Право/11. Криміналістика і судова медицина

 

Бордюгов Л.Г.

Донецький НДІ судових експертиз

 

ОЦІНКА СЛІДЧИМ І СУДОМ ВИСНОВКУ

СУДОВО-ЕКОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

 

Судово-екологічна експертиза – це процесуальна дія, сутність якої складається в спеціальному дослідженні, яке спрямоване на встановлення пов’язаних з порушеннями екологічного законодавства обставин і фактів про екологічну подію, що привела до загибелі людей, заподіяння шкоди їхньому здоров’ю, великих матеріальних збитків, а також до інших тяжких наслідків, і яке проведене в передбаченому процесуальним законом порядку обізнаними в галузі екології та деяких прикладних науках особами за дорученням органа, що проводить розслідування, чи суду з метою встановлення фактичних даних, які у формі висновку судового експерта можуть стати доказом для встановлення істини у кримінальній справі [1, с. 71].

Встановлення істини в кримінальному судочинстві здійснюється за допомогою доказування, яке полягає в збиранні (виявленні, закріпленні), перевірці, оцінці доказів, обґрунтуванні висновків з кримінальної справи. Доказування червоною стрічкою проходить через усе кримінальне судочинство, оскільки основний зміст діяльності на будь-якій стадії кримінального процесу – робота з доказами [2, с. 110].

Відповідно до вимог ст. 65 Кримінально-процесуального кодексу України (далі КПК України) [3], докази – це “будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган дізнання, слідчий і суд встановлюють наявність чи відсутність суспільно небезпечного діяння, винність особи, яка зробила це діяння, й інші обставини, що мають значення для правильного рішення за справою. Ці дані встановлюються: показаннями свідка, показаннями потерпілого, показаннями підозрюваного, показаннями обвинувачуваного, висновком експерта, речовими доказами, протоколами слідчих та судових дій і іншими документами”.

Судово-екологічна експертиза призначається судом, прокурором,  слідчим чи особою, що проводить дізнання, у тих випадках, коли при проведенні дізнання, досудового слідства і при судовому розгляді необхідні спеціальні знання насамперед у галузі екології.

Підсумком судово-екологічної експертизи є висновок експерта, який закон відносить до числа самостійних джерел доказів. У теорії доказів затвердилося уявлення про доказування як про пізнання подій минулого, здійснюване слідчим, прокурором, судом в особливій процесуальній формі – шляхом збирання, перевірки й оцінки доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для законного, обґрунтованого і справедливого розгляду кримінальних справ. Наприклад, в Криміналістичній енциклопедії [4, с. 60] дається таке пояснення: доказування – це “процес встановлення об’єктивної істини з кримінальної справи, змістом якого є збирання, дослідження, оцінка і використання доказів”.

При перевірці й оцінці висновку судово-екологічної експертизи слідчий (суд) повинен з’ясувати:

- чи були додержані вимоги законодавства при призначенні та проведенні судово-екологічної експертизи;

- чи не було обставин, які виключали б участь експерта-еколога у справі;

- компетентність судового експерта-еколога і чи не вийшов він за межі своїх повноважень;

- достатність поданих експертові об’єктів дослідження;

- повноту відповідей на порушені питання та їх відповідність іншим фактичним даним;

- узгодженість між дослідницькою частиною та підсумковим висновком судово-екологічної експертизи;

- обґрунтованість експертного висновку та його узгодженість з іншими матеріалами справи [5, с. 369].

Оцінка висновку судово-екологічної експертизи особою, що проводить дізнання, слідчим, прокурором і судом проводиться за загальними правилами, за якими взагалі оцінюються будь-які докази з кримінальної справи. Це значить, що він не має заздалегідь встановленої сили і переваги перед іншими доказами й оцінюється в порядку, суворо регламентованому процесуальним законодавством.

Проте, хоч висновок судово-екологічної експертизи за доказової сили і не має апріорної переваги перед іншими доказами і, відповідно до принципу вільної оцінки доказів, розглядається нарівні з іншими, доказу на базі експертизи властива у порівнянні з іншими доказами дуже істотна специфіка, оскільки він являє собою висновок, зроблений на основі дослідження, проведеного з використанням спеціальних знань, і тому, хоч висновок судового експерта і не є обов’язковим для слідчого і суду, незгода з доказом, отриманим в результаті експертного дослідження, повинна бути мотивована [6, с. 186; 7, с. 49].

У відповідності зі ст. 67 КПК України [3], “суд, прокурор, слідчий і особа, яка провадить дізнання, оцінюють докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом”.

