К.е.н., доцент Даценко Г.В., Латушко І.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут  КНТЕУ

Державний фінансовий контроль бюджетних установ в Україні

                 

Держава не може реалізувати свою зовнішню та внутрішню політику, забезпечити виконання соціально-економічних програм не здійснюючи відповідний контроль. Призначення бюджетного контролю полягає у сприянні реалізації фінансової політики держави, забезпеченні процесу формування, розподілу та ефективного використання фінансових ресурсів, що надходять у розпорядження держави й акумулюються в Державному бюджеті України та державних цільових фондах. У цілому бюджетний контроль повинен бути спрямований на дотримання принципів законності, доцільності та ефективності у розпорядчій та виконавчій фінансовій діяльності державних органів.

Бюджетний контроль є важливою функцією державного управління та регулювання бюджетної системи. У системі бюджетного контролю назріли серйозні проблеми законодавчого характеру, що перешкоджають реалізації його функцій та потребують його негайного реформування [1].

Інтеграція в Євросоюз і перехід України на нові стандарти державних фінансів змінили напрями контролю за бюджетними коштами. Саме підвищення ефективності фінансового контролю має забезпечувати зміцнення в державі фінансово-бюджетної дисципліни. Констатація фактів порушень, як це було раніше при здійснені контролю бюджетних установ, не сприяє їх усуненню, необхідно аналізувати і виявляти обставини та причини, які є наслідком їх вчинення. Таким чином, виникла пряма необхідність щодо впровадження нових видів і методів контролю використання коштів бюджету.

На відміну від перевірок та ревізій зараз застосовують таки види контролю, як аудит фінансово-господарської діяльності бюджетних установ, перевірка державних закупівель та інспектування. Великих перетворень зазнала і законодавчо-нормативна база регламентації державного фінансового контролю. При здійснені контрольних заходів у бюджетних установах органи контрольно-ревізійної служби керуються такими документами: Порядком проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ; Методичними рекомендаціями з проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ; Порядком проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою; Порядком проведення державних закупівель органами державної контрольно-ревізійної служби.

Фінансово-господарська діяльність бюджетних установ контролюється шляхом здійснення заходів, які спрямовані на: перевірку стану дотримання законодавства із фінансових питань; аналіз обґрунтованості та правильності обчислення показників загального та спеціального фондів кошторису, відповідність узятих зобов’язань виділеним бюджетним асигнуванням; перевірку цільового, економічного, ефективного використання та збереження коштів і майна; правильність, повноту та достовірність ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності; виявлення та перевірку фінансових операцій, які віднесені до сумнівних та незвичних [2].

Розглядаючи компетенцію органів державної влади щодо контролю за виконанням бюджету, їх доцільно об’єднати у дві групи: 1 група – повноваження щодо організації контролю, до яких належить повноваження щодо: визначення організаційних форм контролю; встановлення порядку та строків надання відповідними органами виконавчої влади інформації стосовно бюджету; організації перевірки виконання бюджету. 2 група – власне контрольні повноваження, до яких належить, зокрема, виконання бюджету самими органами виконавчої влади [3].

Основними напрямками вдосконалення бюджетного контролю в сучасних умовах економіки України повинні стати: створення єдиного правового поля розвитку системи бюджетного контролю та законодавчого закріплення за його суб’єктами контрольних функцій, формування нових та вдосконалення чинних процедур бюджетного контролю, удосконалення методів, оптимізація організаційних структур, створення адекватної сучасним умовам інформаційно-комунікаційної інфраструктури та ін.

Для підвищення дієвості державного фінансового контролю бюджетних установ необхідно в першу чергу на законодавчому рівні об’єднати у єдину систему фінансовий аудит, перевірку державних закупівель та інспектування бюджетних установ. Розробити й упровадити методику визначення й оцінки ризиків фінансово-господарської діяльності бюджетних установ відповідно до сфер діяльності [4].

Вирішення цих питань дозволить зменшити порушення у фінансово-бюджетній сфері, поліпшити управління фінансовими, матеріальними та трудовими ресурсами бюджетних установ, а також виконання ними свої функцій і завдань для досягнення соціально значущих для суспільства цілей.

 

 

Література:

1.     Чернадчук Т.О. Бюджетний контроль як спосіб забезпечення законності в державному управлінні бюджетним процесом  / Т.О. Чернадчук // Українська академія банківської справи: збірник наукових праць. – 2007. - №2. – С. 153-156

2.     Клець Л.Є. Державний фінансовий контроль бюджетних установ в Україні / Л.Є. Клець // Економіка промисловості. – 2008. - №3. – С. 28-37

3.     Чернадчук В. Бюджетний контроль: поняття та сутність / В. Чернадюк // Підприємництво, господарство і право. – 2009. - №11. – С. 74-76

4.     Малаєва Т.В. Проблеми у сфері бюджетного контролю та напрями їх подолання / Т.В. Малаєва // Економіка АПК. – 2010. – С. 45-49