Экономические науки/ 4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки.

 

Фурман Б.В., студент

Науковий керівник: Кубай О.Г., доцент

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

ОСНОВНІ АСПЕКТИ ІНВЕСТИЦІЙНОГО КЛІМАТУ  В УКРАЇНІ

Розглянуто сучасні проблеми забезпечення сприятливого інвестиційного клімату та   інвестиційної привабливості України.

Ключові слова: інвестиції в основний капітал, іноземні інвестиції, інвестиційний клімат, інвестиційна привабливість.

 Постановка проблеми. Інвестиції відіграють центральну роль в економічному розвитку країни, вони визначають загальне зростання її економіки. Від ефективності інвестиційної політики залежать стан виробництва, рівень технічної оснащеності основних фондів підприємств, можливості структурної перебудови економіки, вирішення соціальних і екологічних проблем. Інвестиції становлять основу розвитку підприємств, окремих галузей і економіки в цілому. У сучасних умовах вони є найважливішим засобом забезпечення структурних зрушень у народному господарстві, зростання технічного прогресу, підвищення якісних показників господарської діяльності на мікро- і макрорівнях. Активізація інвестиційного процесу є одним із надійніших механізмів соціально-економічних     перетворень [1].

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемам залучення інвестицій в економіку України та вивченню її інвестиційного клімату присвячені праці багатьох вчених. Зокрема, І. Бланка, О. Гаврилюка, Л. Гончаренко. Oднак проблеми забезпечення сприятливого інвестиційного клімату потребують постійного розгляду, аналізу та вирішення [2].

Виклад основного матеріалу. Забезпечення сприятливого інвестиційного клімату в Україні залишається питанням стратегічної важливості, від реалізації якого залежать соціально-економічна динаміка, ефективність залучення в світовий поділ праці, можливості модернізації на цій основі національної економіки.

Проблемі покращення інвестиційного клімату на державному рівні увага приділяється ще з 1991 року. На сьогодні в Україні вже створено правове поле для здійснення інвестиційної діяльності. Зокрема, ця сфера діяльності регулюється низкою Законів України ("Про інвестиційну діяльність", "Про режим іноземного інвестування" тощо.)

Згідно цих нормативно-правових актів, в Україні передбачено рівні права і гарантії захисту інвестицій для всіх суб'єктів інвестиційної діяльності. Водночас на захист іноземних інвестицій та формування рамкових умов для міжнародної інвестиційної діяльності додатково спрямовано ратифікацію Вашингтонської Конвенції про порядок вирішення інвестиційних суперечок між державами та іноземними особами та угоди про сприяння та взаємний захист інвестицій, які підписані з 70 країнами світу.

Сьогодні нажаль Україна не здобула серйозних досягнень у забезпеченні національної конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості [3].

За оцінками Міжнародної фінансової корпорації (табл. 1) сьогодні Україна за інвестиційною привабливістю значно відстає від інших країн, за показником легкості ведення бізнесу вона посіла 152 місце (зі 183 країн), в той час як країни нашого регіону посіли значно вищі позиції: Росія - 120, Казахстан - 47, Молдова - 81, Білорусія - 69, Польща - 62.

Зазначимо, що Україна покращила свої позиції в порівнянні з минулим

роком за показником отримання дозволів на будівництво, подолання

неплатоспроможності за рахунок більш чітких процедур і термінів, а також кращого захисту кредиторів.

Таблиця 1

Рейтинг України за оцінками Міжнародної фінансової корпорації

 

Рейтинг по категоріях

Рейтинг України за 2010 рік

Рейтинг України за 2011 рік

Зміна рейтингу

Ведення бізнесу

147

145

+2

Реєстрація підприємств

136

118

+18

Отримання дозволів на будівництво

181

179

+2

Реєстрація власності

160

164

-4

Доступ для кредитів

30

32

-2

Захист прав інвесторів

108

109

-1

Система оподаткування

181

181

Без змін

Міжнародна торгівля

139

139

Без змін

Забезпечення виконання контрактів

43

43

Без змін

Ліквідація підприємств

145

150

-5

 

За оцінкою експертів можна виділити дві основні причини гальмування процесу реформ — це повільні темпи прийняття змін на законодавчому рівні й незадовільне виконання прийнятих законів [4].

Існуючі в Україні перешкоди реалізації пріоритетів формування інвестиційного клімату мають системний характер і охоплюють правову, економічну, науково-технологічну та фінансову складові. Ключовими характерними особливостями, які стримують поліпшення інвестиційного клімату, є:

·    Відсутність в Україні сталої стратегії та відповідного національного плану дій, який є прийнятним та унаслідується усіма політичними «командами» й орієнтований на забезпечення усім суб'єктам економічних відносин рівних економічних прав та обов'язків у здійсненні фінансово - економічної діяльності.

·          Обмеженість потенціалу залучення ПІІ в Україну через приватизацію державних підприємств

·            Переобтяженість регуляторними нормами та складність податкової системи.

·            Суттєве податкове навантаження. Ставка податку на прибуток в Україні (25 %) є вищою, ніж у багатьох країнах Центрально-Східної Європи

·            Недієздатність механізмів забезпечення ринкових прав і свобод інвесторів, а також низький рівень захисту інвесторів.

