Секція ˮ ˮ

Житарюк С.І.

ПВНЗ ˮБуковинський університетˮ, Україна

 

ЗАСТОСУВАННЯ СУЧАСНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ  ТЕХНОЛОГІЙ У ВНЗ

 

Сьогоднішні реалії України та завдання, які стоять перед суспільством, приводять до переосмислення цілей і задач змісту та організації сучасної освіти на усіх її рівнях, зокрема і у ВНЗ. Рівень підготовки фахівців повинен відповідати не лише нинішнім виробничим потребам, але й забезпечувати здатність фахівців адаптуватися в процесі оновлення і зміни економічної та виробничої сфери країни, знаходити рішення в нестандартних ситуаціях, самостійно і творчо мислити.

Іншим характерним процесом, що відбувається в Україні, є глобальна інформатизація. Сучасне суспільство під впливом загального процесу інформа­тизації перетворюється в нову суспільну структуру – інформаційне суспільство, здатне користуватися сучасними знаннями в усіх суспільно значущих напрям­ках людської діяльності. Головним завданням процесу інформатизації сучас­ного суспільства є забезпечення через систему освіти теорією і практикою ви­користання сучасних інформаційних технологій, що сприяють розвитку ми­слення, формуванню умінь розробляти стратегію пошуку розв’язання як нав­чальних, так і практичних задач, прогнозувати і аналізувати результати прий­нятих рішень на основі моделювання інформаційних процесів, явищ та їх вза­ємозв’язків.

Незважаючи на „молодий вік” інформатики як науки, вона характери­зується надзвичайно високим ступенем динаміки змін, що ґрунтуються на високих темпах розвитку технічних пристроїв, засобів обчислювальної техніки, розвитку програмного забезпечення, реалізації нових підходів і концепцій в організації обробки інформації Сьогодні виникають нові концепції обробки інформації, зокрема CASE-технології, мережеві технології, гіпертекстові техно­логії моделювання, технології моделювання інформаційних систем та ін.

Збільшення обсягів інформації, пов’язаної з розвитком інформаційних технологій (ІТ), веде до природного бажання при формуванні змісту навчання включати якомога більше відомостей цієї галузі знань, створюючи ілюзію повноти і якості підготовки фахівця в області інформаційних технологій. На наш погляд мірою якості підготовки фахівця в галузі ІТ може і має бути здатність фахівця застосовувати їх при розв’язанні різних економічних задач.

Стосовно змісту навчання сьогодні вироблено такі вимоги: науковість навчання, що полягає у його відповідності сучасним досягненням науки; системність, що забезпечує взаємозв’язане формування навчальної інформації в педагогічно обґрунтовану систему, відповідну цілям навчання; дидактична трансформація наукової інформації у зміст навчання. Ця вимога обумовлює включення у зміст навчання основних ідей, методів і принципів відповідних галузей знань; орієнтація змісту навчання на профіль майбутнього фахівця, тобто виключення надлишкової інформації у змісті навчання, але не на шкоду повноті і якості професійних знань; відповідність змісту навчання прогностич­ним функціям, тобто відповідність програм підготовки фахівців у ВНЗ сучасно­му розвитку відповідних галузей науки та галузевому стандарту вищої освіти; дієвість знань, уміння оперувати ними, мобілізувати колишні знання для отри­мання нових. Ці вимоги надзвичайно важливі при вивченні інформаційних технологій.

Сьогодні існують нові технічні засоби і педагогічні можливості, навчан­ня, що дозволяють реалізувати будь-які нові технології і зміст освітнього про­цесу, за умови, що ВНЗ має відповідні фінансові можливості. Активне застосу­вання сучасних інформаційних технологій у ВНЗ має займати сьогодні цен­тральне місце і бути вагомою складовою у визначенні якості підготовки фахів­ця. Досягнення в області застосування інформаційних технологій у ВНЗ, створення мереж телекомунікацій і підтримка інформаційних потоків в них, створення і супровід баз даних і знань, експертних систем та інших видів ІТ повинні служити одній меті – розробці методологічної основи застосування інформаційних технологій у ВНЗ, тобто навчитися правильно, оптимально і без шкоди здоров’ю застосовувати комп’ютерні засоби.

Нині у ВНЗ застосування у навчанні студентів необхідних пакетів про­грам складає проблему з наступних причин: фінансові труднощі ВНЗ не дають можливості придбати весь комплекс необхідних програмних засобів для забез­печення застосування інформаційних технологій в межах певних дисциплін; бурхливим розвитком в області інформаційних технологій і підходів до еконо­мічних питань більшість фаховоорієнтованих програм потребує заміни з метою забезпечення відповідності сучасним вимогам; труднощі в засвоєнні виклада­чами ВНЗ дисциплін, у яких використовуються певні сучасні інформаційні технології, що створює перешкоду для оволодіння ними студентами: студенти отримують традиційні теоретичні знання з певної дисципліни із застосуванням математичного апарату, що дає можливість ознайомитися з відповідним мето­дом, але не аналізувати реальні моделі; організації навчального процесу з епізодичним використанням персональних комп’ютерів, лабораторій внаслідок щільної зайнятості аудиторного фонду.

При застосуванні у різних областях людської діяльності комп’ютерних систем, прийнятті рішень та при розв’язанні низки завдань виникає ситуація, коли або відсутні необхідні джерела інформації, або існуючі засоби виміру не забезпечують отримання необхідної інформації, або в наявності є лише якісна інформація про об’єкт управління. У таких ситуаціях необхідно мати інформа­ційні технології, які дозволяють на основі комп’ютерної обробки якісної і нечіткої інформації про об’єкт та цілі управління отримувати необхідну інформацію.