Право/9 цивільне право

Войта Я. М.

Курсант взводу ПМП-31 Національного університету Державної податкової служби України

Лаговська Н. В.

старший викладач кафедри цивільно-правових дисциплін Національного університету державної податкової служби м. Ірпінь, Україна

 

Проблеми піратства в Україні та шляхи їх вирішення

В зв’язку з тим, що суспільство не стоїть на певному етапі розвитку, а знаходиться в постійному русі, який спрямований на розвиток суспільних інформаційних технологій, з’являється безліч нових інформаційних носіїв, зокрема електронних. В зв’язку з чим виникла необхідність з удосконалення механізмів набуття та забезпечення захисту прав інтелектуальної власності.

Проблемам захисту прав інтелектуальної власності присвячена значна кількість праць українських та іноземних науковців, зокрема, таких, як: О. Д. Святоцького, І. І. Дахно, О. М. Мельника, Р.Б. Шишки, О. А. Підопригори, Ю. М. Капіци, Коросташова І.М., Р.О. Стефанчука та інших.

Проблеми охорони інтелектуальної власності сьогодні вийшли в світі на перший план і стали вже не просто юридичними або комерційними питаннями. Унаслідок всеосяжної інтелектуалізації сучасної світової економіки вони дедалі більше стають політичною проблемою, пов’язаною з економічною безпекою та вимагають стратегічних підходів до їх вирішення. Процеси інтелектуалізації досягли надзвичайно високої інтенсивності, немислимої ще десятиліття тому [2].

Після набуття Україною незалежності адміністративно-командитний принцип управлянні інтелектуальною власності, який був притаманний часам СРСР, був замінений приватним правом інтелектуальної власності на результати науково-технологічної та творчої діяльності. Закріплення особистих немайнових прав інтелектуальної власності відображено в Конституції України (статті 3, 41 та 54), Цивільному кодексі України (Книга четверта «Право інтелектуальної власності») та низкою законодавчих та підзаконних актів у сфері інтелектуальної власності.

Відповідно до Цивільного кодексу України (ЦКУ) право інтелектуальної власності (ПІВ) – це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об’єкт права інтелектуальної власності, визначений ЦКУ та іншим законодавством [1].

Не зважаючи на значну кількість публікацій слід окремо приділити увагу проблемі піратства в Україні. Рівень піратства в Україні з кожним роком зростає, не зважаючи на всі зусилля правовласників, правоохоронних органів та громадських організацій. Створена Координаційна рада задля захисту інтелектуальної власності в Україні, в склад якої входять державні установи та компанії-правовласники: Державний департамент інтелектуальної власності, Міністерства внутрішніх справ та культури і туризму, Служба безпеки України, Державна митна служба України, Державна податкова служба України, BSA, компанії «Майкрософт Україна», «Аdobe», «Софтпром» та інші. Координаційна рада поставила за мету, за допомогою її учасників подолати низку питань стосовно інтелектуальної власності, а особливо піратства (комп’ютерного).

    Проблемні питання стосовно організації та забезпечення функціонування системи правової охорони та забезпечення захисту прав інтелектуальної власності в Україні.

    Проблем звісно ж безліч постає в праві інтелектуальної власності, але хотілось би зазначити основні з них :

-       значні прогалини в освіті та правовій культурі, стосовно охорони  права інтелектуальної власності. Ознаками цього є те, що комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти щодо здійснення аналізу практики застосування законодавчих актів у діяльності державних органів, не здійснює чітко своїх функцій, що тягне за собою необізнаність громадян.

-       відсутній механізм реалізації прав держави на об’єкти права  інтелектуальної власності, це проявляється в тому, що відповідальність за порушення права інтелектуальної власності не значна, що в свою чергу приваблює громадян порушити букву закону.

-       на низькому рівні порядок судового розгляду спорів щодо прав  інтелектуальної власності, безліч осіб змушені звертатися для вирішення деяких питань до Європейського суду.

Перелік проблемних питань безкінечний і коло цих питань буде розширюватись з існуванням людства та нових технологій.

Автор, пропонує способи вирішення основних проблем стосовно права інтелектуальної власності, а саме :

-       запровадження розгорнутого курсу, з питань права інтелектуальної власності в навчальних закладах, проведення додаткових семінарів та конференцій, які б несли додаткову інформацію для громадян, адже суспільство згодом зрозуміє всю значущість права інтелектуальної власності, а разом і з тим відповідальність за його порушення. Виділяти бюджетні кошти, для забезпечення громадян, в обов’язковому порядку такими журналами, як «Інтелектуальна власність», «Теорія і практика інтелектуальної Власності», «Юний технік» та інших, які містять інформацію про інтелектуальну власність.

-       покращення ефективності контролю та діяльності Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, а саме запровадити відповідну відповідальність за порушення права інтелектуальної власності.

-       здійснити заходи щодо подальшої спеціалізації суддів з розгляду справ про порушення прав інтелектуальної власності, підвищити їх кваліфікаційний рівень.

Література:

1.     Цивільний кодекс України від 21 вересня 2012 р. (зі змінами і

доповненнями) // Офіційний сайт Верховної Ради України.[Електронний ресурс]. – режим доступу. – http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15.

2.     Сиденко В. Охорона інтелектуальної власності в Україні: проблеми й

розв’язання // газета Дзеркало тижня. Україна. – 2001. - №43. – С.10 -15.