Экономические науки/15.Государственное регулирование экономики

 

К.е.н. Проскуряков К.І., Польовик Я.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

 

Особливості формування надходжень Пенсійного фонду України

 

Проаналізовано особливості дохідної частини та фінансування Пенсійного фонду з Державного бюджету. Запропоновані основні заходи щодо збалансування бюджету Пенсійного фонду, в тому числі необхідні зміни у сфері нормативно-правової бази пенсійного страхування.

Ключові слова: пенсійне забезпечення, Пенсійний фонд, доходи і видатки Пенсійного фонду, фінансування Пенсійного фонду.

Постановка проблеми. Проблема ефективного функціонування пенсійної системи,  зокрема формування фондів ПФУ,  в умовах структурних змін, які відбуваються в економіці України, є однією з найактуальніших, оскільки спад виробництва, зниження ефективності господарювання, складний фінансовий стан підприємств,  висока інфляція і низький рівень заробітної плати спричиняють від'ємне сальдо власних доходів пенсійного фонду,  що веде до низки проблем несвоєчасності та неадекватності виплати пенсій.

Аналіз останніх досліджень і публікацій.  Питанням фінансування пенсійної системи України та вивченням державного управління пенсійним забезпеченням присвячено дослідження таких науковців,  як А.О. Косич,  Д.В. Полозенко,  К.М. Вінер,  І.Д. Чиркіна, котрі вивчали безпосередньо досвід реформування пенсійних систем як у країнах світу,  так і в Україні.  Значний внесок у дослідження зробили такі вітчизняні економісти,  як:  О.І. Бобирь,  Н.П. Борецька, Е.М. Лібанова, В.Д. Понікаров, А.І. Якимів та ін. Проте питання формування надходжень до Пенсійного фонду України продовжують залишатися актуальними і потребують подальшого дослідження.

Основні результати дослідження. Пенсійний фонд функціонує як самостійна фінансова структура, його кошти не входять до державного бюджету і не можуть бути використані на інші цілі, крім виплати пенсій і допомоги(рис.1)[2, c.123].

Пенсійний фонд України формується з таких джерел:

 

 

 

 

 

 

 

 

Бюджет цього фонду формується передусім за рахунок коштів, що вносять роботодавці. Підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, особи, які наймають для роботи громадян за угодами, а також ті, що ведуть підприємницьку діяльність, засновану на особистій власності фізичної особи та виключно її праці[1, c.35]. В цілому, виходячи із законодавчо встановлених напрямків надходження коштів до Пенсійного фонду, джерела формування його бюджету можна систематизувати таким чином(рис.2):

 

 

 

Рис.2. Джерела формування бюджету Пенсійного фонду України

Проте, головна вимога держави до ПФУ - це виплата державної пенсії, яка сягає понад 15,2 млрд. гривень щомісяця. Видатки ПФУ за ІІІ квартал 2012 року становили 178,7 млрд грн, тоді як власні доходи установи становили лише 115,3 млрд гривень[4]. 

Таблиця 1

Видатки і власні доходи Пенсійного фонду України, 2008 - за ІІІ квартал

2012 рр.

Показник

2008

2009

2010

2011

ІІІ квартал 2012

Видатки, млрд грн

65,5

74,4

101,9

143,5

178,7

Власні доходи ПФУ, млрд. грн.

42,2

54,3

76,0

102,0

115,3

% власних доходів ПФУ

64,4

73,0

74,6

71,1

62,2

Збільшити власні доходи пенсійного фонду в Україні намагаються шляхом підвищення пенсійного податку, через введення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування  (єдиний платіж до Пенсійного фонду, який містить в собі декілька внесків на соціальне та пенсійне страхування). Хоча в Україні ставка внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування була чи не найвищою у світі (33,2 % для роботодавців та 2 % – для працівників), з введенням ЄСВ, ставки збільшилися (від 36,76 % до 49,7 % для роботодавців, залежно від класу професійного ризику виробництва; 3,6 % –  для працівників),  що веде до збільшення податкового навантаження ФОП підприємств та росту тіньової нелегальної виплати заробітної плати.

