Економічні науки/ 7. Облік і аудит

 

                                                Студент Гренак В.А.

                     науковий керівник:  к.е.н., доц. Приходько Н.І.

                Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ДЕЯКІ ПИТАННЯ ЩОДО ОБЛІКУ ДОХОДІВ ПІДПРИЄМСТВА

Керування підприємством вимагає систематичної інформації про здійснювані господарські процеси, в їхньому характері і обсязі, у наявності матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, їхньому використанні, власному капіталі, доходах і зобов’язаннях та фінансових результатах діяльності. Основним джерелом такої інформації є дані бухгалтерського обліку, що встановлено Законом України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні".

Розвиток господарських зв’язків в умовах ринку значно розширює кількість користувачів обліковою й звітною інформацією. Ними є не тільки працівники управління, безпосередньо пов’язані з підприємством, але й зовнішні користувачі інформації, що мають прямий фінансовий інтерес:
банки – при прийнятті рішень у наданні кредитів; постачальники – при укладанні договорів на поставку товарно-матеріальних цінностей; інвестори, засновники, акціонери, яких цікавить рентабельність вкладеного капіталу й можливість одержання доходів (дивідендів). Значний інтерес обліково-звітна інформація представляє також для працівників податкових служб, органів державної статистики і керування.

Проблемні питання обліку доходів у своїх працях висвітлювали як теоретики, так і практики. Проведені дослідження показали, що недостатньої уваги було приділено їх вирішенню з урахуванням специфіки окремих галузей  діяльності.

Серед теоретичних проблем обліку доходів підприємств виокремимо наступні: існує різнотлумачення сутності категорій; "дохід", "виручка", "чистий дохід", "маржинальний дохід", в теоретичному аспекті та правовому полі, що важливо для організації та методики обліку в різних його підсистемах. Для бухгалтера найважливішим є "дохід підприємства" та його похідні (валовий, чистий, маржинальний). В найширшому тлумаченні під доходом розуміють будь-які надходження грошових коштів або одержання матеріальних цінностей, що мають грошову вартість. Економісти під доходом розуміють виручку, а бухгалтери – економічну вигоду. При тлумаченні поняття "дохід" необхідно враховувати чинні критерії його визначення, а також наявність непрямих доходів.

З метою задоволення різних цілей важливою є розробка класифікації доходів, на основі якої буде будуватися аналітичний облік та внутрішня звітність про формування та використання доходів.

У зв’язку із змінами до чинного законодавства актуальність проблеми узгодженості національних та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку,  Податкового Кодексу України для практичної реалізації цілей фінансового обліку доходів підприємства.

До практичних питань відносяться проблеми, спрямовані на удосконалення інформаційного забезпечення системи управління доходами. Автоматизована система обліку забезпечить повноту та своєчасність відображення доходів, що дозволить уникнути в обліку запитання суми виручки від реалізації з метою зменшення бази оподаткування.

Доцільно також використовувати інтегровані системи обліку доходів на основі  МСБО які будуть побудовані для аналітичного обліку доходів. Завдяки внутрішній звітності може створюватися інформація фінансового та не фінансового характеру для:

-       виявлення впливу чинників на дохід, зокрема реклами;

-       впровадження системи дисконтування, яка дозволяє  управляти величиною доходу.

В економічній літературі проблемам обліку, аналізу і аудиту доходів  підприємства приділено надзвичайно багато уваги. Про це свідчать труди як вітчизняних, так і зарубіжних авторів: С. Ф. Голова, М.Д. Коляго, В. М. Костюченка, В. І. Пархоменко, Я. В. Соколова, Б. Нідлза, Х. Андерсена, Д. Колдуелла та ін.

Економісти під доходом розуміють виручку, а бухгалтери – економічну вигоду. При тлумаченні поняття "дохід" необхідно враховувати чинні критерії його визначення, а також наявність непрямих доходів.

З метою задоволення різних цілей важливою є розробка класифікації доходів, на основі якої буде будуватися аналітичний облік та внутрішня звітність про формування та використання доходів. У зв’язку із змінами до чинного законодавства актуальністю проблеми узгодженості національних та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку для практичної реалізації цілей фінансового обліку та оподаткування. До практичних питань відносяться проблеми, спрямовані на удосконалення інформаційного забезпечення системи управління. Автоматизована система обліку забезпечить повноту та своєчасність відображення доходів, що дозволить уникнути в обліку запитання суми виручки від реалізації з метою зменшення бази оподаткування.

Доцільно також використовувати інтегровані системи доходів на основі яких буде побудовано аналітичних облік доходів. Завдяки внутрішній звітності може створюватися інформація фінансового та не фінансового характеру для:

-       виявлення впливу чинників на дохід, зокрема реклами;

-       впровадження системи дисконтування, яка дозволяє  управляти величиною доходу.

                                      Література:

1.Дерій В. Проблеми обліку витрат і доходів підприємства // Бухгалтерський облік і аудит. – №4. – 2008. С. 7-11.

2. Шмиголь Н.М. Економічна суть доходів та доходності в системі управління підприємством / Н.М. Шмиголь // Держава та регіон: наук. – виробн. журнал. – Серія: економіка та підготовка. – 2009. – №7 С. 221-223.