Правові вимоги, що стосуються оцінки судово-екологічної експертизи за внутрішнім переконанням, можуть бути зведені до наступного:

- закон гарантує відсутність будь-яких заздалегідь встановлених правил визначення сили і значення судово-екологічної експертизи як доказу й достатності для висновків результатів її дослідження;

- закон зобов’язує суб’єкта доказування до здійснення процесуальної діяльності, що передує формуванню внутрішнього переконання, – усебічно, повно й об’єктивно розглянути всі обставини справи в їхній сукупності (ст. 67 КПК України [3]);

- кожен суб’єкт доказування зобов’язаний мотивувати, обґрунтувати свій висновок чи рішення з кримінальної справи у відповідному процесуальному документі;

- закон містить гарантії невтручання в оцінку висновку експерта інших органів і осіб, надаючи суб’єктам доказування можливість оцінити доказ і прийняти рішення без будь-якого зовнішнього впливу.

Слід зазначити, що через нереальність прямого контролю над внутрішнім переконанням закон передбачає лише гарантії його правильного формування, а також обов’язок обґрунтування внутрішнього переконання, створюючи тим самим можливість якоїсь непрямої його перевірки. Всі інші його аспекти перебувають за межами правового регулювання й утворюють сферу дії психологічних, морально-етичних і інших законів [8, с. 60].

Тільки ретельний всебічний аналіз і критична оцінка встановлених судово-екологічною експертизою фактів забезпечують перевірку вірогідності й обґрунтованості висновку експерта-еколога і дають можливість суду покласти його в основу вироку. “Неприпустимо як некритичне відношення суду до висновку експерта, так і ігнорування висновку без достатніх до того підстав” [9, с. 160].

Розслідуючи кримінальну справу, слідчий або суд на основі досліджених доказів формує висновки про встановлені факти, норми права, які підлягають застосуванню в даній справі, і відповідно винність чи невинність осіб, у відношенні яких велося кримінальне переслідування. Одним з центральних ланок цього юридичного ланцюга є оцінка доказів, яка полягає у встановленні їх належності, допустимості, вірогідності і достатності для висновків у справі. Процес доказування  наявності чи відсутності провини є процес перетворення фактів дійсності у встановлювані судовим рішенням юридичні факти. Таким чином, висновок судової екологічної експертизи повинен відповідати наступним критеріям: належності, допустимості, вірогідності, достатності і доказового значення (сили) [10; 11; 12, 13].

Результати судово-екологічної експертизи можуть бути покладені в основу обвинувального вироку тільки в сукупності з іншими доказами. Тому роль експертизи залежить і від конкретної ситуації в справі, і від характеру виявлених доказів. Нерідко вони використовуються лише на первісному етапі розслідування, для розкриття злочину [11, с. 521].

Таким чином, оцінка судово-екологічної експертизи – частина процесу доказування, складна розумова, логічна діяльність, яка включає всебічне вивчення її висновків, прикладених додаткових матеріалів, аналіз інформації, яка міститься в експертних документах, що має своєю метою визначення належності, допустимості, вірогідності, достатності і доказової сили висновку експерта-еколога в сукупності з іншими доказами для встановлення обставин, які входять у предмет доказування в кримінальній справі. Оцінка висновку судово-екологічної експертизи, як і будь-якого іншого доказу, – сама складна частина процесу доказування. Вона здійснюється на етапах розслідування, коли на основі зібраних і перевірених доказів слідчий і суд у передбачених законом формах одержують нове знання про факти й обставини, які підлягають доказуванню в кримінальній справі, окремі грані, нюанси або весь злочин, що, в свою чергу, впливає на прийняття судом єдиновірного рішення у сфері покарання. Оцінка висновку судово-екологічної експертизи дозволяє також перевірити, чи відповідає експертне дослідження усім вимогам кримінально-процесуального законодавства, які пред’являються до даного доказу, і чи можна його результати використовувати як доказ в кримінальній справі, порушеній за фактом порушення вимог правил екологічної безпеки [14, с. 218].

Тож, оцінка та використання висновку судово-екологічної експертизи слідчим і судом знаходиться в залежності від наступних умов:

- доброякісності та повноти матеріалів, що були направлені слідчим для проведення експертизи;

- науково-технічних можливостей судово-екологічної експертизи, ступеня розробки її теорії та методології;

- кваліфікації і компетентності судового експерта-еколога;

- відповідності структури висновку експерта ст. 200 КПК України [3];

- наукової обґрунтованості, об’єктивності та повноти висновку експерта.

Оцінка судово-екологічної експертизи є необхідною умовою для цілеспрямованого проведення досудового слідства чи судового розгляду кримінальних справ, пов’язаних з надзвичайними екологічними ситуаціями, прийняття законних і обґрунтованих рішень, правильного застосування кримінального права.

Отже, оцінка висновку судово-екологічної експертизи – це діяльність слідчого, прокурора та суду, яка полягає в тім, що вони, керуючись законом,  розглядають за своїм внутрішнім переконанням кожен наведений в результатах експертизи доказ окремо та всю їх сукупність, визначаючи належність, допустимість, вірогідність, достатність та доказове значення цих фактів. На підставі оцінки доказів висуваються слідчі (судові) версії й виявляється, чи достатньо підтверджена одна з них та чи спростовані всі інші, встановлюються підстави для прийняття різних процесуальних рішень, робляться висновки про доказовість або недоказовість окремих обставин справи та злочину в цілому.