Також збільшити надходження до пенсійного фонду уряд намагається за рахунок зборів та операцій купівлі-продажу валюти, ювелірних виробів, нерухомості, транспортних засобів, користування послугами мобільного зв'язку. На сучасному етапі Україна максимально задіяла такий механізм підтримки фінансування Пенсійного фонду, як трансферти Пенсійному фонду з Державного бюджету, які від 2007 р. до 2011 р. зросли від нуля до 71,2 млрд. грн.

Таблиця 2

Трансферти Пенсійному фонду з держбюджету за 2007 – 2011 рр., млрд грн

Показники

2007

2008

2009

2010

2011

Трансферти з Держбюджету

18,2

25,6

47,4

65,9

71,2

Зокрема, на погашення дефіциту Пенсійного фонду

8,4

2,3

6

17,3

29,6

Частка трансфертів у видатках Пенсійного фонду, %

9,8

23,3

31,5

39,8

41,6

Зрозуміло, що трансферти держбюджету до ПФУ і видатки на покриття дефіциту фонду, які щороку зростали удвічі, звужують можливості держави уНаціональний лісотехнічний університет України 326 Збірник науково-технічних праць фінансуванні охорони здоров'я, культури, освіти і науки, що значно погіршує матеріальний стан цих галузей і створює соціальне напруження у суспільстві. Навантаження на Державний бюджет з боку пенсійної системи збільшується ще й діючим механізмом покриття дефіциту Пенсійного фонду: ПФУ у будь-який момент має право взяти у Державному казначействі безвідсоткову позику терміном до одного року на покриття касових розривів[4].

Задля зменшення поточного дефіциту бюджету ПФУ слід здійснити наступні невідкладні заходи реформування нормативно-правової бази пенсійного страхування, а саме[3, c.8]:

1.     Скасувати обмеження щодо сум, на які нараховуються страхові внески.

2.     Посилити контроль за ефективністю управління коштами загальнообовязкового державного пенсійного страхування, скасувавши практику фінансування адміністративних витрат ПФУ з його власних коштів.

3.     Скасувати необґрунтовані пільги для осіб, що не є інвалідами. 

4.     Встановити обмеження на максимальний розмір пенсій для окремих категорій громадян.

5.     З метою призупинення виплат дострокових пенсій окремим категоріям громадян до досягнення ними пенсійного віку внести зміни до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Висновок. Субсидіювання пенсійної системи з державного бюджету забирає кошти з інших галузей і гальмує економічний розвиток держави. Розвиток системи пенсійного забезпечення в Україні повинен базуватися на пошуку і створенні нових форм та методів досягнення позитивних результатів роботи в майбутньому. Пенсійна система України має охоплювати елементи не тільки солідарної, але і накопичувальної систем. Тому терміново необхідно запроваджувати функціонування трирівневої пенсійної системи повною мірою.  Покриття розривів між доходами і видатками пенсійного фонду необхідно здійснювати за рахунок залучення коштів міжнародних фінансових інституцій.

 

Література:

1.     України в умовах ринкових перетворень / І.В. Барсанцов // Вісник Пенсійного фонду України. – 2008. – № 9. – с. 34-38.

2.     Борецька Н.П. Соціальний захист населення на сучасному етапі:  стан і проблеми : монографія / Н.П. Борецька. – Донецьк : Вид-во "Янтар", 2001. – 352 с.

3.     Мельничук В. Пенсійний фонд: хіба ревуть воли,  як ясла повні? / В. Мельничук // Економічна правда. – 2010. – № 3. – с. 5-9.

4.     [Електронний ресурс]. – Доступний з http://www.dpf.gov.ua/732.html