Ковальчук Т. І. Щвець О. А.

Науковий керівник: Ліщинська Л.Б.

КОНТРОЛЬ ОПЕРАЦІЙ З НЕОБОРОТНИМИ АКТИВАМИ

Ключові слова: основні засоби, нематеріальні активи, знос, амортизації, контроль, відтворення

Вступ. Необоротні активи є одним із найважливіших об'єктів економічних наук, зокрема контролю. Необоротні активи в сучасних умовах відіграють чи не найголовнішу роль в господарській діяльності будь-якого підприємства, оскільки вони становлять вагому частку всього його майна. І саме від ефективності використання необоротних активів залежить кінцевий результат діяльності виробничого підприємства.

Постановка проблеми. Ефективність використання необоротних активів підприємства залежить від багатьох факторів, до яких варто віднести як правильність обліку основних засобів так і правильність їх оцінки, як відповідність щодо їх використання так і збереження. І основну роль в цьому відіграє контроль, який має на меті об'єднати всі ці операції. Однак значення контролю в наш час недооцінюють, вважаючи його другорядним в процесі господарської діяльності.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Беручи до уваги роль необоротних активів у формуванні потенціалу підприємства, постійно зростає інтерес з боку фахових спеціалістів щодо цієї проблеми. Дослідженню проблем ефективного управління та контролю основними фондами підприємства присвячені наукові праці О.І. Амоші, І.О. Бланка, Ю. Бригхема, Н.Ю. Брюховецької, М.Г. Гузя, П.В. Єгорова, В.В. Ковальова, Т. Коллера, Т. Коупленда, Л. Крувшица, Ю.Г. Лисенкао, Дж. Муррина, Т.В. Теплова, В.М. Хобти, Д. ван Хорна, М.Г. Чумаченка, І.Б. Швець та ін.

Мета статті полягає у дослідженні теоретичних та практичних основ проведення контролю операцій з необоротними активами на підприємстві та розробці заходів щодо удосконалення даного процесу.


Виклад основного матеріалу. Під необоротними активами треба розуміти активи, що використовуються підприємством у його діяльності протягом тривалого періоду часу (більше одного року) та від використання яких підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди; та їх вартість може бути достовірно визначена [5].

Необоротні активи, які складова майна підприємства потребує постійного контролю, в першу чергу з метою виявлення резервів удосконалення процесу управління необоротними активами.

Контроль операцій з необоротними активами передбачає виконання таких завдань:

           контроль наявності основних засобів;

           оцінка документального оформлення та відображення в бухгалтерському обліку операцій, пов'язаних з рухом основних засобів (оприбуткування, оцінка);

           визначення структури джерел фінансування необоротних активів; оцінка  ефективного  використання  необоротних  активів (фондовіддача, фондоємність, фондоозброєність);

           оцінка витрат пов'язаних з ремонтом основних засобів та своєчасності його проведення;

           правильність нарахування амортизації необоротних засобів.

Об'єкти контролю включають у себе інвентарні об'єкти основних засобів, їх  збереження,  облік основних засобів,  нормування  зносу та  амортизації основних засобів [4].

Об'єкти контролю необоротних активів обґрунтовуються відповідно до нормативно-законодавчої та облікової інформації, яка використовується у процесі ревізії цих операцій.

Результати контролю операцій з необоротними активами відображаються у відповідному розділі акта ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства та його додатках (інвентаризаційних описах, порівняльних відомостях, аналітичних таблицях, розрахунках ефективності використання основних засобів, проміжних часткових та разових актах, відомостях виявлених порушень і недоліків та інше).

Однією з найбільших проблем вітчизняних підприємств, пов'язана з обліком необоротних активів є визначення реального розміру амортизаційних відрахувань. Саме від правильності обраної амортизаційної політики та нарахування амортизації залежить як собівартість продукції, так і ціна на продукцію і на сам кінець - величина прибутку.

При здійснені контролю нарахування амортизації слід ураховувати такі обставини:

           об'єктом амортизації є основні засоби (крім землі);

           нарахування амортизації здійснюється протягом терміну корисного використання об'єкта, який установлюється підприємством;

           амортизація основних засобів (крім інших необоротних активів) нараховується із застосуванням таких методів, передбачених податковим законодавством: прямолінійного; зменшення залишкової вартості; прискореного зменшення залишкової вартості; кумулятивного; виробничого;

           метод амортизації обирається підприємством самостійно;

           нарахування амортизації проводиться щомісячно. Підприємства із сезонним характером виробництва річну суму амортизації нараховують протягом періоду роботи підприємства у звітному році;

           суму нарахованої амортизації всі підприємства відображають збільшенням суми витрат підприємства (зносу необоротних активів).

Не менш важливим є контроль за правильністю переоцінки необоротних активів та правильністю відображення такої переоцінки в бухгалтерському обліку. Переоцінка необоротних активів повинна проводитися комісією, яка призначається наказом керівника. За результатами переоцінки комісією складається акт про зміну вартості необоротних активів, який затверджується керівником. Відомості про зміни первісної вартості та суми зносу необоротних активів заносяться до регістрів їх аналітичного обліку [1, с.35].


Важливим завданням контролю необоротних активів є перевірка правильності відображення в обліку руху основних засобів. Для цього здійснюють контрольні вибіркові обстеження об'єктів основних засобів, виявляють відповідність їхнього фактичного стану згідно з технічною документацією. Первинні документи на прийняття основних засобів порівнюють із даними складського обліку, бухгалтерськими реєстрами, журналом реєстрації доручень та платіжними документами [2, с.47].

При контролі правильності оцінки необоротних активів основним порушенням є заниження їх вартості. Основними причинами таких порушень є недотримання керівниками та працівниками окремих державних підприємств чинних нормативних актів щодо обліку активів, своєчасного та якісного проведення інвентаризації та індексації державного, майна.

Як бачимо, внутрішній контроль операцій з необоротними активами охоплює всі аспекти управління та використання необоротних активів. На нашу думку, проведення внутрішнього контролю операцій з необоротними активами дає можливість з однієї сторони виявити недоліки в роботі підприємства щодо обліку та використання необоротних активів, а з іншої - сприяє покращенню управлінню.

Висновки. Таким чином, завдання контролю операцій з основними засобами полягає в тому, щоб перевірити збереження і використання основних засобів їх за даними балансу, правильність аналітичного і синтетичного обліку основних засобів, своєчасність відображення в обліку операцій, пов'язаних із введенням їх в експлуатацію, вибуттям, нарахуванням зносу і амортизації основних засобів.

Список використаних джерел

1.    Демченко Т.В. Особливості бухгалтерського обліку і оцінки необоротних активів в бюджетних установах / Т.В.Демченко // Бухгалтерський облік і аудит. - 2007. - №8. - С.35-40.

2.                                  Замлинський В.А. Облік основних засобів: переосмислення принципів та завдань // Облік і фінанси АПК. - 2010. - №1. - С. 46-50

3.                                  Михайлова М.М. Роль амортизації в процесі відтворення основних фондів // Облік і фінанси АПК. - 2010. - №2. - С.85-87

4.                                  Мурашко В.М., Сторожук Т.М., Мурашко О.В. Контроль і ревізія фінансово-господарської діяльності: Навчальний посібник / За заг. ред. П.В. Мельника. - К: ЦУЛ, 2003. -311с.

5.                                  Положення (стандарт) Бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби»: Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. №94, http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0288-00.