Титаренко В. О. к. е. н. доц., Рогозян Ю. С. ст. гр. ФН-05-1

Донбаський державний технічний університет

 

Удосконалення обліку та контролю формування собівартості продукції

 

У наш час оперативної звітності не складають, а інформація про хід виробничих процесів обме­жується тими показниками, які передбачені в звіт­ності матеріально відповідальних та інших осіб, яку здають у бухгалтерію для відображення руху матеріальних цінностей, виробничих чи торгових процесів у бухгалтерському обліку.

Рух виробничих запасів та їх виробниче спожи­вання, нарахування заробітної плати й амортизації та інші витрати узагальнюють у відповідних бухгал­терських регістрах - журналах-ордерах, відомос­тях - і відображують на рахунках бухгалтерського обліку. В умовах ручної обробки даних ці підсумки  отримують 5-15 числа кожного місяця, а в разі ви­користання комп'ютерів - значно раніше.

Проте так чи інакше ці підсумки, які характери­зують процеси основної діяльності, для поточного оперативного управління не використовуються, що є суттєвим недоліком: поточний контроль виробни­чих чи торгових процесів і оперативне управління ними практично відсутні.

Для усунення цього суттєвого недоліку необ­хідно здійснити низку заходів на підприємстві :

а)  застосовувати спрощену класифікацію ви­трат на виробництво;

б) пристосувати бухгалтерські регістри для отримання проміжної інформації за показниками, необхідними для оперативного контролю витрат, управління ними і виробничим процесом у цілому;

Витрати на виробництво слід виділити в три комплексні статті:

а) витрати технологічних матеріалів - тих, які необхідні для виробництва продукції ;

б) витрати на оплату праці робітникам основного виробництва з відрахуваннями на соці­альні заходи;

в) витрати на засоби праці - на утримання та експлуатацію машин і обладнання,  малоцінних необоротних матеріальних активів, будівель і споруд виробничого призначення, виділивши облік цих ви­трат зі складу загальновиробничих на окремий суб­рахунок у складі рахунку 23 "Виробництво".

Необхідно таким чином відокремити технологіч­ну собівартість продукції від виробничої, щоб розширити інформаційну базу для аналізу та кон­тролю витрат, створити можливості для конкрети­зації відповідальності за їх розміри. Чіткий облік витрат за умови раціональної організації їх доку­ментального оформлення повинен перетворитися в різновид методу нормування витрат.

Основною базою для оцінки рівня та аналізу витрат є їх фактичний рівень за минулий період. Відхилення від минулого періоду в розрізі конк­ретних елементів витрат і чинників впливу дають змогу реально оцінити причини відхилень.

Підсумок зазначених вище трьох груп статей витрат характеризує технологічну собівартість продукції.

На підприємстві в кожній групі можна передбачити кількість статей, необхідних для контролю витрат. Як можна побачити, по-перше, такі групування і класифікація витрат є гнучкими з огляду на їх застосування на підпри­ємствах різних видів і обсягів діяльності.

По-друге, витрати на засоби праці виокремлюються від загальновиробничих накладних витрат, що не тільки забезпечує чіткий поділ витрат на основні (технологічні) та накладні (виробничі, організа­ційно-управлінські), а й забезпечує вибір раціона­льної бази для розподілу цих витрат. Водночас така класифікація створює передумови для конк­ретизації відповідальності за розміри витрат.

Наведені групи витрат є водночас і центрами відповідних витрат, в розрізі яких можна визна­чити і центри відповідальності.

Переваги поданої методики полягають у мож­ливостях отримання інформації в будь-якій дета­лізації на вуглевидобувних підприємствах.

Доцільно передбачити навчання бухгалтерів щодо ознайомлення з методикою виробничого обліку і внутрішньогоспо­дарської звітності.

Аналіз витрат необхідно зосередити на вияв­ленні причин відхилень. Планування і прогнозу­вання витрат тоді будуть ближчими до реальності, коли використовуватимуться достовірні фактичні дані в необхідній деталізації.

Таким чином, керівництву виробничих підприємств необхідно зосередитися на вдосконален­ні обліку витрат, добитись максимальної точності обчислення фактичної собівартості вугілля, яка могла б слугувати нормативною базою для плану­вання витрат, і яка б забезпечувала достатню базу для аналізу і дійового контролю витрат.

 

Література

 

1. Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, затверджений наказом Міністерства фінансів України №996 – IV  від 16.07.99р.                                                       

2. Положения (стандарты) бухгалтерского учета: рекомендации по применению. Доходы и расходы по П(С)БУ // Налоги и бухгалтерский учет. — 2008. — Спецвыпуск к № 9.

3. Затраты: признание, классификация, оценка // Налоги и бухгалтерский учет. — 2007. – № 9. – С. 27–33.

4. Учет общехозяйственных расходов согласно П(С)БУ // Налоги и бухгалтерский учет. — 2008. – № 22. – С. 27–31.