Мощенска О.І

Навчальний керівник: Карлін О.Л.

Донецький національний університет економікі и торгівлі

імені Михаила Туган- Барановского

 

ЕФЕКТИВНІСТЬ УПРАВЛІННИЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ ПІДПРИЄМСТВА

 

У сучасних умовах багато підприємств поставлені в умови самостійного вибору стратегії і тактики свого розвитку. Самофінансування підприємством своєї діяльності стало першочерговою задачею. В умовах конкуренції і нестабільного зовнішнього середовища необхідно оперативно реагувати на відхилення від нормальної діяльності підприємства. Управління грошовими потоками є тим інструментом, за допомогою якого можна досягти бажаного результату діяльності підприємства - одержання прибутку. Але зараз, коли позикові засоби різко подорожчали, особливо актуальними стали проблеми планування і управління грошовим потоками.

Розглядання даної теми свідчить про те, що питання управління грошовими потоками досліджувалися в роботах Грушевського В.Г., Білика М.Д. Поддерьогіна А.М., Ковальчука А.В. [1-5], що розглядали теоретичні аспекти керування грошовими потоками на підприємстві.

Ціль даної статті обґрунтування необхідності ефективного управління грошовими потоками, для забезпечення платоспроможності і ліквідності підприємства.

Існують різні підходи до визначення і трактування поняття "грошові потоки". Найбільше просто і доступне, на мій погляд, дає Грушевський В.Г.: "... у бізнесі рух грошей є ключовим чинником його прогресу й успіху. Ми називаємо це потоками коштів " [1].

Частина вчених розглядають грошовий потік від поточної (інвестиційної, фінансової) діяльності є сумою надлишку (недоліку) засобів, отриманих у результаті зіставлення надходжень і відрахувань засобів у процесі операційної (інвестиційної, фінансової) діяльності [2]. Інша частина учених визначають грошовий потік як різницю між надходженнями і виплатами коштів .

Незважаючи на розходження в деталях усі підходи до трактування поняття грошового потоку актуалізують його виняткову значимість для функціонування суб'єкта господарювання і забезпечення створення доданої вартості і добробуту власників такого суб'єкта. Таким чином, грошові потоки повинні служити забезпеченню загальної ефективності, тобто забезпечення росту вартості підприємства як цілісного майнового комплексу в довгостроковій перспективі.

Ефективне управління грошовими потоками дозволяють підприємству реалізувати стратегічні цілі його діяльності, забезпечити високий рівень оборотності капіталу, ритмічність діяльності, підвищити ступінь фінансової рівноваги і дістати додатковий прибуток. При цьому досягнення головної мети забезпечується безпосередньо за рахунок ефективного керування грошовими потоками через формування оптимальних значень якісних і кількісних параметрів таких грошових потоків.

Організація ефективного управління грошовими потоками на підприємстві досягається шляхом розгляду даного процесу як систему взаємозалежних елементів: суб'єкт, об'єкт, процес керування.

Існують різні трактування "системи управління грошовими потоками", так наприклад, Ластовенко О.В. пропонує : "... модель керування грошовими потоками підприємства базується на запропонованій системі показників покриття платежів фінансової діяльності, здатності грошових потоків до фінансування витрат інвестиційної діяльності" [4]. У свою чергу, Пулянович Е.В. висловлює свою точку зору: "... концепція адаптації системи управління грошовими потоками підприємства побудована на принципах життєздатних систем, що дає можливість ефективно керувати дебіторської і кредиторський задорностями"[5].

Об'єктом управління в даній системі виступають грошові потоки підприємства, зв'язані зі здійсненням різний господарських і фінансових операцій, то суб'єктом керування є фінансова служба, склад і чисельність якої залежить від розміру, структури підприємства, напрямків діяльності й інших факторів.

До елементів системи управляння грошовими потоками можна віднести фінансові методи й інструменти, нормативно-правове, інформаційне і програмне забезпечення.

При цьому управління грошовими потоками варто розглядати як послідовний процес постановки задач і їхнє виконання, що включає реалізацію таких етапів (рисунок 1):

Рисунок 1 - Етапи управління грошовими потоками підприємства

 

1.      планування і прогнозування грошових потоків, і складання відповідних внутрішніх фінансових документів (бюджет коштів , а також плановий звіт про рух засобів, платіжний календар);

2.      імплементація бюджету грошових потоків, що є невід'ємної складової системи бюджетів на підприємстві, як процес його безпосереднього дотримання при організації операційної, інвестиційної і фінансової діяльності підприємства;

3.      контролінг виконання бюджету грошових потоків і планових показників звіту про рух коштів ;

4.      коректування планових величин відповідно до  змін зовнішніх і внутрішніх умов реалізації бюджету грошових потоків [3].

Таким чином, ефективність керування грошовими потоками підвищує ступінь фінансової і виробничої гнучкості компанії, тому що:

1.      поліпшує оперативне керування, особливо з погляду  збалансованості надходжень і витрати коштів ;

2.      збільшує обсяги продажів і оптимізації витрат за рахунок великих можливостей маневрування ресурсами компанії;

3.      підвищує ефективність керування борговими зобов'язаннями і вартістю їхнього обслуговування, поліпшенню умов переговорів із кредиторами і постачальниками;

4.      створює надійну базу для оцінки ефектності роботи кожного з підрозділу компанії, її фінансового стану в цілому;

5.      підвищує ліквідність компанії.

Керування грошовими потоками - найважливіший елемент фінансової політики підприємства, що пронизує всю систему керування підприємства. І від цього ефективного використання даного елемента залежить не тільки стійкість підприємства в конкретний період часу, але і здатність розвитку на боргову перспективу.

Литература:

1.     Грушківський В.Г. Теоретичні і практичні аспекти управління грошовими потоками на підприємстві [Текст] // Формування ринкових відносин в Україні. – 2007.- №3. –С. 36;

2.     Білик М.Д. Грошові потоки підприємств у мікро та макроекономічному аспекті [Текст] // Фінанси України. – 2007. №6. – С. 13;

3.     Поддєрьогін А.М. Ефективність управління грошовими потоками підприємства [Текст]  // Фінанси України – 2007. - №11. – С.119;

4.     Ластовенко О.В. Вдосконалення системи управляння грошовими потоками підприємства[Текст] : Автореф. дис. канд..екон. наук: 08.06.01 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, - 2005. – 18с.

5.     Пулянович О.В. Синтез системи адаптативного управління грошовими потоками [Текст]: Автореф. дис. канд. екон. наук:  08.06.01 / Донецький національний ун-т. – Донецьк. – 2005. 16с. рис.