Татаренко В. О.  к. е. н. доц. , Краснов О.М. ас.

Донбаський державний технічний університет

 

Труднощі фінансового обліку нарахування

амортизації необоротних активів

 

У сучасних умовах господарювання для великих підприємств досить гострою є проблема формування облікової політики. Важлива роль у цій роботі приділяється питанню ефективного використання основних засобів, а вирішення його багато в чому залежить від рівня досконалості амортизаційної системи. На жаль, амортизаційна практика, що склалася, не повністю відповідає можливостям корпоративної стратегії й може стати стримуючим чинником економічного розвитку країни.

Проблема полягає в тому, що прийнята в країні амортизаційна політика визначається державою і не передбачає участі в її формуванні всіх ланок економічної системи, що мають відношення до життєвого циклу основних засобів. У результаті цього не враховуються багато чинників, які характеризують споживчі властивості й особливості функціонування засобів праці – показники якості, фізичний і моральний знос, умови та режим експлуатації тощо.

Розробники засобів праці не мають постійного зворотного звязку із споживачами, що не дає змоги правильно визначити економічно обгрунтовані строки виконання техніки. В практиці великих промислових підприємств спостерігається використання основних засобів за межами нормативного строку служби, водночас окреме обладнання передчасно списується.

Втрачено контроль над строками корисного використання основних засобів, що призвело до втрати їх справедливої вартості та різкого зменшення амортизаційного фонду.

Амортизаційна політика, що склалася, знижує інтерес науково-дослідних і проектно-конструкторських організацій до проблеми довговічності, що може негативно вплинути на рівень якості засобів праці та на інноваційні процеси в країні.

В умовах ринкової економіки підприємець самостійно визначає інноваційну політику. Підприємство може замінити зношену техніку на нову аналогічного призначення, підтримувати в робочому стані чи модернізувати застаріле обладнання, придбати нову техніку, призначену для заміни раніше освоєної, або принципово нове обладнання, що не має аналогів ні у виробництві, ні в споживанні.

При цьому слід зазначити, що господарюючий субєкт заінтересований замінити стару машину новою лише в тому випадку, якщо вартість останньої на одиницю корисного ефекту нижче, у крайньому разі не вище від старої машини. Тільки в таких умовах застосування технічних удосконалень може бути корисним для підприємця і суспільства.

Відомо, що строки експлуатації засобів праці мають бути оптимальними, тобто такими, щоб забезпечити найменші витрати суспільної праці на їх розширене відтворення й використання протягом усього періоду функціонування.

Одним із найважливіших економічних важелів у цьому плані є амортизація. Завищення і зниження норм амортизації може мати як позитивний, так і негативний вплив на господарську діяльність підприємства і суспільного виробництва в цілому.

Усі ці проблеми потрібно вирішувати комплексно з додержанням принципу колективної участі в формуванні амортизаційної політики, а не тільки податкового законодавства. Це означає, що всі ланки економічної системи, що беруть участь у формуванні й забезпеченні життєвого циклу засобів праці, мають бути задіяні в цьому процесі. За державою залишаються тільки функції контролю над цими процесами.

Таким чином, удосконалення амортизаційної системи треба розглядати як складову облікової політики підприємства із загальноекономічної реформи України.

Правильно обрана амортизаційна політика має «лікувати» економічні «хвороби», а не бути гальмом технічного прогресу та економічного розвитку.

 

Література

 

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", затверджений наказом Міністерства фінансів України № 92 від 27.02.2000 р. зі змінами та доповненнями.

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затверджений наказом МФУ від 31.12.99р. №318.

3. Сажинець С. Організація обліку амортизації основних фондів на підприємствах // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. - №5. – с. 42-44.

4. Дутчак Л. Методология учета амортизации основных средств и ее влияние на налогообложение прибыли // Бухгалтерский учет и ау­дит, 2002, №11.- С.19 -33.

5. Назарбаєва  I.   Визнання,  класифікація, оцінка - три кити, на яких тримається облік // Основнё засоби на підприємстві: бухгалтерський та податковий облік. – 3б. сист. законод. - 2003. - Вип. 11. - С. 10-16.