Экономические науки/4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

 

Сергій О.М.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

Вплив інвестиційного забезпечення на розвиток економіки України

 

 

Вступ. Сьогодні проблема підвищення ефективності інвестиційного процесу є однією із найважливіших. Для забезпечення стабільного розвитку економіки і досягнення Україною конкурентоздатності на світових ринках необхідним є значний приріст інвестиційних ресурсів в економіку і їх оптимальний розподіл з урахуванням балансу між короткостроковою рентабельністю і стратегічними задачами розвитку національної економіки України. Інвестиції є невід'ємною частиною будь-якої економічної системи. Вони покликані не тільки зупинити спад і пожвавити виробництво, а й створити умови для розв'язання більш складнішого завдання — глибокої структурної перебудови національної економіки.

Дослідженням питань про вплив інвестицій на розвиток економіки займалося багато вчених, серед яких слід виділити І.В. Алексєєва, В.С. Пономаренка, С.К. Ревенчука, Ф.С. Тумусова, В.Г. Федоренко,  Ю.С. Шарова та багато інших.

Виклад основного матеріалу. Необхідність інвестиційних вкладень в еко­номіку стало очевидним для всіх господарських суб'єктів з моменту вступу України на шлях ринкових перетворень. Подальший розвиток економіки держа­ви неможливий без активної інвестиційної політики й ефективного використання інвестиційного потенціалу національної економіки. Однак на сьогоднішній день в Україні інвестиційна активність внутрішніх і закордонних інвесторів значною мірою стримується за рахунок сформованого несприятливого інвестиційного клімату, цілого ряду зовнішніх і внутрішніх факторів.

Залучення прямих іноземних інвестицій – є одним із ключових питань у ході реформування і модернізації української економіки. З огляду на серйозне технологічне відставання української економіки в порівнянні з розвинутими країнами, позитивним для України може стати приплив іноземного капіталу і, як наслідок, розвиток міжнародного співробітництва. Подібне співробітництво забезпечить доступ до нових технологій і методів управління, а також дасть поштовх для збільшення обсягів вітчизняних інвестицій.

У I кварталі 2008 року в економіку України іноземними інвесторами вкладено 3244,0 млн.дол. США прямих інвестицій, у т.ч.:

-         з країн ЄС надійшло 2587,3 млн.дол. (79,7% загального обсягу);

-         з країн СНД – 391,7 млн.дол. (12,1%);

-         з інших країн світу – 265,0 млн.дол. (8,2%).

У цілому приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни, з урахуванням його переоцінки, утрат, курсової різниці тощо, за I квартал 2008 року склав 3364,8 млн.дол., що майже у 4 рази більше приросту за відповідний період попереднього року.

Подпись: Млн.дол. США

Сьогодні в Україні рівень приватних іноземних інвестиції на душу населення більший в порівняні з попередніми роками, проте набагато нижчий, ніж в інших країнах, зокрема в Чеській республіці чи Польщі, Угорщині. Наприклад, США інвестували в економіку Польщі в 10 разів більше, ніж в економіку України. Такі незначні обсяги приватних іноземних інвестицій можна пояснити несприятливим інвестиційним кліматом в Україні, а також тим, що український уряд і керівники підприємств відносяться до іноземних інвесторів з визначеною підозрою. У багатьох інвесторів може скластися враження, що Україна взагалі не хоче залучати приватні іноземні інвестиції.

Функціонування інвестиційної сфери України уск­ладнюється такими проблемами:

— капітальні вкладення усе ще складають незначну частину у ВВП;

— має місце дефіцит власних інвестиційних ресурсів підприємства;

— відсутній діючий інститут коротко-, середньо- і довгострокового кредитування;

— установлені занадто високі процентні ставки;

— недосконалим є ринок капіталів;

— вимагають коректування організаційно-правові основи підприємницької інвестиційної діяльності;

— слабко розвинуті інфраструктури транспортних комунікаційних, енергетичних систем;

— недосконалою є амортизаційна політика;

— відсутні чіткі пріоритети в державній інвестиційній політиці.

Висновок. Основні заходи покращення інвестиційної привабливості не є новими, але саме вони є найбільш важливими як для наявних, так і для потенційних інвесторів в економіку України. Отже для цього необхідно прийняти декларативні кроки з боку органів державного управління:

 - спрощення реєстраційних, ліцензійних, сертифікаційних, митних та інших процедур, зниження бюрократизації економічної діяльності. Враховуючи кризову ситуацію та дефіцит ресурсів терміново прийняти поправки до положень НБУ, Державної комісії по цінних паперах інших державних органів про скорочення термінів розгляду документів про реєстрацію іноземних інвестицій (зокрема, прямих позик та збільшення капіталу акціонерних товариств);

- забезпечення захисту інтересів та прав інвестора у судах, підвищення ефективності судової системи, створення системи контролю за ухваленням судами відверто не правових, рейдерських рішень;

- усунення корупційної складової, що крім відверто кримінального вимагання хабара, нерідко набуває форм добровільно-примусових внесків;

- зменшення кількості податків та спрощення їх адміністрування, забезпечення стабільності податкового законодавства, розв’язання питання податку на додану вартість (якщо він потрібен, тоді його треба вчасно відшкодовувати експортерам; якщо не можемо відшкодовувати, то тоді він не потрібен);

- лібералізація ринку землі, визначення чітких і простих процедур її викупу та оренди для провадження господарської діяльності.

 

Літератури:

1.    Кожем’якіна С. М. «Інвестиційне забеспечення розвитку економіки України» //Формування ринкових відносин в Україні, випуск 6, 2008р., ст.37-40.                    

2.  Гаврилюк О.В. «Інвестиційний імідж та інвестиційна привабливість» //  Фінанси України №3, 2008р., ст.79-93

3. Мітал О. Г. «Інвестиційна діяльність регіонів на сучасному етапі розвитку економіки» // Інвестиції: практика та досвід №8, 2008р., ст. 13-17.

4.  www.ukrstat.gov.ua.