Азіна К.С.

Академія муніципального управління, Україна

Перспективи подальшого удосконалення системи місцевих податків та зборів

 

Муніципальне оподаткування є частиною бюджетної системи, взаємозалежної від її структури та принципів формування, його слід розглядати, як економічну категорію, яка охоплює рівень місцевих бюджетів, є складовою частиною бюджетного процесу на місцевому рівні та необхідним інструментом в частині прогнозування перерозподілу та формування доходів місцевих бюджетів.

Муніципальне оподаткування призначене наповнювати доходи місцевих бюджетів. Структура доходів побудована з урахуванням податків і зборів, які стягуються: за місцем проживання громадян та за місцем реєстрації підприємницьких структур.

Доходи місцевих бюджетів – всі податкові, неподаткові надходження та інші надходження на безповоротній основі, включаючи трансферти і доходи від операцій з капіталом, справляння яких передбачено законодавством України. До доходів місцевих бюджетів відносяться місцеві податки  і збори, які  існують як платежі місцевого характеру і є частиною доходної бази місцевих бюджетів.

Місцеві податки і збори - обов'язкові платежі, що встановлюються сільськими, селищними, міськими радами згідно законодавства, справляються в межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць і зараховуються до їх бюджетів.

За своїм соціально-економічним значенням місцеві податки  і збори на сьогоднішній день не займають провідного місця в  системі місцевих бюджетів, вони становлять лише декілька відсотків  від  суми  всіх доходів місцевих бюджетів. Для зміни становища на краще держава почала шукати шляхи змін та покращення ситуації. Кроком до змін стало прийняття у грудні 2011 року Податкового кодексу і закони, які діяли раніше (Закон України «Про систему оподаткування», Декрет КМУ «Про місцеві податки і збори») втратили чинність, а їх положення зазнали суттєвих змін.

 Податковий кодекс України 2011 року вніс революційні зміни не тільки в склад місцевих податків і зборів, а і в їх суть. На зміну численних податків і зборів, які майже не приносили в місцевий бюджет доходів і вимагали значних адміністративних витрат, було запропоновано  всього два податки і три збори.(табл.1.) До місцевих податків належать: єдиний податок, податок на майно відмінне від земельної ділянки. До місцевих зборів належать: збір за місця для паркування транспортних засобів, збір за впровадження деяких видів підприємницької діяльності, туристичний збір.

 

Таблиця 1.

Порівняння місцевих податків та зборів

 

Закон «Про систему оподаткування»

Податковий кодекс України

Податок з реклами

Скасовано

Комунальний податок

Скасовано

Збір за паркування автотранспорту

Збір за місця для паркування транспортних засобів

Ринковий збір

Скасовано

Збір за видачу ордера на квартиру

Скасовано

Курортний збір

Туристичний збір

Збір за участь у перегонах на іподромі

Скасовано

Збір за виграш у перегонах на іподромі

Скасовано

Збір з гравців на тоталізаторі на іподромі

Скасовано

Збір за право використання місцевої символіки

Скасовано

Збір за право проведення кіно- і телезйомок

Скасовано

Збір за проведення місцевого аукціону

Скасовано

Збір за розміщення об’єктів торгівлі

Скасовано

Збір з власників собак

Скасовано

 

Єдиний податок

 

Збір за деякі види підприємницької діяльності

Продовження табл.1.

 

Податок на майно відмінне від земельної ділянки

 

Не зважаючи, на новизну є певні не доопрацювання та недоліки, які не вплинули на ефективність наповнення доходної частини місцевих бюджетів. Прийняття Податкового кодексу є стартом податкової реформи, а отже до нього необхідно вносити зміни. Є неузгодженості Податкового кодексу та Конституції України.

Але разом з тим, прийняття Податкового кодексу спричинило певні зрушення, що є позитивними. Доходи місцевих бюджетів (без урахування міжбюджетних трансфертів) склали 21,6 млрд.грн., що на 16,2% (або на 2,9 млрд.грн.) більше, ніж за січень – березень 2011 року. Рівень виконання плану доходів, затвердженого місцевими радами, склав 22,6%. У структурі доходів місцевих бюджетів спостерігається подальше зростання частки податкових надходжень до 85,8%. Відмічається певне збільшення доходів, що досягнуто за рахунок податку на доходи фізичних осіб, він є найвагомішим за обсягом джерел дохідної частини місцевих бюджетів. Також спостерігається зростання до 1,7 млрд.грн., або на 4,9%, доходів бюджету розвитку місцевих бюджетів. На доходи бюджету розвитку позитивно вплинуло зарахування до їх складу єдиного податку. У першому кварталі 2012 року ці надходження стали основним дохідним джерелом – 43,1% усіх доходів бюджету розвитку.

Отже, можна побачити, що є позитивні зрушення, які вплинули на збільшення доходної частини за рахунок певних податків, а отже, є перспективи досягнення нових результатів подальшого удосконалення системи місцевих податків та зборів. Подальші реформи мають бути логічним продовженням попередніх трансформацій і спрямовуватися на такі стратегічні цілі:

- збільшення обсягу надходжень від власних джерел місцевих

   бюджетів;

- зменшення фінансової залежності місцевих бюджетів від державного

   бюджету;

- зростання обсягів залучення ресурсів, у т.ч. інвестиційних;

- підвищення ефективності видатків місцевих бюджетів.

 

 

Література

1.     Бюджетний кодекс України вiд 08.07.2010 № 2456-VI.

2.     Податковий кодекс України від 02.12.2010 №  2755-VI.

3.     Герасименко Н.В. Некоторые правовые проблемы местного налогообложения / Н.В.Герасиенко // Журнал российского права. – 2000. - № 5, 6. – С. 138-144.

4.     Майбуров И.А. Реформирование налоговых систем. Теория, методология и практика: монографія / И.А.Майбуров, Ю.Б.Иванова, А.И.Крисоватый. – К.: Кондор, 2011. -352 с.