Доброскок Ю.Б, Неплюєва А.В.

 

Харківський державний університет харчування та торгівлі, Україна

 

Сучасні бізнес – технології міжнародного рекламного бізнесу, які застосовуються на рекламному ринку України

 

Сьогодні міжнародний рекламний бізнес є невід’ємною складовою розвитку сучасних економічних лідерів. Ринок реклами у світі (Європа, Західна Європа, Азія) значно розвиненіший, ніж в Україні, бо підтримується значною науковою базою та впровадженням нових та зручних бізнес-технологій, які з’являться на нашому обрії років через десять.

Проведений аналіз особливостей функціонування українського рекламного ринку, дозволяє визначити сучасні бізнес – технології, які впроваджуються на ньому.

В Україні найзначнішим рівнем використання користується прихована реклама або «product placement». Найпершими, хто почав проявляти інтерес до застосування цієї технології, були алкогольні компанії. За оцінками експертів в 2011 році було витрачено 2405 млн. грн., що на 500 тис. грн. менше витрат на кінець 2012 року[4]. Складність використання цієї технології полягає у: низькій якості кіно - і теле - продукції, недостатній кваліфікації українських фахівців, відсутність єдиного критерію визначення такої реклами. Тому, на сьогоднішній день експерти рекламного ринку ставлять у пряму залежність перспективи розвитку product placement в Україні від обсягу виробництва фільмів, серіалів та програм.

Останнім часом на рекламному ринку України почав застосовуватися “сенсорний маркетинг”, особлива одна з його складових – аромамаркетинг[1]. Простежуються наступні тенденції щодо нього: послуги на ринку професійних аромакоммунікацій; аромабрендинг; аромапозиціонування; рекламна поліграфія аромамерчендайзинг; event-marketing з використанням ароматів, представлені групою компанії “Оasis®”. В Україні перспективність розвитку ринка в цьому напрямі забезпечують великі торгові центри, а також лідери готельного бізнесу.

Ще одним різновидом світової технології, що застосовується на українському ринку, є брендинг. Протягом останніх десяти років особливо активно розвивається в розрізі таких товарних груп, як алкогольні та безалкогольні напої, кондитерські вироби, торгівля. Сукупні витрати в місяць домогосподарств на брендинг становили на 2011 рік – 2754 тис. грн., з наявних ресурсів у 3005 тис. грн.[2].

Досить вдало розвиваються бренди українського походження та спільного виробництва українських і іноземних компаній[2]. Згідно рейтингу 10 найдорожчих національних брендів, в 2011 році перші 4 сходинки посідають такі бренди: Nemiroff (загальною вартістю - 330 млн. дол. США), Хортиця (295 млн. дол. США), Оболонь (285 млн. дол. США) та Київстар (210 млн. дол.. США)[4].

Розглянувши рейтинг національних брендів «УкрБренд – 2011», де представлені в основному групи споживчих товарів і послуг, можна побачити, як виглядає галузева структура найдорожчих національних брендів (рис.1.1).

 

Рисунок 1.1Галузева структура топ 50 національних брендів у 2011 року (за к-тю представлених брендів)

З рисунка бачимо, що найбільший відсоток становлять продукти харчування (20 %), пиво безалкогольна галузь (18 %), лікеро-горілчана галузь (14 %) та рітейл (10 %)[2].

Можна стверджувати про тісний взаємозв’язок розвитку брендингу і перспектив розвитку рекламного ринку в Україні, вони тісно пов’язані між собою, є такими, що стимулюють взаємний розвиток.

На сучасному етапі розвитку вітчизняного рекламного ринку зростає попит на продакт плейсмент, спонсорство телепрограм і фільмів, з’являється все більше нестандартних рекламо носіїв і відповідно зростає кількість компаній на ринку, які спеціалізуються на ambient media[1]. Однак вартісна оцінка цих сегментів є заважкою, величини обсягів рекламних витрат – 150-200 млн. дол. США в 2011 р., що демонструє за 2008 – 2011 щорічне зростання 23% і 20% відповідно[4]. 

Українська індустрія рекламних і маркетингових послуг ще не досягла того рівня відкритості, при якому суб’єкти рекламної діяльності моли б оголошувати результати своєї фінансової діяльності за звітний період, тому відповідні оцінки, які зазначені в роботі, носять опосередкований характер.

Впровадження міжнародних бізнес – технологій на нашому ринку, може свідчити про динамічність  розвитку рекламного ринку в Україні, а також слугувати відображенням нормального функціонування ринку для діяльності на ньому іноземних інвесторів.

Література:

1. Антипов К. В. Основи реклами: Посібник для студентів. П. – 2011. – 345 с.

2.Уільям Ф. Аренс, Крітіан Аренс, Міхаель Ф. Вейнольд. Сучасна реклама: Підручник – М., 2011. - 880 с.

3. «Удосконалення торгівлі рекламними послугами на міжнародному ринку» - http://podrobnosti.ua/mobile/2010/07/06/698799.html

4. Удосконалення роботи рекламного ринку, взяття міжнародних бізнес–технологій http://www.mediabusiness.com.ua/content/view/19043/48/lang,ru/