доц. Степова С.В., Семененко О.О.

Електронна податкова звітність як перевага сучасної податкової системи

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Сучасні електронні технології використовуються в усіх сферах діяльності. Сьогодні платники податків мають можливість подавати електронну звітність до органів податкової служби.

Платникам податків не треба марно витрачати час на заповнення бланків та стояння в чергах. Електронна звітність це швидкий, зручний та надійний спосіб по­дання звітності.

Впровадження нових механізмів звітності, а саме - надання податкової звітності засобами електронного зв'язку, залишається для органів ДПС України одним із головних напрямків поліпшення обслуговування платників податків. І хоча на даний момент ще використовуються різні варіанти надання звітності, перевага все-таки надається електронній формі, яка, безперечно, прискорює процес усіх фінансових і звітних операцій.

Система надання звітності в електронному вигляді не збільшує надходження до бюджету, але допомагає здійснити більш прозоре адміністрування податків і зборів. Під час впровадження електронної звітності та користування нею суб’єктами господарської діяльності надається необхідна практична й консультативна допомога, постійно ведеться роз'яснення переваг цього виду надання звітності, адже це економія матеріальних ресурсів (коштів на придбання бланків звітних документів), а також скорочення часу на підготовку звітності.

Насамперед згадаємо деякі неочевидні переваги електронного документообігу:

-                    Якщо ви надішлете звіт і отримаєте через кілька секунд повідомлення про його прийняття сервером ДПС України за хвилину до закінчення терміну його здавання, платити штрафи не доведеться. А це значно зменшує ймовірність несвоєчасного подання звітності;

-                    Є можливість зберегти всю інформацію, що повторюється у кожному звіті компанії, і забути про неї надовго;

-                    Автоматично формується зручний для використання архів електронних копій квитанцій;

-                    Є гарантія від несанкціонованого перегляду звітності;

-                    Зменшуються витрати на папір, канцтовари.

А найбільш очевидною перевагою, звичайно, є усунення нервового перенапруження і чималої втрати часу в «живих» чергах в органах ДПС України.

Створення законодавчої бази, що регулює електронний документообіг в Україні, почалося 2002 р. (зокрема тоді були затверджені ДСТУ криптографічних алгоритмів № 4145-2002, чинні з 1 липня 2003 р. донині). Незабаром ухвалили Закони «Про електронні документи та електронний документообіг» №851  і «Про електронний цифровий підпис» №852  (обидва — від 22 травня 2003 р.), які відтоді регулярно змінюються і доповнюються. У першій статті обох законів визначаються, зокрема, чотири базові визначення цієї царини відносин:

1.                Електронний цифровий підпис (ЕЦП) — вид підпису, отриманий внаслідок криптографічного перетворення набору електронної інформації, що дає змогу ідентифікувати підписанта. ЕЦП накладається за допомоги особистого ключа і перевіряється за допомоги відкритого ключа;

2.                Особистий ключ — параметр криптографічного алгоритму формування ЕЦП, доступний лише  підписантові.

3.                Відкритий ключ — параметр криптографічного алгоритму перевірки ЕЦП, доступний усім охочим.

4.                Сертифікат відкритого ключа (сертифікат ключа) — документ, виданий центром сертифікації ключів, який засвідчує належність відкритого ключа підписантові.

 

І особистий ключ, і відкритий ключ видають центри сертифікації ключів. Саме в них (на їхні сайти) належить, насамперед, звертатися платникам податків, які хочуть долучитися до електронного документообігу.

Для платників податків розроблено безкоштовне програмне забезпечення по формуванню податкової звітності та реєстрів отриманих та виданих податкових накладних в електронному вигляді у форматі, затвердженому відповідним наказом ДПС України. Перевага програмного забезпечення полягає в тому, що у ньому є бланки всієї звітності, до того ж програмне забезпечення автоматично виконує чимало спеціальних розрахунків та самостійно знаходить помилки. Подання звітності в електронному вигляді отримує дедалі більшу підтримку платників податків, адже електронна звітність – це сучасно, швидко та зручно!

Майбутнє саме за електронним обміном даних тому, що це - швидкий і надійний обмін електронними документами доступний для кожного громадянина нашої країни, який забезпечує миттєвий та надійний документообіг.

 

Література:

1.     http://sts.gov.ua/

2.     http://www.dpi.km.ua

3.     http://www.dpa.rv.ua

4.     http://ua.prostobiz.ua