Буковинська державна фінансова академія

Студенти групи ФК-35

Кондратюк Я.,Остапчук Н.

Науковий керівник: Єрмійчук Н.І.

 

 

 

Співпраця міжнародних фінансових організацій з Україною в сучасних умовах

 

 

Актуальність теми. У період світової економічної кризи країни зі слабкою економікою постраждали найбільше. В Україні всі ланки фінансової системи опинилися в глибокій кризі. Тому важливе місце займає фінансова підтримка з боку міжнародних фінансових організацій.

Метою даної роботи є визначення основних напрямків співпраці України з такими фінансовими організаціями, як Міжнародний Валютний Фонд, Світовий Банк та Європейським Банком Реконструкції і Розвитку. Розглянути куди були направлені позичені кошти.

Інформаційна база. Проблеми економічної політики співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, міжнародної економічної інтеграції країни досліджувались у працях українських та зарубіжних науковців. Це, передусім, роботи визнаних зарубіжних учених та фахівців Л.Бальцеровича, Г.Бірда, М.Голдстейна, І.Гречнікової, Д.Кауфмана, М.Камдесю, Р.Солоу та ін. Серед вітчизняних дослідників слід вказати, насамперед, Є.Палійчук, Ю.Ковбасюк, О.Білоруса, В.Бодрова, А.Гальчинського,Б.Губського, К.Врублевського, Б.Кваснюка, Л.Кістерського, Г.Климка, Д.Лук’яненка, В.Мунтіяна.

Виклад основного матеріалу. Відповідно до основних засад економічної політики держави формування й реалізація механізмів державного управління у сфері взаємодії з міжнародними фінансовими організаціями є одним із пріоритетних напрямів держави. Співпраця з міжнародними фінансовими організаціями підтримує програму економічних реформ в Україні і виступає важливим елементом зовнішнього фінансування, яке спрямоване на покриття дефіциту платіжного балансу та бюджету, реалізацію довгострокових інвестиційних проектів, що відповідають стратегічним напрямам економічного розвитку держави [2,50]. Одночасно програми реформування окремих секторів економіки в межах проектів міжнародних фінансових організацій допомагають здійснювати структурну перебудову економіки, впроваджувати світовий досвід, сучасні конкурентоспроможні технології тощо. Слід зазначити, що програми співпраці з міжнародними фінансовими організаціями практично не мали обмежень щодо одержання можливих обсягів кредитних ресурсів. Як результат, діяльність міжнародних фінансових інституцій в Україні покриває майже весь спектр інституційних та економічних реформ [3,92].

Унікальну роль в сучасній світовій економіці відіграє Міжнародний валютний фонд. У 2008 році в умовах несприятливої ситуації на світових фінансових ринках Україна звернулася до МВФ за фінансовою підтримкою. Результатом стало затвердження МВФ 5 листопада 2008 року програми для України за дворічною угодою «стенд-бай» з обсягом фінансування 16,43 млрд. дол. США (800% квоти України). В рамках програми «стенд-бай» Україні надавалася підтримка з метою сприяння стабільному та справедливому довготерміновому зростанню, яке повинно було б досягатися шляхом втілення в життя визначених заходів економічної політики. Протягом дії програми «стенд-бай» було отримано три транші загальним обсягом 10,6 млрд. дол. США, з яких 4,5 млрд. дол. США було спрямовано безпосередньо до Державного бюджету на фінансування фіскального дефіциту, у тому числі на погашення зовнішніх боргових зобов’язань Уряду України [1].

Перший транш кредиту на суму 3 млрд. СПЗ Україна отримала 7 листопада 2008 року. Всі кошти надійшли до Національного банку України і були зараховані до золотовалютного резерву з метою використання їх для покращення стану платіжного балансу, підтримки обмінного курсу національної валюти та ліквідності банківського сектору. Другий транш на загальну суму 1,875 млрд. СПЗ було отримано 12 травня 2009 року. Кошти було розподілено наступним чином: 1 млрд. СПЗ отримало Міністерство фінансів для фінансування фіскального дефіциту, у тому числі на погашення зовнішніх боргових зобов‘язань Уряду, 875 млн. СПЗ отримав Національний банк України для поповнення міжнародних резервів з метою регулювання платіжного балансу, підтримки обмінного курсу гривні та ліквідності банків. Третій транш за програмою було в повному обсязі зараховано на рахунок Державного казначейства України для вирішення питань підтримки бюджетного сектора [5].

Черговий транш у сумі близько 3,9 млрд. дол. США передбачалося отримати у листопаді 2009 року. Однак перегляд програми завершено не було, а фінансування фактично було припинено.

             Ресурси, отримані від МВФ дозволили Уряду та Національному банку втримати макроекономічну ситуацію під контролем, не допустити дефолту та в умовах розвитку кризових явищ в економіці дозволили не скорочувати фінансування соціальних видатків. Також програма з МВФ стала сигналом для інвесторів, який допоміг втримати рейтинги України та її цінних паперів на прийнятному рівні [6].

