К.е.н. Шаманська О.І.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

Інвестиційний підхід у формуванні ресурсного потенціалу підприємства

 

Інвестиції відіграють надзвичайно важливою роль у формуванні ресурсного потенціалу підприємств та їх стабільному розвитку, розширенні і модернізації виробництва і забезпеченні стійкого економічного зростання в цілому. Ресурсний потенціал підприємств лікеро-горілчаного виробництва  є сприятливим для залучення інвестицій. Головною передумовою забезпечення економічного розвитку горілчаних підприємств Вінницької області є активізація інвестиційної діяльності на основі пошуку привабливих напрямків ефективного інвестування вільних ресурсів.

На основі проведеного аналізу було визначено, що однією із проблем зростання частки збиткових лікеро-горілчаних підприємств Вінницької області є зниження інвестиційної активності та інвестиційного попиту горілчаної промисловості. Починаючи з 2011 р. обсяг інвестицій у лікеро-горілчані підприємства Вінницької області скоротився на 40 % [6]. Це свідчить про те, що внаслідок низького рівня рентабельності, високого рівня збитковості, зростання заборгованості та неплатежів обмежився інвестиційний попит та знизилась інвестиційна активність горілчаних підприємств Вінницької області. Також на інвестиційний клімат галузі позначилася фінансово-економічна криза, яка розгорнулась наприкінці   2008 р [7]. Це  призвело до зменшення інвестиційних потоків  не лише у галузь, а і  загалом у національну економіку.

Підвищення інвестиційної привабливості підприємств лікеро-горілчаної промисловості, як і  харчової промисловості Вінниччини загалом – необхідна умова для розвитку економіки області. Створення сприятливих умов для залучення інвестицій, формування привабливого інвестиційного іміджу є  одним з пріоритетів   у стратегічному плані розвитку  Вінницької області.

Однією з основних умов активізації інвестиційної діяльності підприємства є підвищення  його інвестиційної привабливості (рис. 1).  

 

Рис. 1. Значення інвестицій у формуванні ресурсного потенціалу підприємства

Джерело: розроблено автором

Інвестиційну привабливість підприємств певної галузі чи певного регіону визначають сукупність політичних, соціально-економічних, культурних, організаційно-правових, географічних та екологічних факторів, що діють в країні (регіоні, підприємстві) та  формують інвестиційний клімат.

Активізація інвестиційної діяльності  має стати ключовим завданням управління підприємством, що вимагає виконання безперервного моніторингу зовнішнього і внутрішнього оточення підприємства, його реакції на  зміни у зовнішньому і внутрішньому середовищі з обов’язковою оцінкою ступеня ризику, що дозволить керівництву управління приймати  якісні управлінські рішення. Основою для забезпечення на підприємст­вах  харчової промисловості ефективного управління інвестиційним механізмом є побудова концептуальної моделі інвестування розвитку ресурсного потенціалу для підприємств цієї галузі (рис. 2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Концептуальна модель інвестування розвитку ресурсного потенціалу лікеро-горілчаних підприємств

Джерело: розроблено автором

Розроблена модель інвестування розвитку підприємств харчової промисловості дасть можливість керувати негативними факторами впливу на ресурсний потенціал ще на стадії прийняття рішення про інвестування розвитку ресурсного потенціалу. Це дасть можливість ефективного  прийняття рішення про інвестування розвитку ресурсного потенціалу підприємства.   

Вирішення цих завдань щодо  технологічного  розвитку підприємств лікеро-горілчаної промисловості на підприємстві передбачає залучення інвестиційних коштів, а відповідно визначення реальних джерел фінансування  інвестиційних проектів. Основними джерелами формування інвестиційних ресурсів є, насамперед, прибуток, який залишається в розпорядженні підприємства, амортизаційні та сформовані резервні фонди. Основне місце у складі внутрішніх джерел ресурсів підприємства належить саме прибутку. Він забезпечує приріст власного капіталу і, відповідно, зростання ринкової вартості підприємства. Прибуток як результат діяльності характеризує ефективність діяльності підприємства, що стимулює розвиток в першу чергу інноваційних процесів і впливає на ступінь  інвестиційної привабливості підприємства.

Висновок. Таким чином для стимулювання залучення інвестицій у підприємства лікеро-горілчаного виробництва нами визначено основні завдання, які необхідно вирішити, а саме: створення умов для залучення інвестицій, необхідна реалізація певних організаційних заходів зі створення єдиної цілісної системи державного управління інвестиційними про­цесами, яка б приваблювала відповідні структури для роботи з інозем­ними інвестиціями, узгоджувала діяльність із міжнародними органі­заціями, проводила експертизи найважливіших проектів і їхній кон­курсний відбір. Такою структурою може бути спеціалізована державна компанія України з іноземних інвестицій. У структурі такої системи доцільно створити інформаційно-аналітичний банк даних з питань іноземного інвестування, який міститиме інформацію про підприєм­ства та проекти, що потребують інвестицій, про інвесторів, спонсорів, міжнародні тендери.

Література:

1.     Білецька Г.М., Ковтунович Н.Л. Інвестиційний клімат: проблеми сучасності та шляхи покращення// Економіка, фінанси, право. -2007. -№11. –С.17-20.

2.     Боярко І.М. Оцінка інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання// Актуальні проблеми економіки. -2008. №7(85). –С. 90-99.

3.     Гуткевич С.О. Інвестування: теорія і практика: Навчальний посібник. –К.: Вид-во Європ. Ун-ту. -2006. -234 с.

4.     Лемішко О.О. Інвестиції в основний капітал та їх вплив на економіку України// Фінанси України. -2007. -№7. –С. 46-61.

5.     Носова О.В. Інвестиційна привабливість підприємств// Стратегічні пріоритети. -№ 1(2), -2007. –С. 120-126.

6.     Статистичний бюлетень за 2010 рік. Статистичний збірник // Головне управління статистики у Вінницькій області. – Вінниця. – 2011. – 545.

7.      Статистичний щорічник України за 2008 рік / Державний комітет статистики України. За ред. С.Н. Ігнатова. К.: консультант, 2009. 551.