Кочеткова К. Ю.

Аспірант. Литвинов О. І.

 

Донецкий национальный университет экономики и торговли

имени Михаила Туган-Барановского

 

Проблеми податкової безпеки в Україні

 

Проблема податкових реформувань на сьогодні є однією з найактуальніших. Значення податкової складової в сучасному світі настільки велике, що зміст завдань, які стоять перед податковою політикою, без розгляду їх з позицій взаємозв'язку та взаємовпливу з економічною безпекою здатне призвести до втрати послідовності та ефективності податкової стратегії.

Сьогодні існують всі підстави говорити про багаторівневу систему податкової безпеки на рівні держави, окремих регіонів, підприємств, а також окремої особи. Це означає, що з податковою системою пов'язані інтереси не тільки суспільства і держави, але й усіх громадян, груп населення, підприємств і організацій. Надання державою членам суспільства суспільних благ і послуг, пов'язаних зі створенням нових робочих місць, підтримкою загальної зайнятості, соціальним забезпеченням і соціальним захистом, а також їх кількість і якість практично повністю залежать від масштабів податкового потенціалу країни. Податки і податкова політика повинні сприяти забезпеченню розвитку економіки, фінансової системи і фінансових відносин у країні і регіонах для того, щоб були сформовані необхідні фінансові умови та ресурси для соціально-економічного розвитку держави і її регіонів.

Таким чином, податки і податкова система об'єктивно включені в систему економічної безпеки, і це реалізується із таких позицій.

1.     По-перше, як ресурсний фактор, що перебуває в руках держави.

2.     По-друге, як інструмент впливу на економічні і соціальні процеси.

3.     Втретє, як фактор зворотної залежності функціонування держави від платників податків, адже порушення податкової безпеки зможе стати реальною загрозою ефективному державному устрою.

Кожен із визначених чинників здатен мати як позитивний, так і негативний (фактор ризику) вияв впливу податків на рівень економічної безпеки. Крім того, значення податків як фактора економічної безпеки залежить від багатьох зовнішніх умов: особливостей конкретного етапу економічного розвитку, характеру економічної політики, що реалізується, реального співвідношення фіскальної і регулюючої функцій податків, що відображається в податковій політиці тощо.

Податки були і залишаються основою існування будь-якої держави. Податкові платежі і збори формують більше 70 % доходів Зведеного бюджету України.

Стосовно впливу на економічні і соціальні процеси, можна сказати, що  податки здійснюють суттєвий вплив на соціально-економічний стан суспільства. Сучасна податкова система формувалася в умовах довготривалої кризи в державі, суттєво відобразилося на кількості, структурі та якості податкових надходжень. Досвід розвинених країн, що також був в основі створення національної податкової системи, виявлявся не завжди корисним для нашої країни. Прагнення впровадити всі елементи ринкової економіки на перехідному етапі призвело до ускладнень, що лягли на підприємства, які і без цього перебували в критичному стані через недосконалість урядової політики.

Важливе питання в оподаткуванні полягає у тому, щоб визначити, як розподілиться ставка податку між виробником і споживачем для того, щоб спрогнозувати, наскільки скоротиться виробництво при зростанні витрат у виробника на величину тієї частки ставки податку, яку він повинен буде сплатити. Друге важливе питання: наскільки скоротиться попит на оподатковуваний товар з боку покупця. І на яку величину зросте ринкова ціна товару при оподаткуванні новою ставкою. На жаль, ці аспекти не стали вирішальними при визначенні основних напрямів податкового реформування, оскільки системі оподаткування були допущені суттєві глобальні прорахунки. Серед них:

1.     врахування інтересів переважно держави;

2.     орієнтація на короткотерміновий результат, спрямований на усунення бюджетних проблем;

3.     ігнорування наслідків розподілу податкового навантаження між сторонами оподаткування при введенні нових податків чи зміні податкових ставок.

Отже, можна зробити висновок, сьогодні нажаль, основними платниками податків залишаються галузі матеріального виробництва, незважаючи, що частка їх прибутку в економіці поступово скорочується. Щодо основних принципів, на яких повинна засновуватися раціональна податкова політика, то до них важливо віднести такі:

1.     рівні податки на рівновеликий об'єкт оподаткування (прибуток, дохід, майно тощо);

2.     виключення, по можливості, подвійного оподаткування;

3.     встановлення податків з урахуванням економічної доцільності;

4.     стабільність і довготривалість податкових ставок.

Надання податковій системі гнучкості, взаємозалежності, стійкості сприятиме зростанню господарської діяльності підприємницьких структур, стабілізації і збалансованості соціального середовища.

                                         Література:

1.     Гнибіденко І.Ф.Соціальна безпека: теорія та українська  практика[Текст] / І.Ф.Гнибіденко,[та  ін.]. - К.:КНЕУ,2008.-292 с. ISBN 966-574-888-2.

2.     Економічна безпека держави: стан, проблеми, напрямки зміцнення: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 22 жовтня 2010 р.). - Харків: Вид-во Нац. ун-ту внутр. справ, 2010. - С. 3.

3.     Ревенко А.У рік по  сходинці? Україна  піднялася на  одну позицію у  світових координатах людського  розвитку//Дзеркало тижня.-2007-№47 (676).-С.25-28.