Ткаченко Сергій Анатолійович

к.е.н., проректор з науково-педагогічної роботи

ВНЗ «Миколаївський політехнічний інститут», Україна

СТРУКТУРА ОРГАНІЗАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

Найважливішим елементом організаційного забезпечення підсистеми бухгалтерського обліку виступає його організаційна структура. Універсальний метод формування організаційних структур управління не розроблений. Як правило, їх синтез відбувається на основі евристичних методів.

Початковим моментом у формуванні організаційної структури підсистеми бухгалтерського обліку виступає дослідження її облікових функцій на підприємстві та отримання на цієї основі впорядкованої сукупності доцільно згрупованих задач апарата управління з відповідним описом процесів їх реалізації. Спрощено під обліковими функціями можна розуміти перелік питань, які вирішуються органами управління та окремими працівниками підприємства в процесі бухгалтерського обліку його господарської діяльності.

Виконання облікових функцій пов’язано з реєстрацією, збором, прийманням-передачею, обробленням інформації та використанням результатів цієї обробки. Тому дослідження облікових функцій, в першу чергу, зведене до вивчення інформаційних аспектів бухгалтерського обліку, складу і застосування початкових даних, потоків руху інформації, обсягів обробленої інформації, обсягів вихідної інформації і інше. Оскільки процес вирішення задач бухгалтерського обліку являє собою сукупність стандартних (однотипних) процедур і їх відповідне інформаційне забезпечення, тоді з’являється можливість встановити послідовність їх виконання в залежності від логічних і технологічних зв’язків підсистеми. В кінцевому рахунку таке дослідження дозволить отримати повну уяву про структуру облікових функцій, які виконуються на різних рівнях управління.

Наступна задача, яка повинна бути вирішена на основі дослідження облікових функцій, які виконуються на підприємстві, є у визначенні напрямків удосконалення їх виконання. Справа в тому, що в практиці роботи підприємств ще не рідкі випадки нечіткого закріплення різних облікових функцій за окремими підрозділами і працівниками. Цей факт призводить до того, що ряд питань бухгалтерського обліку взагалі випадає із поля зору, інші робляться не в повному обсязі і не в необхідні строки.

І, на сам кінець, ще одне важливе завдання, вирішення якого повинне бути знайдено в процесі дослідження облікових функцій підприємства, випливає із особливостей ефективного вирішення задач бухгалтерського обліку і є в розподіленні робіт із обліково-економічного забезпечення між його персоналом. Впровадження функції бухгалтерського обліку змінює не тільки його методологію, але і його організацію. Сучасні умови впливають на облікові функції, які виконуються персоналом управління, змінює структуру апарата управління та характер взаємовідносин між різними структурними підрозділами. Впровадження бухгалтерського обліку може супроводжуватися повною передачею окремих або часткових функцій від людини ЕОМ, у другому випадку просто скорочуючи обсяг робіт із тієї або іншої функції, які виконуються людиною. Але в обох випадках це призводить до зміни облікових функцій, до зміни наявної структури управлінського апарату.

При розподіленні облікових функцій між машинною частиною системи управління і персоналом виходять із того, що ЕОМ – цей досконалий і достатньо надійний інструмент для проведення кількісного бухгалтерського обліку, після введення в неї відповідної вхідної інформації і програми може видавати релевантну інформацію; але тільки людина здатна на основі цієї інформації приймати рішення, які відповідають потребам реальної дійсності. Розподілення облікових функцій між людиною і ЕОМ потрібно розглядати не як поодинокий захід, а як безперервний процес, який обумовлений безперервністю розвитку техніки та забезпечує динамічну рівновагу між елементами системи управління.

Тільки всебічне дослідження облікових функцій, які виконуються на підприємстві, з позицій їх повноти та обсягу робіт із перетворення інформації, відповідності елементарних облікових функцій загальної цілі бухгалтерського обліку і раціонального розподілення функцій між машинною і «людською» частинами системи управління створює основу для формування організаційної структури функції обліково-економічного забезпечення в системі управління підприємством. Використання сучасної обчислювальної техніки в технологічному процесі обробки інформації та прийняття рішень не може відбутися без певної реорганізації апарата управління взагалі і апарата, який займається бухгалтерським обліком, зокрема.

Перелік структурних частин, взятих у їх взаємозв’язку і наділених певними ресурсами для здійснення облікових функцій, утворює організаційну структуру бухгалтерського обліку. Він повинен визначатися за умов виконання усіх функцій підсистеми з урахуванням підвищення продуктивності праці та покращення якості роботи персоналу управління. Основна ціль формування організаційної структури підсистеми бухгалтерського обліку є в просторовому і часовому розподіленні та закріпленні комплексів задач і робіт із обліково-економічного забезпечення між структурними підрозділами і окремими виконавцями, у встановленні ієрархії структурних частин, а також в організації їх взаємодії, що дозволить забезпечити найбільш ефективне функціонування підсистеми. Організаційна структура підсистеми бухгалтерського обліку буде відрізнятися від існуючої в традиційних умовах. Ці відмінності знайдуть своє відображення у створенні нових структурних підрозділів, об`єднанні ряду структурних підрозділів на основі централізації облікових функцій, раціональної спеціалізації структурних підрозділів на основі покращення форм розподілу та кооперації праці, зміні взаємозв’язків між структурними підрозділами, зміні системи підпорядкування структурних підрозділів і інше.

Найважливішою особливістю нової організаційної структури бухгалтерського обліку на підприємстві є те, що вона ґрунтується на ефективної організації руху і оброблення інформації в межах прийнятого методологічного інструментарію обліково-економічного забезпечення господарської діяльності.