Економічні науки/7. Облік та аудит

 

 

Волкова Н.В.   науковий керівник: Дяченко Н.В.

                                                           

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

ДЕЯКІ ПИТАННЯ ОБЛІКУ ГРОШОВИХ КОШТІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

В умовах ринкової економіки, розвиток фінансово-господарських зв’язків між суб’єктами підприємницької діяльності, поява новітніх форм платіжних засобів, впровадження інформаційних технологій зумовили необхідність удосконалення обліку. Його реформування повинне адаптувати вітчизняну практику до вимог міжнародних стандартів та створити якісну інформаційну підтримку для прийняття управлінських рішень, що спрямовані на забезпечення ефективної діяльності підприємства в короткостроковій та довгостроковій перспективі. Саме грошові кошти та їх еквіваленти виступають найважливішою ланкою системи кругообігу ресурсів що формує основу для підвищення платоспроможності суб’єкта господарювання.

Процеси сучасної економічної дійсності наочно доводять, що економічна і соціальна стабільність суспільства залежить від фінансової стабільності підприємств. Однією з найважливіших ознак фінансової стабільності є здатність підприємства генерувати грошові потоки. Наявність грошей у підприємства визначає можливість його виживання й напрямки подальшого розвитку. Управління грошовими потоками господарюючого суб’єкта повинне базуватися на триєдності обліку, аналізу й контролю. Облік господарських операцій з коштами створює інформаційну основу для прийняття управлінських рішень і є вихідною передумовою фінансового менеджменту.

Актуальність даного питання обумовлена розвитком інформаційних технологій, що дозволяє не лише вдосконалити інформаційну систему управління, а й сприяє появі нових об’єктів обліку, зокрема електронних грошей.

Інформаційною основою роботи є наукові праці провідних вітчизняних фахівців, таких як: Бутинець Ф. Ф., Голов С. Ф., Мних Є. В., Нападовська Л. В. та закордонних – Селезньової М. Н., Солоненко А. А., Сорокіної Е. М. та ін.; законодавчі і нормативні акти – Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 "Звіт про рух грошових коштів", Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" №637 тощо.

Метою є розгляд обліку грошових коштів в умовах застосування сучасних інформаційних технологій.

Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 4 "Звіт про рух грошових коштів" грошові кошти визначаються як готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання.

Основними завданнями організації обліку грошових коштів є:

-       правильна організація, своєчасне і законне проведення безготівкових та готівкових розрахункових операцій;

-       своєчасне і правильне документування операцій з руху грошових коштів та їх відображення на рахунках бухгалтерського обліку;

-       здійснення контролю за дотриманням касової дисципліни, в т.ч. за витрачанням отриманих в установах банку грошових коштів відповідно до цільового призначення;

-       проведення інвентаризації грошових коштів та відображення результатів інвентаризації на рахунках бухгалтерського обліку.

Ринкові відносини в економіці України потребують вдосконалення системи бухгалтерського обліку, звітності, контролю та аудиту. Основним напрямком цього розвитку є застосування інформаційних систем та комп’ютерних технологій.

Збільшення обсягу економічної інформації, зростання вимог до обліку, розвиток інформаційних технологій потребує вдосконалення методологічних засад бухгалтерського обліку. Поліпшенню якості економічної інформації та управління сприяє використання засобів обчислювальної техніки для обліку, аналізу господарської діяльності і планування. Застосування комп’ютерної техніки вносить значні зміни до організації бухгалтерського обліку, причому з допоміжного засобу обчислювальна техніка перетворюється на визначний фактор організації обліку.

Автоматизація задач оперативного аналізу грошових коштів підприємства має свої передумови. Вимогами часу продиктована оцінка фактичного (на певну дату чи навіть годину) стану коштів, оборотних активів, розрахунків тощо, причому і за абсолютними, і за відносними показниками. Електронна форма обліку – це форма, що передбачає створення електронних первинних документів, надання їм юридичної сили за допомогою електронного підпису, реєстрацію та обробку отриманих даних за програмними алгоритмами, створеними відповідно до вимог законодавчих і нормативних документів, формування електронної звітності, скріплення її електронними підписами і передання користувачам засобами телекомунікаційного зв’язку. Для формалізації основних операцій при електронній формі обліку, розробляється меню бухгалтера з обліку грошових коштів, яке дозволяє представити основні дії програми, зручною для користування професійною мовою, зекономити час і зусилля при формуванні завдань.

Бухгалтерський облік розвивається та змінюється відповідно до потреб виробництва. Він представляє собою систему, що дає змогу вимірювати, обробляти й передавати інформацію з метою прийняття рішень для управлінням господарською діяльністю підприємством.

Література:

1.          Нечай Н. М. Облікова політика: навч. посіб. / Нечай Н. М., Пальчук О. В., Савченко В. М. – К.: Знання, 2010. – 432 с.

2.           Лишиленко О. В. Бухгалтерський облік / О. В. Лишиленко. – К.: ЦНЛ, 2009. – 624 с.

3.          Мних Є. В. Економічний аналіз діяльності підприємства: підручник / Є. В. Мних. – К.: КНТЕУ, 2008. – 514 с.