Д.т.н., проф. Орлов В.О., к.с-г.н., доц. Волкова Л.А.,

к.т.н., доц. Литвиненко Л.Л.,

Національний університет водного господарства

та природокористування Україна

Заст. головного технолога з питань екології  Науменко Р.М

ПАТ Волинь-цемент Україна

 

Сучасна схема водопостачання цементного заводу

Існуюча система водопостачання ПАТ “Волинь-цемент” передбачає подачу води на технічні та господарсько-побутові потреби. Джерелами водопостачання для технічних потреб на підприємстві є поверхневі води річки Устя, води кар’єру крейди та суглинків ПАТ “Волинь - цемент”. Для господарсько-питних потреб використовується вода питної якості, яка частково забирається з водопровідної мережі КП «Здолбунівводоканал» та водозабірною свердловиною на території Кривинського глинодобувного кар'єру.

Технічна вода при виробництві цементу використовується для охолодження обладнання (компресорів, підшипників обертових печей, млинів тощо), приготуванні шламу, охолодження газів, потреб котелень, поливу території. Вода що охолоджується знаходиться у замкнутому циклі без скиду за межі майданчика виробництва . Охолодження води проводиться у вентиляторній градирні. Ця вода збирається у резервуарі градирні, сюди ж на підживлення зворотної води (за рахунок втрат на випаровування, унесення вітром та безповоротні втрати) подається технічна вода з річки Устя насосами насосної станції 1-го підйому. З резервуара градирні охолоджена вода насосами II-го підйому подається на технологічні потреби  та на охолодження обладнання. Нагріта вода від обладнання по самопливним трубопроводам надходить у резервуари нагрітої води та в градирню для охолодження. Кар’єрна вода подається на бовтанки гірничого цеху для приготування крейдяної пульпи.

Рис.1. Схема технічного водопостачання

Дощові  води з території ПАТ «Волинь-цемент» відводяться дощовою мережею. При цьому з вугільного складу дощова вода з витратою 0,86 м3/с збирається в двох резервуарах з попереднім очищенням на решітках і в подальшому використовується при виробництві шламу. Поверхневий стік з території промислового майданчика надходить в мережу дощової каналізації через систему колекторів та дощоприймачів, а потім двома колекторами дощової каналізації надходить до приймальної камери існуючих очисних споруд. Доочищені до нормативних значень дощові води відводяться до існуючого каналу і далі в річку Устя з витратою 0,08 м3/с. Дослідженнями протягом 2004-2010років, встановлено характер відбору води з річки для підживлення оборотної системи та формування поверхневого стоку на території підприємства (рис.2).

Рис. 2. Аналіз обсягів води, що забирається з р. Устя, та загальної кількості дощової води з території промислового підприємства

 

Таким чином на підставі проведених досліджень встановлено, що за умови облаштування після очисних споруд дощових вод регулюючого резервуару місткістю до 50м3 з періодичним відкачуванням води з нього можна на 10-35% (залежно від водозабезпеченості року) скоротити відбір води з р.Устя і покращити її екологічний стан.

Література

1. Закон України „Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06 1991р.

2. Водний кодекс України від 06.06.1995 р.

3. Тугай А.М., Орлов В.О., Водопостачання, Підручник.-К.: Знання, 2009.-735с.

4. Орлов В.О., Волкова Л.А., Литвиненко Л.Л. Коригування балансової схеми водопостачання ВАТ  “Волинь-цемент” та розрахунок питомих норм водопостачання та водовідведення. Звіт по господарсько-договірній темі № 3-71. Рівне.: НУВГП, 2006-54с.

5. Орлов В.О., Волкова Л.А., Литвиненко Л.Л. Удосконалення технологічної схеми водопостачання на ПАТ  “Волинь-цемент” Звіт по господарсько-договірній темі № 3-112, ч.2. Рівне.: НУВГП, 2010-59с.