Економічні науки/11. Логістика

 

Бедраківська А.В., д.е.н., проф. Левицька І.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

КОНЦЕПЦІЯ ЛОГІСТИКИ ТУРИЗМУ

 

Логістика туризму – це новий сучасний напрямок логістики, який передбачає оптимізацію туристичних (людських), матеріальних та інформаційних потоків, пов'язаних із наданням туристичних послуг прикладаючи логістичні засади до її організації та управління. Логістика туризму передбачає надавати якісні туристичні послуги, та підвищувати якість туристичного продукту до рівня світових стандартів за умови оптимізації використання матеріальних та інформаційних потоків, зниження загальних витрат на здійснення туристичного супроводу, обслуговування та сервісу.

Під концепцією логістики в туризмі пропонується розуміти систему поглядів на розвиток туризму в країні та регіонах, вдосконалення господарської діяльності підприємств туристичної індустрії шляхом оптимізації туристичних, сервісних, матеріальних, інформаційних та фінансових потоків.

Питаннями вивчення туристської логістики та концепції логістики в туризмі займалися такі вітчизняні та зарубіжні вчені, як А.Г. Кальченко, Є.В. Крикавський, О.М. Тридід Л,Б, Миротин, О.А. Митько, Ю.М. Неруш, В.І. Сергєєв, В.Г. Банько, Ю.Ю. Лола, А.А. Гвозденко, І.А. Соколов, В.С. Пономаренко, К.М. Таньков, Т.І. Лепейко, И.И. Бажин, А. М. Гаджинский, А. Г. Кальченко, Д.Д. Костоглодов, О.М. Тридіда, В. Пономаренко та інші. Смирнов І.Г. першим розкрив теоретичні основи та науково-практичні концепції логістики туризму як складової логістики послуг [2]. Мацола В.І. працював територіальними та регіональними проблеми розвитку туризму, проблемами підвищення якості туристичних послуг та туристичної інфраструктури.

Виходячи з концептуальних положень логістики, визначимо основні функції логістики в туризмі:

1.     Оперативний аналіз, контроль і управління процесами формування і просування тур продукту, а також стратегічного планування і прогнозування діяльності туристичного підприємства.

2.     Оперативна передача (прийом) необхідного аналізу і якості інформації в заданий час і в потрібне місце.

3.     Оперативний контроль за переміщенням туристів і тур продукту.

4.     Інтеграція окремо функціонуючих інформаційних систем туристичної інфраструктури (локальні, регіональні, трансконтинентальні мережі) у єдину логістичну інформаційну систему.

5.     На основі аналізу і прогнозування розвитку негативних тенденцій у туристській сфері – розрахунок і організація фінансового буфера на випадок настання економічного форс-мажору.

6.     Забезпечення проведення селекторних нарад, конференцій, симпозіумів, вебінарів для працівників і представників туристських організацій у місцевому, регіональному та глобальному масштабах [1].

Важливість і перспективність функцій, які виконуються логістикою в туризмі, підтверджується прогнозами вчених на XXI ст., згідно з якими ледве не половина обслуговуючого персоналу адміністративних, комерційних та інших служб: готелів, мотелів, кемпінгів, турбаз і т.д. буде задіяно в індустрію інформатики і туризму.

Слід зазначити також що найширше логістику викладають у США, повніше, ніж будь-де, використовують в Німеччині, а найбільші вигоди з цієї науки отримують в Японії.

Основними принципами та підходами, на яких базується концепція логістики, є:

1.     Принцип системності, що визначає організацію й здійснення закупівель, зберігання, виробництва, збуту й транспортування як єдиного процесу. Оптимізація потоків можлива в межах одного туристичного підприємства або навіть у межах одного його підрозділу. Але максимальний ефект можна одержати при оптимізації сукупного потоку на всьому протязі логістичного ланцюга від первинного джерела до кінцевого споживача, або окремих значних його ділянках.

2.     Процесний підхід, який ґрунтується на залученні у досягнення стратегічних цілей усіх категорій працівників. Для виконання кожного процесу формується команда спеціалістів із чіткими встановленними повноваженями, обов’язками та відповідальністю. Це дозволяє підви-щити зацікавленість робітників у результатах своєї праці.

3.     Орієнтація на споживача туристичного продукту, який має власні індивідуальні вимоги та бажання стосовно відпочинку.

4.     Відстеження загальних логістичних витрат протягом усього логістичного ланцюга.

5.     Відповідність туристичних послуг, що надаються підприємствами індустрії туризму, міжнародним стандартам якості.

6.     Здатність логістичних систем до адаптації в умовах невизначеності навколишнього середовища [3].

Логістична концепція стимулювання розвитку індустрії туризму в країні та підвищення інтенсивності туристичних потоків полягає в комплексному системному та процесному підходах до оптимізації та пропорційного й збалансованого розвитку складових елементів туристичного потенціалу країни та окремих її регіонів. Також вона передбачає налагодження своєчасного фінансового та інформаційного забезпечення всіх об’єктів логістичної системи. Туристично-рекреаційний потенціал визначає максимально можливу чисельність відвідувачів за певний проміжок часу, що забезпечить необхідний рівень комфорту туристів та не зашкодить стану туристичного ресурсу, екології навколишнього середовища, не порушить спосіб та умови життя місцевого населення. Формування туристично-рекреаційного потенціалу залежить від природно-рекреаційного, культурного, транспортного, матеріально-технічного і кадрового потенціалів країни. Логістична концепція на макрорівні спрямована на збалансування складових елементів туристично-рекреаційного потенціалу.

Крім того, для пропорційного розвитку туристичної індустрії необхідно збалансувати потенціал туристичного потоку та потенціал транспортної системи. У зв’язку з цим туристи, які можуть побажати відвідати Україну, повинні мати можливість здійснити це у бажаний для них час з використанням зручних транспортних шляхів та транспортних засобів, яким вони надають перевагу.

У залежності від прогнозованих та фактичних туристичних потоків в рамках концепції логістики формується та реалізовується стратегія розвитку матеріально-технічної бази туризму: готельних, рестораних, розважальних комплексів. Необхідно також зазначити, що забезпечення якісного обслуговування туристів можливе за умови приведення у відповідність до вимог міжнародних стандартів кваліфікації кадрового потенціалу в туристичній сфері. Це пов’язано з тим, що саме від спеціалістів, які приймають та спілкуються з гостем, залежать його враження від подорожі.

Таким чином, в рамках логістичної концепції розвитку туризму передбачається забезпечення координації діяльності різних галузей економіки, від яких залежить якісне надання туристичних послуг, зокрема транспортної системи, системи зв’язку, торгівлі, виробництва сувенірної продукції, видавничо-рекламної діяльності.

 

Список використаних джерел:

1.     Гвозденко А. А. Логистика в туризме: учеб пособие / А. А. Гвозденко. - М. : Финансы и статистика, 2004. – 272 с.

2.     Смирнов І.Г. Логістика туризму: Навч. посіб. - К.: Знання, 2009.-  444

3.     Банько В.Г. Туристська логістика : Навчальний посібник. – К. : Дакор, КНТ, 2008 – 204 с.