Коваленко  В. Г. к. е. н. доц. , Левіщев О. М. к. е. н. доц.

Донбаський державний технічний університет

 

Аудит виявлення помилок при складанні форми

№ 3 «Звіт про рух грошових коштів »

 

 

Слід зазначити, що існують статті Звіту про рух грошових коштів, які проблематично заповнити лише виходячи з даних Балансу та Звіту про фінансові результати. Наприклад, витрати про сплату відсотків (рядок 060),  сплачені відсотки (рядок 130), реалізація майнових комплексів (рядок 200),  придбання майнових комплексів (рядок 260) тощо [1].

Джерелом інформації для заповнення таких статей є: Примітки до річної фінансової звітності (ф. № 5), Головна книга, аналітичні дані журна­лів (відомостей) тощо  [3].

Крім того, багато статей Звіту про рух грошових кош­тів (скажімо, сплачені податки на прибуток, рух коштів від надзвичайних подій тощо) можуть мати відношення до кількох видів діяльності, тому ва­жливим є виокремлення з  операцій, що пов'язані з рухом грошових коштів, тих сум, які ототожню­ються з конкретним видом діяльності, і правильне рознесення їх по статтях Звіту  [3,4].

У процесі формування Звіту про рух грошових коштів можуть траплятися помилки, які в подаль­шому призводять до суттєвих перекручень інформації, поданій у цій звітній формі, і як наслідок, до втрати нею своєї достовірності і можливості використання для потреб аналізу. Ці помилки, можна згрупувати так:

- помилкове включення до Звіту негрошових операцій: бартерні операції, надходження основ­них засобів на умовах фінансового лізингу, пере­творення зобов'язань на власний капітал, при­дбання активів безпосередньо за рахунок позики банку (без надходження суми позики на рахунок підприємства), обмін власних акцій на акції ін­шого підприємства, дооцінка (уцінка) основних засобів, виплата дивідендів або погашення зо­бов'язань з фінансової оренди, здійснювані вироб­ничими запасами, продукцією, товарами, зміни у складі активів (крім грошових коштів та їх екві­валентів) внаслідок виправлення помилок мину­лих років, витрачання оборотних активів на капі­тальні вкладення, модернізацію (реконструкцію) основних засобів тощо;

-  неправильна ідентифікація потоку грошових коштів за видами діяльності (помилка у віднесенні господарських операцій до складу операційної, ін­вестиційної чи фінансової діяльності);

- неправильна ідентифікація потоку грошових коштів за статтями розділів Звіту про рух грошо­вих коштів (правильне віднесення господарської операції до складу того чи іншого виду діяльності, проте помилка у подальшому при визначенні стат­ті, до якої потрапляє ця сума грошових коштів та їх еквівалентів);

- похибки, які виникають внаслідок поми­лок, допущених раніше в бухгалтерському об­ліку (скажімо, неправильно сформована стаття Звіту про рух грошових коштів “Вплив змін валютних курсів на залишок коштів” в наслідок неправильного визначення доходів (втрат) від неопераційних та операційних курсових різ­ниць тощо);

-  арифметичні помилки при розрахунках  [2].

Виникає питання щодо дів бухгалтера при виявлені помилок, які вже допущені. Керую­чись п. 4 П(С)БО 6 “Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах”, затвердженим наказом   Міністерства  фінансів   України  від 28.05.99 р. № 137 (із подальшими змінами), ви­правлення помилок, допущених при складанні фінансових звітів у попередніх роках, здійсню­ється коригуванням сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподілено­го прибутку (непокритого збитку). Однак, цю методику неможливо застосову­вати до виправлення помилок, допущених у Зві­ті про рух грошових коштів, оскільки існує низ­ка похибок (зокрема, неправильна ідентифікація потоку грошових коштів за видами діяльності, неправильна ідентифікація потоку грошових коштів по статтях розділів Звіту про рух грошових коштів тощо), які не впливають на суму розподіленого прибутку (непокритого збитку). Тому доцільно керуватися п. 5 П(С)БО 6, згідно з яким виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, потребує повторного ві­дображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності.

Важливо зауважити, що інформацію щодо ви­правлення помилок, які мали місце в попередніх періодах, слід розкривати у Примітках до фінан­сових звітів у розрізі таких питань, як:  

-    зміст і сума помилки;

-         статті фінансової звітності минулих пері­одів, які були перераховані з метою повторного подання порівняльної інформації;

-  факт повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення (п. 20 П(С)БО 6 “Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах”)  [4,5].

 

Література

 

1. Кудрицький Д.А., Гуріна М.Я. Готівковий обіг – К.: Ред. журн. “Вісник податкової служби України”, 2008 р. –192 с.

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 “Звіт про рух грошових коштів” (із змінами та доповненнями).

3. Лишиленко О. В. Бухгалтерський облік: Навч. посібник. - 2-ге вид., перероб. і доп. - К. 2008. - 628 с

4. Бухгалтерський облік в торгівлі: Підручник / За ред. Ф.Ф.Бутинця та Н.М.Малюги. - 2-ге ви.1-. перероб. і доп, - Житомир, 2008- 376 с.

5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 6 “Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах”, затверджене наказом   Міністерства  фінансів   України  від 28.05.99 р. № 137 (із подальшими змінами).