйняттям зацікавленими сторонами того, як виконала організація їхні вимоги.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис 1. Модель системи управління якістю

 

ЛІТЕРАТУРА:

1. Семиноженко В.С. Современные стандарты качества. - Москва: «ИнфоРЭМ», 2011, 215 с.

2. Балакова М.С., Стоянова И.М. Система ISO-9000. - Минск: «Харвест», 2010, 144 с.

3. Пешинський Г., Ребиаш Б. Международные стандарты качества.- Минск «Танк», 2009, 101 с.

4. Стороженко Л.І. Бабусенко І.П. Менеджмент якості. -  Київ: „Дніпро”, 2011, 145 с.