Політологія/4.Політичне лідерство

Левчук А., Романенко Т., керівник к.і.н. Богатчук С. С.

Вінницький національний аграрний університет

Єлизавета II - до 60- річчя на королівському престолі

Король Георг V і королева Марія були щасливі народженням своєї першої внучки в квітні 1926 року. Її фотографії красувалися на перших шпальтах всіх великих газет, які одностайно пророкували: щоб стати королевою, їй доведеться вийти заміж за якогось іноземного короля. І дійсно, у Єлизавети практично не було шансів стати королевою у себе на батьківщині. У її діда Георга V, окрім її батька, майбутнього короля Георга VI, було ще троє синів: Едуард, принц Уельський (майбутній Едуард VIII), герцог Кентський Георг (загинув в авіакатастрофі в 1942 році) і герцог Глостерський Генрі. Таким чином Єлизавету - та й то досить умовно - можна було вважати лише четвертою в черзі до престолу. І при всьому при тому, як виявиться, пророкування газет не збудеться! Ну хто не помиляється?

Її перша поява на публіці відбулася на балконі Букінгемського палацу. Їй тоді було рік і два місяці. У два з половиною роки вона починає вчитися верховій їзді - на поні, отриманому в подарунок до Різдва. І взагалі, дитинство Лілібет, як її тоді ласкаво називали домашні, проходило в атмосфері ніжності і турботи. Її одягали виключно в сонячно-жовті вбрання. Жила вона більшу частину року в маленькому котеджі на території Віндзорського замку - він був подарований її батькам  дідусем Георгом V. На все життя вона збереже прихильність до цього котеджу, забарвленому в блідо-рожевий колір. Сама підтримувала в ньому порядок і робила це з великим старанням. Тут вона провела самі безтурботні роки свого життя. У неї було більше тварин, ніж подружок, вона щодня їздила верхи - це стало пристрастю на все життя. Вона сама виховувала коргі (її улюблена порода собак), сама чистила клітки своїм птахам.

Улюбленими заняттями були танці і малювання. І цього було більше ніж достатньо, якщо до того ж врахувати, що Георг V заявив якось, що воліє, щоб внучку вивчили пристойно писати - і цього буде цілком достатньо.

Після смерті правлячого тоді короля Георга V трон мав перейти до Едварда Віндзора - дядькові Єлизавети, а вже йому вона не була спадкоємицею ні з якого боку. Але дядько пожертвував троном заради любові - він полюбив розведену американку і, одружившись з нею, відрікся від престолу. Так що на престол зійшов батько Єлизавети - Георг VI. Так і вийшло, що вона, його старша дочка, раптом стала принцесою.

З цього моменту вихованню королівського дитини почали приділяти підвищену увагу - окрім шкільних дисциплін принцеса тренувала пам'ять, витримку, дуже багато уваги вихователі приділяли спорту. У школу вона не ходила: її навчали приватні вчителі, яким деколи доводилося дуже навіть не солодко: одного разу, протестуючи проти зайвої, як їй здавалося, строгості вчительки французької мови, принцеса вилила собі на голову склянку з чорнилом. А не злюбивши вчителя географії, принцеса навідріз відмовилася продовжувати заняття, поки педагога не замінили. Подруг у неї було мало, улюблених тварин - багато.

Заміж Єлизавета II вийшла за п'ять років до вступу на престол. Вона познайомилася з Філіпом під час навчання в привілейованій школі в Англії. Філіп Маунтбеттен (згодом став герцогом Единбурзьким) був онуком датського короля, сином грецького принца Андрія. Сім'ю Філіпа вигнали з Греції, коли йому виповнився лише рік, і до Англії він потрапив в коробці з-під апельсинів. Ставши дорослим, він назавжди відмовився від грецького престолу, прийнявши англійське підданство. Лілібет довго боролася за своє щастя: сім'я була проти. Адже лейтенант Маунтбеттен походив з збіднілої датсько-грецької династії, що втратила владу... За чутками, Єлизавета, як і її прапрабабуся Вікторія, сама зробила майбутньому чоловікові пропозицію, від якої той не зміг відмовитися. Так чи інакше, в листопаді 1947 року відбулося весілля.

У лютому 1952 року Єлизавета разом з чоловіком проводила час в Кенії - вони здійснювали подячну поїздку країнами, які зробили свій внесок у перемогу над фашизмом у Другій світовій війні. У ніч на 6 лютого Єлизавета заснула принцесою в маленькому курені на околиці кенійського села, а прокинулася вже королевою. Цієї ночі 56-річний батько Єлизавети помер від раку легенів.

Проте офіційна церемонія коронації Єлизавети у Вестмінстерському абатстві в Лондоні відбулася лише рік потому, 2 червня 1953 року.  Коронація Єлизавети II за її наполяганням була найдемократичнішою в історії Англії. Королева дала дозвіл на її трансляцію по телебаченню. Вона аргументувала це так: "Люди повинні бачити мене, щоб вірити мені". У той день лондонська поліція зафіксувала рекордно низький рівень кишенькових крадіжок, хоча вулиці були повні народу.

З цього часу вона - Королева Єлизавета II, голова держави Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії, також є королевою 15 держав Співдружності (Австралія, Антигуа і Барбуда, Багами, Барбадос, Беліз, Гренада, Канада, Нова Зеландія, Папуа - Нова Гвінея, Сент -Вінсент і Гренадіни, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Соломонові Острови, Тувалу, Ямайка), главою Англіканської церкви, головнокомандуючим збройними силами і Лордом Острову Мен. З 29 травня 1953 по 31 травня 1961 року була також Королевою Південної Африки. У 1999 році Австралія винесла статус королеви на референдум, але австралійці вважали за краще зберегти за нею номінальний статус голови держави.  

У 2012 році королева Єлизавета II відзначила діамантовим ювілей - 60-річчя свого правління. І оприлюднила з цієї нагоди послання, в якому подякувала підданим «за прекрасну підтримку і наснагу, які всі ці роки ви давали мені і принцу Філіпу», пообіцявши служити британцям до кінця своїх днів.

Дійсно, без монархині Англія перестане бути Англією. Щоб існувати, її жителям потрібна і королева, і її фантазійні капелюшки, і парк «роллс-ройсів» і руденькі собачки незмінної породи коргі. Гідно несучи монарший тягар, королева Єлизавета II тим не менш залишається живою і допитливою людиною, не позбавленою знаменитого британського почуття гумору.

 

Список використаних джерел

1.http://2uk.ru/history/history71

2.http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc_monarchs/478/

3.http://glamlemon.ru/zvezdu-i-moda/618-koroleva-elizaveta-2.html

4.http://londonmania.ru/?issue_id=180&id=257

5.http://londonmania.ru/?issue_id=180&id=259

6.http://poxe.ru/other/1166344039-koroleva-elizaveta-vtoraya-queen-elizabeth-ii-s.html

7.http://ria.ru/spravka/20120616/673108326.html