Викладач Ткаченко С.А.

Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Україна

Методичні основи бюджетування

Підкреслимо той факт, що у веденні справи різними та різнорідними підприємствами, установами, відомствами тощо є багато подібного і подібного в основному. Не знімаючи потреби врахування особливостей, які випливають із характеру виробничо-збутової діяльності різних галузей, сказане передбачає певну єдність принципів та методів господарського керівництва різними ланками промислового підприємства. В цих умовах одним із найважливіших завдань, які стоять перед теорією і практикою бюджетування, є створення для об’єднань та підприємств універсальних методичних матеріалів із бюджетування, які дозволили б керувати самими різними аспектами їх діяльності за будь-який календарний період.

Для вирішення вказаного завдання насамперед потрібно визначити, яке ж значення потрібно вкладати в саме поняття «методика» стосовно до функції бюджетування. Методика є практичним застосуванням методу бюджетування, конкретним використанням його принципів та підходів для керування управлінськими процесами та встановлення параметрів.

Як показує наявний досвід створення методичних матеріалів із бюджетування на підприємствах машинобудівних галузей, зміст методики, її структура, запропоновані в них технічні рішення в основному визначаються трьома факторами: специфікою об’єктів управління; принципами організації управлінських систем; особливостями бюджетування, як функції управління. У першому випадку на методику впливають усі основні стійкі внутрішні зв’язки та опосередкування об’єкта управління, в яких насамперед знаходять своє відображення конкретні матеріально-уречевлені процеси постачання, виробництва продукції та її реалізації у конкретної ланці комерційно-виробничої діяльності. У другому випадку на зміст методики впливають цілі та призначення системи управління в цілому, існуюча методологія виконання функцій обліку, економічного аналізу і регулювання, у взаємозв’язку з якими здійснюється функція бюджетування. І в третьому випадку зміст методики багато в чому визначається особливостями безпосередньо функції бюджетування, її цілями, методами, підходами.

Вплив перерахованих факторів веде до того, що створені для різних об’єктів управління методичні матеріали із бюджетування, з одного боку, мають доволі багато спільного у своєму змісті, а з іншого – містять яскраво виражені особливості.

У самому загальному вигляді структура методики бюджетування, з точки зору структурних елементів, які її утворюють, може бути наведена у наступному вигляді (рис. 1).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Структурні елементи методики бюджетування

 

В методиці повинні бути чітко та конкретно вирішені питання про перелік об’єктів бюджетування на різних рівнях управління комерційно-виробничою діяльністю підприємства, склад початкової інформації, особливо не задокументованої, час та способи отримання результатних планових показників, характер використання планової інформації. Особлива увага в методиці повинна бути звернена на використання таких підходів та методів обробки інформації, які забезпечували б досягнення своєчасності формування даних бюджетування.

Впровадження у виробничих об’єднаннях та на промислових підприємствах провідних підходів і методів бюджетування у широкому масштабі диктує потребу пошуку шляхів вирішення даної проблеми із мінімальними витратами та в найкоротші строки. Одним із таких шляхів є створення універсальних методичних матеріалів. У загальному випадку під універсальними методичними матеріалами розуміється комплекс таких методичних рішень, які без яких-небудь змін або із незначним доопрацюванням можуть бути застосовані більше аніж на одному об’єднанні (підприємстві). Досвід свідчить, що універсальність в методичних матеріалах із бюджетування може бути досягнута, по-перше, за рахунок застосування універсальних планових методів та підходів, які є прийнятними в умовах усіх об’єднань і підприємств, і, по-друге, деякою надлишковістю запропонованих методичних рішень, яка викликана потребою врахування вузької специфіки окремих класифікаційних груп об’єднань (підприємств). На практиці за різними частинами методичного забезпечення бюджетування досягається неоднаковий рівень універсальності. Одні фрагменти методичних рішень можуть бути визнані універсальними, інші – ні.

В результаті проведених досліджень, візьмемо на себе відповідальність у ствердженні того беззаперечного факту, що універсалізація методичних матеріалів із бюджетування дозволить усунути дублювання у їх розробленні, зменшить вартість розробок, призведе до швидкого тиражування і розповсюдження найкращих методичних рішень та зменшить строки створення у виробничих об’єднаннях та на промислових підприємствах ефективних систем бюджетування. Серед перспектив подальших розвідок у даному напрямку особливою актуальністю, на наш погляд, відрізняється питання пов’язане із висвітленням сутності ефективного та результативного управління та ролі, яку відіграє бюджетування в системі управління інноваційним розвитком підприємства тощо.