Панчук Ю.В.

Буковинська державна фінансова академія, Чернівці

Науковий керівник: Бабінська О.В.

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ І ФУНКЦІОНУВАННЯ СВІТОВОГО РИНКУ ЗОЛОТА

 

Історія золота налічує приблизно шість тисяч років. Цей найстародавніший з відомих людині метал в сучасних умовах посідає важливе місце в міжнародних економічних відносинах, в економіці кожної з країн світу і, нарешті, виступає символом багатства людей.

В умовах світової фінансово-економічної кризи, а відповідно, нестабільності світового валютного та фінансового ринків пожвавлюються операції із золотом – активом, який сьогодні визнається у всьому світі як один з найстабільніших. Довіра до золота і з боку держав, і з боку інвесторів сьогодні як ніколи є високою. Міжнародне інвестування не обмежується вкладанням коштів у цінні папери чи реальну виробничу діяльність. Сучасні ринки дають змогу розміщувати вільні кошти в інші активи, наприклад, у золото (золоті зливки) [2].

На думку світових та вітчизняних експертів, основними факторами, які впливатимуть на ринок дорогоцінних металів у майбутньому, будуть економічні , а саме (грошово-кредитна політика найбільших держав, темпи інфляції, обсяги видобутку, високий попит з боку найбільшої та найчисленнішої держави світу Китаю, та інших міжнародних інвесторів, ціна на енергоресурси) та політичні фактори [1].

Метою даної статті є розкрити особливості розвитку ринку золота на сучасному етапі та в майбутньому.

Сьогодні золотий запас існує в трьох формах:

-        централізовані запаси в казначейських і державних банках;

-        приватні накопичення фізичних та юридичних осіб (фірм, банків);

-        метал використовується в галузях економіки, наприклад у ювелірній та зубопротезній справі.

Джерелом пропозиції золота на ринку служить: новий видобуток золота [основне джерело (до 80 %) пропозиції золота на ринку (до 2500 т на рік)]; державні резерви золота; приватні резерви золота; продаж золота інвесторів; продаж золота тезавраторів; продаж золота спекулянтами; контрабанда [4].

Золото на ринки поставляється у вигляді стандартних зливків: зливки (наприклад, зливки міжнародного зразка 12,5 кг з пробою, не менше 995); золотих монет старого карбування; сувенірних монет; листів; пластин; проволок; золотих сертифікатів.

На світові ринки золото потрапляє через посередників-дилерів. Золоті дилери — це фірми, які є втіленням фінансової аристократії (як правило, їх налічується не більше 20). У вузькому значенні власне золотими дилерами є лише п’ять фірм, які традиційно утворюють Лондонський ринок. Найстаріша з них виникла ще у ХVII ст., а «наймолодшій» — близько 150 років. Список лондонських дилерів очолює заснований у 1804 р. банкірський дім Ротшильдів (офіційна назва N. M. Rotchild and suns, Ltd). Діють і інші фірми, зокрема Mocata and Goldsmi, що входить до Standard chartered bank. До золотих дилерів відносять також «велику трійку» швейцарських банків із головними конторами у Цюріху.

Джерелом попиту на золото з економічного погляду є: промислово-побутове споживання; ювелірна промисловість; радіоелектроніка; атомно-ракетна техніка; зубопротезна галузь; приватна тезаврація; інвестиції; спекулятивні угоди; купівля золота центральними банками для поповнення своїх золотовалютних запасів.

У світі функціонує понад 50 ринків золота. Провідне місце належить ринкам золота у Лондоні та Цюріху.

З кожним роком золото дорожчає, у період з 2002-2006 рр. золото подорожчало вдвічі – з 320 до 640 дол. США за трійську унцію, в квітні 2008 р. ціна на золото склала 931,75 дол., а в грудні 2009 р. ціна сягнула свого історичного максимуму – 1218,25 дол. за трійську унцію. Так, за період з 2002 по 2009 рік ціна жовтого металу зросла на 408%. Світові ціни на золото продовжують коливатися з тенденцією до зростання [2].

На початку вересня 2009 р. золотий запас нашої країни оцінювався в 26,8 тонн золота. Розміщено в золоті лише 2,7% золотовалютних резервів, Україна за розміром золотого запасу займає 50-те місце в світі [2].

Слід зазначити, що з початком нового тисячоліття золото стало особливо привабливим інвестиційним активом завдяки перманентному зростанню його ціни внаслідок обмеженості пропозиції в рамках Вашингтонської угоди, що дає змогу інвесторам отримувати значні доходи у середньо- та короткостроковій перспективах. Рух ціни на золото у 2000-2009 рр. відображений на рис. 1 [2].

clip_image003.jpg

Рис. 1. Тенденція зміни ціни на золото у 2000-2009 рр. (котирування – Нью-Йорський фіксинг).

Прихильники теорії подальшого зростання ціни на золото кажуть, що популярність інвестицій у метал буде тільки зростати, що неминуче призведе до збільшення цін. Скептики стверджують, що золото – це лише товар і вже в 2009 році пропозиція цього товару на світовому ринку значно перевищувала попит, а зростання цін - це наслідок спекуляцій, що неминуче призведе до обвалу цін. Хто з цих фінансистів матиме рацію, покаже лише час. У той же час консенсус-прогноз від 25 найбільших світових операторів ринку золота на 2010 рік говорить про те, що його вартість не зміниться істотно в поточному році - його середня ціна складе $1198,6 за трійську унцію, що лише на 9% вище поточних рівнів.

Компанія "Дагда" провела дослідження, у якому проаналізувала прогноз вартості золота на 2010 рік від 25 найбільших операторів цього ринку. Усереднене значення мінімальної вартості металу протягом року становить $982,3, середнє максимальне - $1394,2 за трійську унцію. Середньорічна вартість металу відповідно до консенсус-прогнозу становитиме $1198, така ціна на 8,9% більше, ніж вартість металу на сьогодні.

Якщо на 2010 рік у золота ще досить захмарні перспективи, то подальше його майбутнє багатьом аналітикам бачиться негативним. Консенсус-прогноз аналітиків банків, проведене дослідницькою компанією Bespoke Investment Group, говорить про те, що до 2013-го вартість металу знизиться до $800 за унцію [3].

Можна зробити висновок, що і в сучасних умовах зберігаються певні якості золота як валютного металу, тобто золото продовжує виконувати важливу роль у валютній сфері надзвичайних світових грошей.

 

Література:

1.            Савчук Н. Ринок золота: Сучасний стан та перспективи розвитку / Н. Савчук // Ринок цінних паперів України. – 2009. – №1-2. – С. 19-24.

2.            Особливості міжнародної інвестиційної діяльності на ринках золота [http://blog.liga.net/user/babenko/article/3719.aspx].

3.            Давиденко Б. Чи варто вкладати в золото? [http://news.finance.ua/ua/~/2/50/all/2010/03/09/189717].

4.            Іван Галенко Ринок золота [http://galenko.org.ua/node/301].