Підсумовуючи викладене вище, можна прийти до висновку, що всі розглянуті критерії оцінки судово-екологічної експертизи взаємопов’язані і взаємообумовлені. Так, достатність матеріалу для експертного дослідження (його обсяг) зумовлює вибір тих чи інших методів та способів дослідження. Вибір ефективних методів дослідження, в свою чергу, дає можливість знайти на місці події сліди-відображення, виявити ознаки й властивості їх і в цілому досліджуваних об’єктів, які дозволяють прийти до певного висновку, розробити розумову модель скоєного, розібратись в механізмі злочину і, нарешті, через висновок експертизи навести слідчим органам необхідні докази. Достовірність  цих критеріїв обумовлюється логічною послідовністю і зв’язком між отриманими результатами і сформульованими висновками. Наукова обґрунтованість багато в чому залежить від повноти висновку, вміння логічно та аргументовано його скласти: достатності дослідженого матеріалу, повноти його використання і опису виконаної експертом роботи. Повнота і наукова обґрунтованість, крім того, обумовлюються компетентністю судового експерта- еколога, наявністю у нього відповідної кваліфікації і спеціальних знань, що дозволяє йому провести повне науково-обґрунтоване дослідження [12, с. 29].

Література:

1.Бордюгов Л.Г. Судово-екологічна експертиза – основна форма використання спеціальних знань під час розслідування злочинів проти довкілля // Криміналістичний вісник: Наук.-практ. зб. / ДНДЕКЦ МВС України; КНУВС; Редкол.: Є.М. Моісеєв (голов. ред.) та ін. – К.: Вид. Дім «Ін Юре», 2008. – № 2(10). – С.67-72.

2. Ієрусалімов І.О., Чучукало О.І. Процесуальне та криміналістичне забезпечення доказування на судових стадіях кримінального процесу України// Теорія та практика судової експертизи і криміналістики: Збірник матеріалів міжнарод. наук.-практ. конф./ Міністерство юстиції України, Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, Академія правових наук України, Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого; Ред. колегія: М.Л. Цимбал, М.І. Панов, Е.Б. Сімакова-Єфремян та ін. – Харків: Право, 2002. – Випуск 2. – С. 110-111.

3.Уголовно-процессуальный кодекс Украины (с изменениями и дополнениями по состоянию на 1 апреля 2003 года) – Х.: 000 “Одиссей”. – 2003. – 288 с.

4. Белкин Р.С. Криминалистическая энциклопедия. – М.: Мегатрон ХХІ, 2000. – 334 с.

5. Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 1997 року №8 (Із змінами внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 25 травня 1998 р. №15)// Судово-експертна діяльність: Довідник для суддів. – К.: Ін Юре, 2001. – 908 с.

6. Зинин А.М., Майлис Н.П. Судебная экспертиза: Учебник. – М.: Право и закон; Юрайт-Издат, 2002. –  320 с.

7. Арсеньев В.Д. О понятии заключения эксперта в свете общей теории судебных доказательств// Актуальные вопросы теории судебной экспертизы: Сб. науч. тр. – М.: ВНИИСЭ, 1976. – Вып. 21. – С. 20-53.

8. Орлов Ю.К. Внутреннее убеждение при оценке доказательств (правовые аспекты)// Вопросы борьбы с преступностью. – М.: Юрид. лит., 1981. – Вып.35. – С.55-62.

9.Скорик Н.В. Оценка и использование заключения эксперта судом// Криминалистика и судебная экспертиза: Респ. междувед. науч. и науч-метод. сб. – К., 1975. – Вып. 11. – С. 160-165.

10. Зинин А.М., Омельянюк Г.Г., Пахомов А.В. Введение в судебную экспертизу. – М: Издательство Московского психолого-социального института. - Воронеж: Издательство НПО «МОДЭК», 2002. – 240 с.

11.Руководство по расследованию преступлений: Науч.-практ. пособие / А.В. Гриненко, Т.В. Каткова, Г.К. Кожевников и др. – Харьков: Консум, 2001. – 608 с.

12. Головченко Л.М. Особливості оцінки експертизи на стадії її використання// Актуальные вопросы судебной экспертизы и криминалистики на современном этапе судебно-правовой реформы: Сб. науч.- практ. материалов (к 75-летию основания Харьк. НИИ судебных экспертиз им. Засл. проф. Н.С. Бокариуса)/ М-во юстиции Украины; Харьк. НИИ судебных экспертиз; Ред. Коллегия: М.Л. Цымбал, Э.Б. Ефремян, А.Ф. Дьяченко и др. – Харьков: Право, 1998. – С. 27-29.

13. Белкин Р.С. Собирание, исследование, оценка доказательств: Сущность и методы. – М.: Наука, 1966. – 295 с.

14. Яблоков Н.П. Криминалистика: Краткий учебный курс. М.: Издательство НОРМА (Издательская группа НОРМА–ИНФРА·М), 2001.– 384 с.