·            Низький рівень ефективності законодавства з питань корпоративного управління, що обумовлює виникнення конфліктів та протистоянь із залученням силових органів, блокування діяльності підприємств, нагнітання соціальної напруженості. Зокрема, найгострішими проблемами є непрозорість системи реєстрації та можливість викривлення відомостей про акціонерів, розмивання капіталу внаслідок додаткових емісій акцій, блокування проведення зборів акціонерів тощо.

·       Негативний міжнародний імідж України, який склався внаслідок відсутності масових «успішних» інвестиційних історій, які б могли слугувати засобом реклами національного інвестиційного клімату; низький рівень підготовки суб'єктів національної економіки до формування інвестиційних пропозицій; значні диспропорції регіонального та галузевого розвитку, що обумовлюють концентрацію інвестицій у вузьких сегментах ринків та територій; застарілість інфраструктури тощо.

Проте незважаючи на всі негативні чинники інвестування на території України  з сторони інших держав продовжується.

За даними державного комітету статистики основними інвесторами для України  в 2011 являлися  Кіпр - 9914,6 млн. дол. (22,2%), Німеччина - 7076,9 млн. дня. (15,8%), Нідерланди - 4707,8 млн. дол. (10,5%), Російська Федерація -3402,8 млн. дол. (7,6%).

У 2010 році в економіку України іноземними інвесторами вкладено 5986,0 млн. дол. США прямих інвестицій: із країн ЄС надійшло 4605,8 млн. дол. (76,9% загального обсягу), із країн СНД - 849,2 млн. дол. (14,2%), з інших країн світу - 531,0 млн. дол. (8,9%). У той же час капітал нерезидентів зменшився на 809,7 мли. дол. [5].

Інвестування здійснювалось переважно у вигляді грошових внесків, які становили 5684,8 млн. дол. (95,0% вкладеного обсягу).

Приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни за 2010 рік становив 4655,0 млн. дол., що складає 104,9 % до попереднього року. Для порівняння: приріст прямих інвестицій в Україну у 2009 році - 4436,6 млн. дол. (73,0 %), а у 2008 році - 6073,7 млн. дол. (76,5 %).

Зросли обсяги капіталу з Кіпру на 9093 млн. дол. Російської Федерації-на 836,4 млн. дол., Нідерландів - на 753,3 млн. дол., Франції - на 736,3 млн. дол., Німеччини - на 475,0 млн. дол. і Швеції - на 454,1 млн. дол. Зазначені країни забезпечили майже 90% приросту іноземного капіталу в Україні

Аналізуючи статистичні дані щодо напрямків вкладання іноземних інвестицій в економіку України; слід зазначити, що на підприємствах промисловості зосереджено 14042,6 млн. дол. (31,4% загального обсягу прямих інвестицій в Україну), у тому числі на підприємствах переробної промисловості - 12488,1 млн. дол. та добувної промисловості - 1207,7 млн. дол. Серед галузей переробної промисловості у металургійне виробництво та виробництво готових металевих виробів внесено 5940,4 млн. дол. прямих інвестицій, у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів -1858,7 млн. дол., хімічну та нафтохімічну промисловість - 1339,6 млн. дол.., машинобудування - 1171,4 млн. дол., виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції - 806,8 млн. дол. У фінансових установах акумульовано 15059,5 млн. дол. (33,7%) прямих інвестицій, на підприємствах торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку - 4764,5 млн. дол. (10,7%), в організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном, оренду, інжиніринг та надання  послуг підприємцям, - 4754,1 млн. дол. (10.6%) [6].

Варто зауважити, що у 2011 році Україна почала демонструвати позитивні ознаки створення сприятливих умов для зростання бізнесу та поліпшення інвестиційного клімату. Так з метою сприяння залученню й ефективному використанню вітчизняних та іноземних інвестицій для забезпечення розвитку економіки України, прискорення її інтеграції в європейську і світову економічні системи, забезпечення права приватної власності і права на підприємницьку діяльність утворено Раду вітчизняних та іноземних інвесторів при Президентові України. Крім цього, питання сприяння інвестиціям знайшли своє відображення у Програмі економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", в рамках якої здійснюватимуться конкретні заходи з покращення бізнес-клімату, а саме: удосконалення дозвільної системи, ліцензування, адміністративних послуг, започаткування та ліквідації бізнесу, державного нагляду та контролю, технічного регулювання, формування митних процедур.

 

Література:

1. Гаврилюк О. В. Інвестиційний імідж та інвестиційна привабливість  України // Фінанси України. — 2010. — № 2 (147). — С.68-81

2. Гончарук І. С. Інвестиційна привабливість України / І. С.  Гончарук. - Фінанси України. - 2012. - №3. - С. 53-57

3. Гончаренко Л. П. Инвестиционньїй менеджмент: учебное пособие. - М.: КНОРУС, 2008. - 296 с.

4. Малютін О. К. Концепція поліпшення інвестиційного клімату в Україні// Фінанси України. — 2010. — № 11 (156). — С. 65-74

5. Звіт Міжнародної фінансової корпорації за 2011 рік.             [електронний ресурс]: Режим доступу: http://www.ifc.Org/ifcext/uspp.nsi

6. Інвестиційний клімат в Україні: яким його бачить бізнес [електронний ресурс]: Режим доступу: http://www.innovation