Економічні науки / 13. Регіональна економіка

 

Здобувач Синявська І.М.

Полтавська державна аграрна академія, Україна

Формування інноваційної моделі розвитку соціальної інфраструктури  сільських територій

Сучасне управління розвитком сільських територій здійснюється за допомогою самовряд­ної моделі управління, яка створює необхідні умови наближення органів міс­цевої влади до сільського населення, а також пристосована до місцевих умов і особливостей території, сприяє розвитку ініціативи громадян. Вона формує гнучку систему управління. Формування самоврядної моделі управління роз­витком сільських поселень відбувається шляхом обрання сільською територіа­льною громадою органу місцевого самоврядування - сільську раду з її вико­навчим комітетом на чолі із сільським головою. Крім того, до управління ком­плексним розвитком сільських поселень залучаються керівники підприємни­цьких структур, громадських організацій, функціонування яких координується органами представницької влади і які спільно вирішують місцеві проблеми та інтереси громади.

Соціальні інновації в контексті сільського розвитку - це приватні громадянські ініціативи щодо поліпшення сільського життя, що виникають і розвиваються на локальному рівні в сільських громадах і забезпечують мультиплікативний вплив на економічний розвиток громади і території. Самоорганізація сільських громад здійснюється шляхом розробки і впровадження соціальних інновацій та соціального партнерства на селі.

Соціальні інновації - це ідеї, ініціативи, діяльність на селі, принципово нові або вже існуючі, але використовуються іншим способом, по-новому. Метою соціальних інновацій є активізація ініціативи, консолідація і мотивація громад до розвитку, поширення нових знань, поліпшення якості життя на основі реалізації економічних, політичних і соціальних свобод. Сферою впровадження соціальних інновацій можуть бути структурні та організаційні зміни, а також зміни у фінансуванні та у відносинах між зацікавленими сторонами і територіями.

Організаційно-економічні заходи щодо розвитку соціальної інфраструктури повинні здійснюватися у контексті моделювання розвитку сільських територій на перспективу. Нами розроблена та запропонована інноваційна модель розвитку соціальної інфраструктури сільських територій у контексті сільського розвитку (рис. 1).

               Рис. 1. Інноваційна модель мультиструктурного розвитку соціальної інфраструктури сільських територій

 

Основними завданнями та організаційно-економічними заходами розвитку соціальної інфраструктури сільських територій визначені: створення науково-інноваційних, інноваційно-інвестиційних центрів, кластерів; удосконалення організації забудови сільських територій (житлове будівництво, розвиток приміських забудов, послідовна регенерація, реконструкція з урахуванням перспективних потреб і сучасних вимог, інженерно-комунікаційних мереж із застосуванням сучасних будівельних матеріалів і технологій).  

Соціальні інновації слід вважати рушійною силою сільського розвитку, які впливають на якість життя сільського населення і є засобом формування механізмів подолання економічних, соціально-культурних, екологічних та інших проблем на селі. Соціальна інноваційність передбачає співпрацю між зацікавленими сторонами для вирішення своїх проблем і взаємного навчання. Місцеве населення має володіти необхідними навичками в створенні та сприйнятті інновацій. За таких умов відбувається об'єднання соціального та культурного капіталу локального рівня, яке може сформувати місцеві активи для розвитку соціальної інфраструктури сільських територій.

 

Література:

1. Державна цільова програма розвитку українського села на період до 2015 року: [Електронний ресурс] // Режим доступу: http://ligazakon.ua.

2.            Державна цільова програма сталого розвитку сільських територій на період до 2020 року [Електронний ресурс] / Міністерство аграрної політики та продовольства України. - Режим доступу: http://www.minagro.gov.ua/page/?10005.

3. Про інноваційну діяльність: Закон України. - від 4 лип. 2002 р. - № 40-ІV // Відом. Верхов. Ради України. - 2002. - № 36. - С. 266.