Экономические науки /3. Финансовые отношения

 

Берест М.М., Буркун О.І.

ХНЕУ, Україна

Макроекономічний аналіз показників ефективності функціонування господарюючих суб’єктів в Україні в умовах фінансової кризи

 

Сучасні умови функціонування господарюючих суб’єктів в України характеризуються високим рівнем нестабільності в економіці, що  підтверджується аналізом статистичних даних [1]. Так, темп падіння ВВП у 2009 р. склав 15,1%, обсяг капіталовкладень в економіці зменшився на 41,5%, обсяги промислової продукції скоротились на 21,9%. Таким чином, в останні роки спостерігається падіння основних показників, що характеризують розвиток як економіки в цілому, так, зокрема, і промисловості. Все це свідчить про розвиток кризових явищ в економіці України, що спричинений як впливом світової фінансової кризи, так і внутрішніми проблемами, такими як брак внутрішнього попиту на продукцію вітчизняних підприємств, нестабільність грошово-кредитної та податкової політики та ін.

В даних  умовах особливої уваги потребує дослідження показників, що характеризують результативність діяльності господарюючих суб’єктів в економіці. Це обумовлюється тим, що від ефективності фінансово-господарської діяльності підприємств багато в чому залежить формування загальних макроекономічних показників та розвиток економічної системи країни в цілому, що і підтверджує актуальність обраної проблематики.

Метою роботи є дослідження основних макроекономічних показників, що характеризують фінансові результати діяльності підприємств України в сучасних економічних умовах.

В першу чергу для оцінки динаміки загального показника, що характеризує ефективність функціонування суб’єктів господарювання, пропонується проаналізувати обсяг фінансових результатів від звичайної діяльності підприємств в розрізі його позитивних (прибутку) та негативних (збитку) значень за період 2006 – 2009рр. (рис. 1).

 

Рис. 1. Динаміка фінансових результатів від звичайної діяльності підприємств України за 2006-2009рр.

 

Проведений аналіз фінансових результатів від звичайної діяльності підприємств, а саме зміни обсягу прибутку та збитку, свідчить про збільшення збитків підприємств протягом 2006-2009рр з 34,4 млрд.грн у 2006 році на 442,15%, або на 152,1 млрд.грн у 2009 році. Дане явище за своє суттю є негативним для економіки в цілому, але з іншого боку, якщо розглянути ланцюговий темп приросту збитків за період 2007-2009рр (у 2007-2008рр темп приросту збитків склав 292,14%, а у 2008-2009рр лише 1%) можна стверджувати про динаміку уповільнення зростання збитків підприємств України.

Аналогічно уповільненням характеризується темп приросту величини прибутку від звичайної діяльності підприємств у 2006-2008рр. Так, за 2006-2007рр прибуток зріс на 65,46%, а за період 2007-2008рр лише на 5,85%. Причому слід звернути увагу на те, що у 2009 р. прибуток знизився на 25,61% відносно 2008р, що свідчить про значне падіння обсягів позитивних фінансових результатів та зниження ефективності функціонування підприємств в економіці. Треба також зазначити, що у 2009 р. підприємства країни зазнали збитків на 42,4 млрд.грн більше, ніж було отримано прибутку, що особливо наглядно демонструє вплив наслідків світової фінансової кризи на економіку Україні в даному періоді.

Крім того, за даними Держкомстату загальний фінансовий результат підприємств від звичайної діяльності до оподаткування (крім малих, сільськогосподарських підприємств і бюджетних установ) за січень–серпень 2010р. склав 39,4 млрд.грн., тобто обсяг прибутку перевищує обсяг збитків, що позитивно характеризує їх функціонування [1]. Хоча дані за січень–серпень 2010р. не відображають загальної динаміки показнику за весь рік, однак можемо зробити висновок, що на даний момент спостерігається тенденція до відновлення ефективності економічної діяльності суб’єктів господарювання.

Аналіз динаміки питомої ваги збиткових підприємств України за період 2006-2009рр. (рис.2) дозволяє охарактеризувати ефективність діяльність підприємств з точки зору кількості таких, що функціонують  нерентабельно.

Рис. 2. Динаміка частки збиткових підприємств України за 2006-2009рр

 

Так, значення досліджуваного показника демонструє, що протягом всього аналізованого періоду понад третина підприємств працювали збитково (за виключенням його зниження на 1 відсотковий пункт у 2007 році, що було породжено тимчасовим економічним піднесенням). Так, у 2008 році питома вага збиткових підприємств зросла на 4,7 відсоткових пункти, а у 2009 р. - на 2,7 [1]. Дане явище свідчить про низьку ефективність функціонування підприємств та необхідність розробки та реалізації заходів щодо підвищення рентабельності їх діяльності.

Таким чином, наведені дані свідчать про наявність в Україні проблеми зростання кількості та питомої ваги збитково працюючих суб’єктів господарства, тобто зниження ефективності функціонування господарюючих суб’єктів на мікрорівні, причому за цими даними можна зробити висновок, що встановлена проблема була не породжена світовою фінансовою кризою, а лише була нею погіршена, оскільки відносне коливання показника частки збиткових підприємств є не суттєвим у порівнянні зі зміною обсягів прибутку та збитків від звичайної діяльності, що були отримані за відповідний період.

Для більш детального аналізу структури збитково працюючих підприємств розглянемо даний показник у розрізі галузей економіки та визначимо зміну показнику за такими галузями, що характеризуються найбільшою їх часткою (рис. 3).

 

Рис. 3. Динаміка питомої ваги збиткових підприємств за сферами господарства у період 2006-2009рр.

 

Бачимо, що за період 2006-2009рр найбільша питома вага збиткових підприємств була характерною для операцій з нерухомим майном, оренди, інжинірингу та надання послуг підприємцям, в цій сфері діяльності аналізований показник збільшився з 38,0% у 2006 році на 6,5 відсоткових пункти до кінця 2009 року. Найменша частка збиткових підприємств (серед наведених на рис.3) характерна для промисловості, де цей показник з 34,7% у 2006 році зріс до 40,3% до кінця 2009 року [1]. Однак, слід зазначити, що ефективність функціонування господарюючих суб’єктів в промисловості погіршується, що негативно впливає на загальну економічну ситуацію в країні.

Таким чином, проведений аналіз показників ефективності функціонування підприємств та організацій на макрорівні дає можливість стверджувати про наявність проблеми зниження фінансових результатів та падіння ефективності діяльності значної кількості суб’єктів господарювання, що було спричинено в першу чергу впливом світової економічної кризи. В той же час для економіки країни є характерною проблема великої частки збитково працюючих підприємств, а особливо в таких галузях господарства, як надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльність у сфері культури та спорту, транспорт та зв'язок, промисловість, будівництво та сфера операцій з нерухомим майном, оренди, інжинірингу та надання послуг підприємцям. Для вирішення вказаних проблем необхідним уявляється застосування підходів антикризового менеджменту як на рівні господарюючих суб’єктів (зокрема, постійний моніторинг фінансово-економічного стану підприємства та розробка стратегії фінансового оздоровлення), так і на регіональному та макрорівні (наприклад, коригування фінансово-економічної політики та прогнозування загроз економічної стабільності та заходів їх нейтралізації). Застосування даних інструментів антикризового управління надасть можливість забезпечення сталого економічного розвитку та покращення економічної ситуації в Україні.

 

Література:

1. Соціально-економічне становище України // Електронний ресурс – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/

2. Антикризисный менеджмент // Електронний ресурс – Режим доступу: http://www.upravlenie24.ru/antikrismanagment.htm