Серпенінова Ю. С.

 

ДВНЗ «Українська академія банківської справи

Національного банку України», м. Суми

 

Елементи забезпечення фінансового механізму

управління ліквідністю банку

 

 

На сьогодні різні аспекти менеджменту банківських установ є одними з найважливіших і актуальних питань, які досліджуються вітчизняними і іноземними фахівцями. Організація стабільної роботи банку та досягнення позитивного результату діяльності не можливе без впровадження адекватної системи банківського менеджменту. Визначним фактором стабільного функціонування банку є ефективна організація процесу управління ліквідністю. Слід зауважити, що виконання функцій, покладених на органи управління ліквідністю, не можливе без відповідної системи забезпечення.

З точки зору багатьох вчених [1, 2, 3] до складу елементів забезпечення включаються: правове, нормативне та інформаційне забезпечення.

На нашу думку, найбільш повний склад елементів забезпечення наведено в працях Сало I. В., Криклій О. А., які окрім вищезазначених елементів окремо виділяють технологічне і кадрове забезпечення [4].

Щодо підсистеми забезпечення фінансового механізму управління ліквідністю банку, то ми пропонуємо виділити такі елементи: інформаційно-аналітичне забезпечення, нормативно-правове, програмно-технічне і кадрове забезпечення.

Структура інформаційно-аналітичного забезпечення фінансового механізму управління ліквідністю банків наведена на рис. 1.

Зауважимо, що даний елемент розглядається нами не лише як інформаційне забезпечення, а як інформаційно-аналітичне забезпечення. Пов’язане це з тим, що інформація з первинних джерел в подальшому обробляється і використовуються для розрахунку і аналізу різноманітних показників.

Рис. 1. Інформаційно-аналітичне забезпечення фінансового механізму управління ліквідністю банків

  Наступним елементом підсистеми забезпечення є нормативно-правове забезпечення, яке складається із законів, указів, постанов, інструкцій, положень, методичних вказівок, нормативів які затверджуються як на рівні держави, так і на рівні банку. Нестабільна політична та економічна ситуація в країні є причиною постійного перегляду нормативно-правових актів на всіх рівнях управління банківською діяльністю. Тому даний вид забезпечення фінансового механізму управління ліквідністю банків потребує врахування впливу як зовнішніх так і внутрішніх чинників.

  Не менш впливовими є такі складові підсистеми забезпечення, як програмно-технічне і кадрове забезпечення. У зв’язку із динамічним розвитком банківського сектору виникає необхідність оперативно реагувати на постійні зміни. Це передбачає своєчасне оновлення матеріально-технічного оснащення, розробку нового програмного забезпечення, підготовку і перепідготовку кадрів.

  Таким чином, адекватне, повноцінне, своєчасне інформаційно-аналітичне, нормативно-правове, програмно-технічне і кадрове забезпечення є основою ефективного управління банківською ліквідністю.

 

 

Література

1.                      Балабанов И. Т. Основы финансового менеджмента : учеб. пособие / И. Т. Балабанов. – М. : Финансы и статистика, 1998. – 477, [3] с.

2.                      Бланк И. А. Финансовый менеджмент : учебный курс / И. А. Бланк. – изд. 2-е, перераб. и доп. – К. : Эльга, Ника-центр, 2006. – 653, [3] с.

3.                      Криклій О. А. Визначення сутності та структури фінансового механізму управління філіями банку / О. А. Криклій, Н. Г. Маслак // Вісник УАБС. – 2007. – № 1. – С. 53–58.

4.                      Сало І. В. Фінансовий менеджмент банку : навч. посіб. / І. В. Сало, О. А. Криклій. – Суми : Університетська книга, 2007. – 313, [7] с.