Экономические науки/Региональная экономика

к. е. н. Карлова О. А.

магістр Мельник С.С.

Харківська національна академія міського господарства,Україна

 

Системне управління містом в транзитивній економіці

 

 Протягом останніх десятиріч розвивається  тенденція до інтеграції в багатьох сферах людської діяльності, відбувається синтез різних галузей науки. Зростаюча складність досліджуваних процесів і явищ дали поштовхи до формування поняття про складні динамічні системи, дослідження та аналіз яких пов’язані з  специфічними труднощами. До цього типу систем належать, зокрема, і соціально-економічні системи, одним з прикладів яких є міста. Недооцінка їх ведучої ролі в економіці регіонів привела до того, що частка потенціальних можливостей великих населених пунктів ефективно не використовується. Міста в кожному регіоні, в кожній державі світу мають свої певні історичні та економічні місця.

В Українi набуто значного досвiду в дослiдженнi проблем управлiння складними соціально-економічними системами, зокрема мiстами (Б.І.Адамов, С.В.Богачев, О.В. Бойко-Бойчук, М.В.Мельникова, А.А.Лукьянченко та iн.)[1,2,3,4,5,6,]. Слiд зазначити, що проблема саме системного управлiння мiстами, їх розвитком в транзитивній економiцi недостатньо дослiджена.

За визначенням Б.І.Адамова місто - складна відкрита соціально-економічна територіальна система, яка відзначається, особливою природою та гомеостатичними властивостями[1]. Цій динамічній системі притаманні: значна кількість складових частин, що виконують окремі функції; складність структури, змінність поведінки елементів і системи в цілому; складні взаємозв’язки в системі й між її елементами;  стохастичність впливу зовнішнього середовища;  можливості системи в процесі взаємодії із зовнішнім середовищем зберігати основні змінні у заданих межах, забезпечуючи тим самим стійкість; наявність підсистем, які мають власні цілі функціонування та розвитку в самому місті. Місто має складну багаторівневу економіку і ефективне керування ним дозволяє вирішувати соціальні й економічні питання розвитку територій, а також підвищення якісного рівня життя населення. Законодавчо в Україні досі не визначені основні поняття адміністративно-територіального устрою. Проект Закону України «Про адміністративно-територіальний устрій України» виносився з вересеня 2004 р. неодноразово на розгляд Верховної Ради, але прийнятий не був. За  статусом поселень місто – поселення з компактною забудовою та чисельністю населення не менше ніж 10 тисяч жителів, яке має розвинуту соціальну, комунальну, транспортну інфраструктуру, жителі якого у більшості своїй зайняті у промисловості, торгівлі, управлінні, сфері послуг, сфері культури[7].

Ситуація, що склалась стосовно стійкого розвитку міст в Україні має східні риси з загальносвітовими проблемами урбанізації, але в той же час є суттєві особливості і свої гострі проблеми. Розглянемо загальносвітові тенденції в розвитку міст. За матеріалами «An Urbanizing World Global Report on Human Settlements», опубліковані Oxford University Press  в першу чверть 21 століття очікується удвоєння кількості городян від 2,4 млрд. в 1995 р. до 5 млрд. в 2025 р. Таке збільшення само по собі проблема. Більш ніж 600 млн. населення мешкає в містах світу нижче рівня бідності, в умовах, реально загрозливих для їх здоров’я, і якщо ситуація не зміниться кардинально, то період до 20205р. бідкаючийся прошарок громадян може вирости в три рази  -  до 1,8 млрд. чоловік, і його відсоток підніметься з 25 до 36%[8]. Міжнародне співтовариство значну увагу приділяє визначенню пріоритетів розвитку населених пунктів. За визначенням Конференції ООН  з питань зовнішнього середовища та розвитку, загальна ціль розвитку міст складається в покращенні соціально-економічних й екологічних умов в населених пунктах та умов життя і роботи всіх прошарків населення. Це повинно базуватись на сумісних заходах державного, особистого та громадського сектору економіки. Підкреслюється, що можливо це з участю зацікавлених груп, таких, як жінки, корінні народи,громадяни похилого віку та інваліди. На таких підходах ґрунтуються основні принципи національних стратегій сталого розвитку міст[9]. Виділимо умови, необхідні для стійкого розвитку міст:

·     забезпечення  проживання  населення в комфортному житлі;

·     удосконалення управління населеним пунктом;

·     планування та управління землекористуванням;

·     сприяння створенню та функціонуванню системи життєзабезпечення міста;

·     створення надійних енергетичних та транспортних систем в населених пунктах;

·     керування в населених пунктах, що розташовані в стихійно небезпечних зонах;

·     стійке функціонування міського будівельного сектору;

·     розвиток людських ресурсів та створення потенціалу для розвитку населених пунктів.

