Экономические науки/13.Региональная экономика.

Денісова Н.В.

Харківська національна академія міського господарства

Використання рейтингових систем в управлінні процесами розвитку регіональної соціальної інфраструктури.

 

Для управління розвитком соціальної інфраструктури Харківського регіону важливе значення має оцінка стану окремих видів діяльності, складових  соціальної інфраструктури. Регіональна соціальна інфраструктура є системою з великою кількістю складових, які істотно відрізняються одна від іншої. Ця складність не дозволяє виділити показник, який би повною мірою характеризував її розвиток, тому виникає необхідність комплексної оцінки видів діяльності – складових соціальної інфраструктури.

Для повної інтегрованої оцінки стану регіональної СІ можна використати рейтингову оцінку. Рейтинг – це ієрархічна система, де між об’єктами встановлене якісне відношення переваги. [1] Зведення ряду показників у єдиний інтегральний показник дозволяє як оцінювати результати діяльності соціальної інфраструктури за визначений термін (оцінка динаміки розвитку), так і порівняти його положення в рейтингу серед інших об’єктів. Система рейтингового управління – це основа для прийняття рішення  в процесі реалізації функцій управління. Загалом. Можна говорити, що рейтингове управління – це процес управління діяльністю регіональної соціальної інфраструктури за допомогою рейтингової системи, яка на вході має певну економічну інформацію про поточний стан видів діяльності соціальної інфраструктури, а на виході – управлінське рішення.

Для формування рейтингової системи пропонується виконати наступні дії. [2]

1. Визначити кінцеву мету та задачі дослідження; це впливає на подальші умови відбору та перетворення економічної інформації про стан складових соціальної інфраструктури.

2. Обрати панель дослідження – систему показників, які використовуватимуться для рейтингової оцінки, відповідатимуть межі дослідження та обмеженням обраної методики.

3. Зібрати інформацію про стан видів діяльності соціальної інфраструктури, яка відповідає відібраній системі показників.

4. Стандартизувати показники, тобто привести їх до порівняльного вигляду.

5. Розрахувати рейтингове число для кожного виду діяльності за обраною методикою.

6. Ранжувати види діяльності за величиною інтегрального рейтингового числа. Рейтингове число має максимальне та мінімальне значення, відстань між якими можна розділити на п’ять частин з урахуванням двадцятивідсоткового інтервалу. Кожна з яких має свій економічний зміст щодо загальної діагностики положення складових соціальної інфраструктури – від аутсайдера до лідера.

7. Проаналізувати ступінь впливу показників на рейтинг, загальний рух системи та тенденції розвитку видів діяльності соціальної інфраструктури регіону.

У запропонованій системі показникам надається однакова вага. Це пов’язано, по-перше, з тим, що експертна оцінка веде до певних суб’єктивних помилок, а по-друге складові СІ не є взаємозамінними. Тому вплив кожного показника на загальний результат рейтингування належить інтервалу , де k вплив показника на рейтингове число; n загальна кількість показників.

Загальний рух системи відстежується на графічному відображенні рейтингових чисел складових соціальної інфраструктури за декілька періодів.

Для аналізу тенденцій розвитку регіональної соціальної інфраструктури можна використовувати так званий рейтинг розвитку, у якому в якості бази дослідження темпи росту певних показників. Якщо у такій системі складова соціальної інфраструктури займає перші місця, це свідчить про те, що в наступні періоди він може покращити показники своєї діяльності та піднятися на вище місце у загальному рейтингу.

Було проведено рейтингування видів діяльності соціальної інфраструктури Харківського регіону з метою оцінки її стану. Результати розрахунків, проведених за різними методиками рейтингування (методом суми місць та комплексним методом) мають незначну розбіжність, що вказує на точність та достовірність оцінки з використання систем рейтингового управління, які можуть бути рекомендовані до впровадження в діяльність органів управління в інших регіонах України.

Література

1.     Вітлінський В. В. Моделювання економіки: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2003. — 408 с.

2.     Внукова Н.М., Худокормова Ю.В. Рейтингові системи управління процесами розвитку районів Харківського регіону // Вісник ХДЕУ. – №4. – 2001 р. – С.16-17