Педагогічні науки/2. Проблеми підготовки спеціалістів

К.м.н. Пліщенко С.С., к.геол.н. Віннік Н.В., к.геогр.н. Шиян Д.В.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ «КНУ», Україна

Методичні особливості підготовки розділу дипломної роботи «Охорона праці та безпека у надзвичайних ситуаціях» студентами економічних спеціальностей ВНЗ

Критична ситуація в Україні в сфері безпеки праці призвела до необхідності розробки та втілення в життя Національної стратегії безпеки праці на 2011-2012 роки. Однією з умов побудови належної безпеки праці є набуття майбутніми фахівцями знань і умінь ефективно вирішувати завдання професійної діяльності з обов’язковим урахуванням вимог охорони праці та гарантуванням збереження працівників у різних сферах їх професійної діяльності.

У цьому напрямку з метою забезпечення підвищення рівня знань студентів вищих навчальних закладів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту Наказом Міністерства освіти і науки молоді та спорту України, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 21.10.10 року №969/922/216 «Про організацію та вдосконалення навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту у вищих навчальних закладах України» передбачено включати в дипломні проекти (роботи) спеціалістів і магістрів – окремий розділ «Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях».

У процесі розробки та узгодження методичних вказівок з виконання даного розділу відразу виникли певні труднощі. Насамперед це пов’язане з тим, що в нашому учбовому закладі студенти опановують різноманітні спеціальності – менеджмент, облік і аудит, фінанси, правознавство тощо. Тому, потрібно визначитися з об’єктом дослідження, в якості якого може бути підприємство, заклад, організація, де студент повинен проходити переддипломну практику, та на базі якого він буде виконувати дипломну роботу. Найчастіше для економіста – це робоче місце офісного працівника, користувача ПК. У кожному випадку вибір досліджуваного об’єкту студент повинен узгоджувати з викладачем-консультантом при одержанні завдання на переддипломну практику, тобто рекомендації повинні враховувати наявність різноманітних шкідливих і небезпечних виробничих чинників.

Виникають певні труднощі і з отриманням студентами вихідних даних на об’єктах проходження практики, тому доводиться шукати нові можливості отримання вихідних даних задля санітарно-гігієнічних та економічних розрахунків. Позитивне вирішення даної ситуації – це проведення студентами власноруч певних інструментальних досліджень, але ми не маємо необхідних вимірювальних приладів, а навчальними програмами не передбачено проведення лабораторних робіт.

Під час переддипломної практики студент поглиблює теоретичні знання, збирає фактичний матеріал для написання даного розділу дипломної роботи, але, на жаль, трапляються випадки коли тема диплому не має відношення до об’єкту переддипломної практики.

Згідно вимогам Міністерства розділ дипломної роботи повинен бути аналітично-розрахунковим, але навчальна програма передбачає на консультації даного розділу півтори години на студента, такий обмежений час негативно впливає на якість виконання роботи. Навчальними програмами передбачені на випускному курсі дисципліни «Охорона праці в галузях» та «Цивільний захист» та, на жаль, не передбачено семінарських занять, а тільки лекції, що не сприяє індивідуальній роботі зі студентами.

Стосовно підрозділу «Захист у надзвичайних ситуаціях», то ми намагалися, враховувати специфіку досліджуваного об’єкту, тобто, проаналізувати можливість виникнення надзвичайних ситуацій. Один об’єкт має високий ризик виникнення пожежовибухових небезпек, інший – вихід небезпечних хімічних речовин або велику скупченість працюючих у замкненому приміщенні. Тому доводиться пропонувати студентам до виконання різноманітні розрахункові завдання, що призводить до збільшення обсягу методичних вказівок.

У рекомендаціях до виконання даного розділу ми намагалися враховувати всі можливі ризики виникнення гіпотетичних надзвичайних ситуацій на об’єкті.

Наші намагання надати в рекомендаціях максимум корисного матеріалу призвели до чималого їх обсягу. Тому, враховуючи і останній факт, нам довелося розобити два варіанти методичних рекомендацій. Перший передбачає загальні положення, структуру, орієнтовні питання розрахункових завдань, другий – рекомендації щодо виконання розрахункових завдань.

Вважаємо, що в процесі вивчення таких дисциплін на п’ятому курсі, як «Цівільний захист» та «Охорона праці в галузі» необхідно вирішити максимум питань щодо написання вищезазначеного розділу. Рекомендовані ж графічно-розрахункові завдання повинні враховувати провідні питання дипломної роботи і бути своєрідним тренінгом для подальшої роботи над розділом. Подібним тренінгом могла бути і курсова робота з питань охорони праці на третьому курсі при вивченні дисципліни «Охорона праці».

Незважаючи на всі перелічені труднощі, вважаємо доцільним і своєчасним виконання розділу «Охорона праці і захист в надзвичайних ситуаціях» в дипломних роботах майбутніх фахівців різного напрямку.

Література:

1. Про організацію та вдосконалення навчання з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту у вищих навчальних закладах України [Електронний ресурс]: Наказ МОНмолодьспорту, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 21.10.10 року №969/922/216. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1057-10.

2. Методичні вказівки до виконання розділу дипломного проекту (роботи) «Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях» для студентів кваліфікаційного рівня «спеціаліст», «магістр» денної та заочної форм навчання для спеціальностей економічних і інформаційних технологій / Л.О. Янова, О.В. Пищикова, О.В. Несторенко. – Кривий Ріг: Криворізький національний університет, 2011. – 80 с.

3. www.ohoronapraci.Kiev.ua