Система управління розвитком міст це сукупність політико-ідеологічних, правових і економічних дій міських підсистем з метою усунення існуючих між ними протиріч для забезпечення комплексного і збалансованого розвитку міст. Використовуючи теорію основного циклу управління системами, запропоновану Дж. Гигом, можна розглянути управління в одночасній дії на міську структуру взаємопов’язаних регуляторів (правових, економічних, політичних і т.д.), і орієнтації цієї дії на внутрішньоструктурні відносини[3,5]. Мережа міських поселень на 1.01.2008 року в Україні, за даними Державного комітету статистики України складається з 450 міст, з них міста спеціального статусу та обласного значення 179 одиниць. Ринкові перетворення привели до розвитку інфраструктури міст та збільшення території поселень великих міст. Разом з тим зросла кількість населення, проживаючого на території міських поселень станом на 1 січня 2009 р. за даними  Державного комітету статистики України населення країни становить 46129,0 тис. осіб, з них 31571,4 тис. осіб - міське (68,44 %), а  сільське - 14557,6 тис. осіб( 31,56 %). [9].

Фінансова криза початку кінця 2008 року вплинула на розвиток міської економіки, тому на місцевому рівні актуальним стає розробка кадрових, організаційних, матеріальних і фінансових ресурсів. Для продовження стійкого розвитку міст важливо поєднання органів місцевого самоврядування, науки й приватного бізнесу. Якщо створити нові робочі місця та розвивати інноваційну діяльність місцевого бізнесу, то збільшаться надходження до бюджету і зніметься частково соціальна напруга в містах. Для залучення іноземних інвестицій в міста вигідно співтовариство наукових закладів з підприємцями та громадою. Створення подібних спілок здешевить виробництво нових товарів і послуг, а вузи матимуть обсяги госпдоговір них робіт за проведення моніторингу в соціально-економічній сфері. Система життєзабезпечення міст вже розвивається в подібному напрямку. Приватні фірми з обслуговування інженерного обладнання будинків, експлуатації будівель та споруд, наприклад в м. Харкові виконують великий обсяг всіх робіт у комунальному господарстві. Подібні заходи, якщо будуть системними на рівні кожного міста, то принесуть позитивний результат. Для оцінки рівня стійкості розвитку міста можливе застосування PEST-аналізу, як інструменту ринку, потенціалу територій та напрямків ведення бізнесу. За визначенням І.І. Дюкова це аналіз політичного   (Political), економічного (Economic), соціального (Social) та технологічного (Technological) факторів, або об’єктів макросередовища (Social – Technological – Economic – Political)[4]. До цих факторів традиційно додають правові, екологічні, демографічні, фізичні й культурні. На практиці такий вид аналізу  застосовується при розробці плані маркетингу територій в якості інструменту. Основними формами, потребуючими  удосконалення є політичні, економічні, соціальні та технологічні складові розвитку.

Для вироблення ефективних управлінських рішень з питань керування розвитком міст потрібні сучасні маркетингові структури і механізм управління, побудований з врахуванням майбутнього розвитку ринкових відносин в містах. Перспективними є такі організаційні структури, які: по-перше, легко і активно реагують на змінні умови суспільного розвитку, створюючи органи і підрозділи управління, випереджаючи ці умови, які їх формують; по-друге, забезпечують реальний прорив у технологічному, соціальному, економічному і політичному розвитку суспільства; по-третє, характеризують принципово нові форми взаємозв’язків між виробничо-господарськими партнерами, забезпечуючи конкуренцію.

Література:

1.   Адамов Б.І. Організаційно-економічні основи управління розвитком міста.-К.:ГРОТ,1998.-216 с.

2.   Бойко-Бойчук О.В.Стратегії розвитку міст України:Практичний посібник.-К:Універ. вид-во «Пульсари», 2002. – 156 с.

3.   Дж. Ван Гиг Прикладная общая теория систем / Пер. с англ.- М.: Мир, 1988. - 625 с.

4.   Дюков И. И., Стратегия развития бизнеса СПб, «Питер», 2008 г., С. 36-37.

5. Карлова О.А., Гуляк Р.Е. Функціонування міста, як складної соціально-економічної системи. Коммунальное хозяйство городов, научно-технический сборник, Выпуск 80, Экономические науки: К, «Техника» 2008.С.3-11.

6. Проблемы теории и практики развития городской хозяйственной системы Монография / Богачев С.В., Мельникова М.В., Лукьянченко А.А. и др./ НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк:  ООО «Юго-Восток, Лтд», 2006. – 381 с.

7.   Проект Закону України «Про адміністративно-територіальний устрій України» archive.kraina.org.ua/ua/material/52/ 

8.    An Urbanizing World Global Report on Human Settlements, 1996, UNCHS, Oxford University Press,1996. 

9.   www.ukrstat.gov.ua

10.            Конференція ООН  з питань зовнішнього середовища та розвитку. www.un.org