МВФ вважає, що у центрі економічної програми Уряду України – всебічна консолідуюча стратегія, спрямована на гарантію фінансової стабільності. Поліпшення фінансового становища почнеться в 2010 р. і поглибиться в 2011–12 рр. завдяки структурним реформам пенсійної системи, суспільного адміністрування і податкової системи. Фінансовий стан газового сектора буде зміцнено, зокрема шляхом реформи внутрішніх цін, підтриманої іншими багатосторонніми інституціями, що допоможе виключити субсидування енергетики і створити сучасніший і життєздатніший сектор, водночас захистивши вразливі прошарки за допомогою цільових соціальних програм.

 

ЄБРР залишається для України найефективнішим інвестором. Допомога, яку надає ЄБРР, сприяє економічному зростанню, реформуванню та модернізації транспортної галузі, енергетики, енергозбереженню та розвитку муніципальної інфраструктури. Станом на початок 2010 року ЄБРР виділено понад 4,8 млрд. євро на реалізацію 194 проектів у приватному та державному секторах економіки України. Сьогодні за підтримки ЄБРР та ЄІБ на стадії реалізації знаходиться 8 інвестиційних проектів, сума позик ЄБРР за якими складає 494,9 млн. євро та 182 млн. дол. США та сума позик ЄІБ - 563,1 млн. євро [4,19].

Портфель проектів ЄБРР сконцентрований переважно у приватному секторі – близько 73% від усього обсягу фінансування – порівняно з 27% у державному секторі. 11% загального обсягу діяльності становлять операції з капіталом, 89% - операції з боргом. Найбільші сектори діяльності ЄБРР в Україні – сектор фінансових установ (27%), агробізнес (20%), промисловість та транспорт (по 15%) [6].

З метою розвитку державного сектору у співробітництві зі Світовим банком здійснюється реалізація проекту «Модернізація державної податкової служби України-1» (сума позики - 40,0 млн.дол. США). Головною метою реалізації проекту є забезпечення умов для добровільного виконання вимог податкового законодавства^' платниками податків та забезпечення повного, своєчасного збору всіх законодавче встановлених в Україні податків і зборів; завоювання довіри суспільства України шляхом поліпшення прозорості, компетентності, передбачуваності та неупередженості діяльності ДПС; створення високопрофесійної інформаційно-розвиненої ДПС шляхом розробки та впровадження програми повної автоматизації всіх процесів адміністрування податків. Також, здійснюється реалізація проекту «Розвиток системи державної статистики для моніторингу соціально-економічних перетворень»(сума позики - 32 млн.дол.США) метою якого є створення сталої системи державної статистики України шляхом її комплексного та системного реформування для більш повного задоволення потреб органів державного управління та інших користувачів в об'єктивній статистичній інформації щодо соціально-економічного розвитку країни, її регіонів, галузей та секторів економіки. У січні 2008 року Радою директорів Світового банку схвалено, а у березні 2008 року між Україною та МБРР підписано Угоду про позику (Проект модернізації державних фінансів) обсягом 50,0 млн.дол. США головною метою якого є покращання інституційної спроможності Мінфіну та посилення Системи Управління Державними Фінансами [5].

Висновок. Співробітництво з міжнародними фінансово-кредитними організаціями є досить важливим для України, яка вирішує завдання не тільки інтеграції у світову економіку, а й зміцнення економічної безпеки. Кредити, що залучаються від МВФ, використовуються для підтримки курсу національної валюти та для фінансування дефіциту платіжного   балансу України і покликані пом’якшити економічні труднощі у процесі проведення економічних реформ, які дають змогу забезпечити у перспективі економічне зростання у країні. Надання кредитів Світовим банком має демонстраційний ефект: його авторитет стимулює приватних інвесторів та інші банки спрямовувати капітали в країни, що одержали кредити від МБРР. Але з іншого боку Україна має великий ступінь залежності від кредитів МВФ, СБ, ЄБРР.

 

Список використаних джерел

1. Довідка про співробітництво України з Міжнародним валютним фондом від 02.12.2004 року.

             2. Ковбасюк Ю. Роль міжнародних фінансових організацій у трансформації економіки України // Зб. наук. пр. УАДУ. – К.: Вид-во УАДУ, 2009. – Вип. 2. –  Ч. 4.– С. 90-95.

             3. Ковбасюк Ю. Участь Європейського банку реконструкції і розвитку в реформуванні економіки України // Економіка України. – 2010. – № 4. – С. 17-21.

   4. Палій Є. В. Правова характеристика механізмів стенд-бай Міжнародного валютного фонду / Є. В. Палій // Правова держава. Щорічник наукових праць. – К. : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2010. – Вип. 19. – С. 463–472.

             5. http://www.mfa.gov.ua/ - Міністерство закордонних справ України

6. http://www.minfin.gov.ua/ - Міністерство фінансів України