Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

к.е.н., доцент Гузенко О.П., Миронько О.С.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ «КНУ»

Короткий огляд пріоритетних моментів співпраці України з Європейським банком реконструкції і розвитку

 

Одна із проблем економічного розвитку України лежить в площині тісної співпраці з Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР). Нагадаємо, Україна стала членом ЄБРР у серпні 1992 року після підписання Президентом України Указу «Про членство України в Європейському банку реконструкції і розвитку» №379/92 від 14 липня 1992 року [1].

Саме наша держава стала для ЄБРР другою найбільшою за розміром країною діяльності. У період з 1992 р. до кінця 2011 р. ЄБРР підписав в Україні більше 280 проектів, яким відповідає чистий сукупний обсяг діяльності більше 5,9 млрд. євро. У рамках проектів здійснено інвестиції у харчову і нафтогазову промисловість, транспорт, телекомунікації, сферу фінансів та надання послуг в сільському господарстві, а також в муніципальну інфраструктуру. Крім того, ЄБРР також є розпорядником Чорнобильського фонду «Укриття», заснованого у грудні 1997 року для надання допомоги Україні в реконструкції саркофага, який повинен стати екологічно безпечною системою. Портфель проектів ЄБРР переважно сконцентрований у приватному секторі - близько 71% від усього обсягу фінансування - порівняно із 29% у державному секторі [2].

З метою вирішення актуальних проблем окремих галузей в Україні, на даний час, ЄБРР пропонує додаткові продукти та розробляє нові підходи у державному та приватному секторах шляхом використання свого досвіду. Саме ЄБРР є ініціатором можливості фінансування без використання державних гарантій для тих підприємств України, які досягли значних успіхів у корпоратизації, реструктуризації та досягненні прозорості та проводять свою діяльність у галузях транспорту, електроенергетики, телекомунікацій та природних ресурсів.

Важливо зазначити, у відповідності з існуючою стратегією ЄБРР Україна має можливість співпрацювати з метою вирішення питань, які мають певний рівень актуалізації (рис. 1).

Рис. 1. Схема змісту актуальних фінансово-економічних питань у розрізі стратегічного партнерства ЄБРР і України

 

Важливо зауважити, що в рамках існуючої Програми фінансування в національній валюті ЄБРР в майбутньому планує пропонувати Україні фінансування у гривнях в таких секторах як: сектор комунальних послуг; ринок споживчого та іпотечного кредитування та захист від ризику коливань курсу національної валюти.

ЄБРР приділяє також увагу актуальним питання що стосуються  приватного сектору. Важливою залишається співпраця України та ЄБРР у плані диверсифікації національної економіки шляхом визначення проектів, придатних для банківського кредитування, а саме у галузі автомобілебудування, аерокосмічній галузі, галузях засобів масової інформації та телекомунікацій.

Ще одним із напрямів співпраці  є вивід на ведучі ролі національного бізнесу шляхом підтримки підприємств, модернізації виробництва та підвищення енергоефективності. Це пов’язано з тим, що Європа є одним з найбільших споживачів енергетики, тому дуже важливо залишається питання підтримки України з метою підвищення ефективності та надійності постачання, адже вона може з часом може стати головним постачальником енергетики в Європу.

Достатньо ключову роль відведено Україні у галузі природних ресурсів з позиції транзиту нафти та газу до Європи з Росії та Каспійського регіону, але у більшості випадках це застарілі конструкції, що потребують значних інвестицій. Те ж саме стосується і вугледобування, де необхідні чималі кошти вкласти у гірничу безпеку та покращення регулювання - і це ще одне галузеве завдання [2].

Враховуючи вищевикладене зауважимо, що Україні потрібно продовжувати співпрацю з ЄБРР, яка надає можливість вирішувати «болючі» питання для фінансово-економічного сектору країни та сприяє створенню умов формування джерел фінансування для більш реалістичного впровадження тих реформ, які необхідні Україні та мають за мету покращити її перспективи розвитку в майбутньому. У зв’язку з цим, актуалізується питання соціально-економічного розвитку України за рахунок розширення співпраці з ЄБРР.

 

Література

1.      Про членство України в Європейському банку реконструкції і розвитку [Електронний ресурс]: Указ Президента України від 14 липня 1992 року №379/92. – Режим доступу:
2.      Європейський банк реконструкції та розвитку [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://knowledge.allbest.ru/international/3c0a65625b3bd68b4c53 b89421316c27_3.html.