Секція: Економіка

Завальнюк В.В., Когут А. Л., Лугач Н. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

РОЛЬ ІННОВАЦІЙ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВАМИ РЕСТОРАННОГО ГОСПОДАРСТВА

 

Актуальність обраної теми полягає в тому, що з кожним роком на території України з’являється все більше закладів ресторанного господарства. Це викликано, насамперед, зростаючою потребою людей в харчуванні та проведені дозвілля. Незважаючи на нестабільний економічний стан наших співвітчизників, заклади харчування користуються неабияким попитом серед місць дозвілля, засобів організації різноманітних заходів. Гнучка політика ресторанних підприємств дозволяє задовольнити бажання усіх людей. Але на тлі конкуренції, яка виникає в ресторанному бізнесі, все частіше постає питання відходу від традиційних методів обслуговування, кухні, розважальних заходів та очікуваного контингенту споживачів [1]. Тому підприємства ресторанного бізнесу вимушені впроваджувати найновітніші технології, методи та методики як на рівні управління закладом, так і на рівні обслуговування.

Метою написання даної статті є висвітлення ролі інновацій в діяльності закладів ресторанного господарства та дослідження нововведень у вже діючих закладах ресторанного бізнесу України.

Спостерігаючи тенденції у впровадженні інноваційних підходів можна відмітити деякі моменти:

1.                 Заклад ресторанного господарства, щоб зарекомендувати себе і виділитися серед конкурентів робить акцент на розширенні асортименту певного виду продукції, в той же час скорочуючи перелік інших страв і напоїв у меню. Це дозволяє закладу: закупляти, виготовляти та реалізувати товари різної вартості; створювати постійний контингент споживачів і при цьому не втрачати старих клієнтів; орієнтуватися на смаки гурманів, що прийдуть знову; бути першими в Україні, хто це впроваджує (формат «Кава-шоп» або концепція фреш-кава у таких закладах як «Кава Ленд» (м. Київ), «Дім Кави» (м. Донецьк), кав’ярня «Золотий Дукат» (м. Львів)).

2.                 Дивувати клієнтів вражаючим музичним супроводом та іншими мистецькими заходами на високому рівні, піднімаючи власний рейтинг і ціни на страви на напої, відповідно до статусу (ресторан «Марокана Fashion-Cafe» (м. Київ), кафе «Худграф» (м. Київ), фестиваль-ресторація «Диван» (м. Київ), кафе «Калейдоскоп» (м. Донецьк)).

3.                 Створення обєднань закладів ресторанного господарства з частковою реорганізацією, внаслідок чого постає єдина мережа з однаковою кухнею та баром, традиціями та політикою. Це в свою чергу приносить дію «ефекту масштабу», економію на рекламі, економію часу та коштів на вирішення питань з державними органами, популяризацію одного закладу за рахунок успішної діяльності іншого. Такі мережі мають більше шансів на зростання, ніж поодинокі ресторани та кафе (мережа «Пузата хата» (у різних містах України), мережа «Будинок смаку» (м. Київ)).

4.                 Введення системи знижок та спеціальних пропозицій у ціновій політиці, запровадження заходів, що орієнтуються на певний контингент чи час роботи: знижки в нічний чи ранковий час, дні, коли готуються певні екзотичні або навпаки типові страви, знижки для студентів, пенсіонерів, дітей, школярів, людей з певними інтересами, чи знижки за виконання певних умов чи дій в ресторані (їдальня ЗАТ «Оболонь» (м. Київ), ресторан-паб-клуб «Крейзі Дейзі» (м. Київ), їдальня Київського національного торговельно-економічного університету (м. Київ),  «Пузата хата», «Panorama club», ресторан «Eva» (Лос-Анджелес, США)) [2]. Це має, насамперед, соціальний ефект, оскільки часто головну роль відіграють не ціни, а цікавість людей та неординарність підходу.

Іншою стороною є застосування сучасних інформаційних нанотехнологій, цифрової оргтехніки. Найважливішими інноваціями даного напрямку в сучасний час являються інформаційно-комп’ютерні технології, які розроблені для підприємств ресторанного господарства, дозволяють значно спростити, оптимізувати і прискорити цілий ряд рутинних, специфічних для цього бізнесу операцій. Також однією з основних ІТ-інновацій для ресторанного бізнесу є впровадження комплексу web- і телекомунікаційних рішень для взаємодій з клієнтами. В результаті все частіше зявляються послуги доставки додому замовлень, зроблених по телефону та Інтернет. Однак не слід звужувати технологічні перетворення в сфері послуг до нововведень лише інформаційних та автоматизованих технологій. Так, на ресторанний бізнес значно впливають досягнення з таких типів технологій: енергетичних процесів, конструкційних матеріалів, дизайну, біотехнологій, інформаційних, обслуговуючих, управлінських, продаж обладнання, а також в продуктах харчування [1].

Інновації як явище повинні збільшувати рівень задоволення клієнтів, піднімати конкурентоспроможність закладу та, як результат, підвищувати прибутковість закладу. Інновації – це результати науки, які втілені в реально існуючі речі та процеси і дозволяють людству переходити на новий більш якісний рівень розвитку та існування.

Отже, у зв’язку з тим, що через збільшення попиту споживачів на заклади громадського харчування з кожним роком відкривається все більше підприємств ресторанного бізнесу, то новим власникам потрібно розробляти і продумувати свою діяльність таким чином, щоб утримувати конкуренцію з поміж інших аналогічних закладів. На сьогоднішній день таке нововведення як заклади з кухнями різних національностей та цікавий інтер’єр є не досить актуальним. Тому власникам потрібно розробляти і впроваджувати в реалізацію різні інноваційні методи та технології, які б покращували відвідування та залучали все більшу кількість потенційних споживачів до свого закладу.

 

Література:

1.                 Литвиненко Т.К. Новітні технології обслуговування у сфері ресторанного бізнесу. – К.: 2011. – 215с.

2.                 Касенін В., Ткаченко Т. Проблеми розвитку ресторанного господарства в Україні. – К.: Економіка України, 2011. – С. 41-46