Экономические науки / Финансовые отношения

Верещаєва Г.А.

Донбаський державний технічний університет

ДОСЛІДЖЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ СУТНОСТІ ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

 У статті проаналізовано і удосконалено поняття «фінансова безпека» підприємства. Узагальнено зарубіжний і вітчизняний досвід теоретичних та методичних основ фінансової безпеки.

Ключові слова: фінансова безпека, економічна безпека, фінансовий стан.

Постановка проблеми.  В умовах неоднозначного та складного періоду, що проходить економіка України в останні роки, підприємство, як відкрита система, функціонує в нестабільному та динамічному зовнішньому середовищі, що породжує загрози його ефективній діяльності. Удосконалення  потребує також внутрішній механізм функціонування підприємств, який повинен забезпечувати сталий розвиток та формування адаптаційних інструментів. Наявність значної кількості загроз вимагає розробки заходів щодо забезпечення фінансової безпеки підприємства, призначення яких – аналіз зовнішніх і внутрішніх загроз, оцінка наслідків їхнього впливу на фінансову діяльність підприємства і формування комплексу превентивних управлінських рішень, які дозволяють підвищити швидкість адаптивної реакції на негативні впливи зовнішнього середовища.

Аналіз  останніх досліджень і публікацій. У сучасній економічний науці фінансова безпека підприємства як самостійний об’єкт управління є відносно новою економічною категорією. Проте в Україні комплексні дослідження цього питання практично відсутні, основна увага приділяється проблемам фінансової безпеки держави та економічної безпеки підприємства. Окремі аспекти проблеми забезпечення фінансової безпеки підприємств є предметом наукових досліджень таких вчених, як Л.Г. Мельник, Л.І. Донець, В.Л. Ортинський, С.Ф. Покропивний, Й.М. Петрович, І.А. Бланк. .

 Постановка завдання.  Аналіз наукових публікацій доводить, що на сьогодні  актуальними питаннями є визначення змісту поняття «фінансової безпеки підприємства», уточнення та розвиток  теоретичних положень,  розкриття основних характеристик фінансової безпеки підприємства як підсистеми економічної безпеки підприємства.

Виклад основного матеріалу дослідження. В економічній літературі питанням фінансової безпеки підприємства не приділяється достатньої уваги, частково це можна пояснити тим, що багато питань фінансової безпеки  знаходять своє відображення при розробці фінансової політики підприємства.

Поняття фінансової безпеки  підприємства має право на самостійне існування і дослідження як окрема категорія, так само, як і фінансовий менеджмент по відношенню до менеджменту в загалі.

Фінансова безпека підприємства трактується неоднозначно, а тому доцільним  є аналіз існуючих  точок зору  (таблиця 1).

 

Таблиця 1 – Узагальнення результатів дослідження щодо визначення поняття фінансова безпека підприємств

Автори

Визначення

1

2

Як один із складових економічної безпеки

С.Ф. Покропивний

Складова економічної безпеки, яка полягає у найбільш ефективному використані корпоративних ресурсів [ 1, с. 468,472].

О.В. Ареф’єва,

Т.Б. Кузенко

Стан найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів, виражений у найкращих значеннях фінансових показників прибутковості і рентабельності бізнесу, якості управління та використання основних і оборотних коштів, структури його капіталу, норми виплати за цінними паперами, а також курсової вартості його цінних паперів як систематичного індикатора поточного фінансово-господарського становища і перспектив її технологічного та фінансового розвитку [ 2, с. 101].

Л.Т. Шваб

Застосування принципу дотримання критичних строків кредитування; створення інформаційного центру з дебіторської  та кредиторської заборгованості [ 3, с.513].

Продовження таблиці 1

1

2

Як стан захищеності інтересів підприємства

І.А. Бланк

Система кількісних і якісних параметрів фінансового стану підприємства, що в комплексі відображають рівень його фінансової захищеності [ 4, с.17].

Сформована система пріоритетних збалансованих фінансових інтересів підприємства, що потребує захисту в процесі його фінансової діяльності [ 4, с.19].

Індентифіковона система реальних і потенційних загроз зовнішнього та внутрішнього характеру фінансовим інтересам підприємства [ 4, с. 20].

Система, яка забезпечує стабільність найважливіших фінансових пропорцій розвитку підприємства, які формують захищеність його фінансових інтересів

[ 4, с. 22].

О.Кириченко, Ю. Кім

Це фінансовий стан і фінансова стабільність, здатні забезпечити підприємству нормальний ефективний розвиток його діяльності

 [5, с.15]

А.Г. Загородній,

Г.Л. Вознюк

Визначають фінансову безпеку як захищеність фінансових інтересів суб’єктів господарювання на всіх рівнях фінансових відносин, забезпеченість домашніх господарств, підприємств, організацій та установ фінансовими ресурсами, достатніми для задоволення потреб і виконання фінансових зобов’язань [ 6, с. 79].

Як самостійний обєкт управління

К.С. Горячева

Полягає в наявності такого фінансового стану, котрий характеризуються збалансованістю і якістю фінансових інструментів, технологій і послуг, стійкістю до загроз, здатністю фінансової системи підприємства забезпечувати реалізацію власних інтересів, місії і завдань достатніми обсягами фінансових ресурсів [7, с. 65].

Як стан ефективного використання ресурсів

Л.Г. Мельник

Це захист від можливих фінансових витрат і попередження банкрутства підприємства, досягнення найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів [ 8, с. 536].

 

 

Продовження таблиці 1

Л.І. Донець

Це стан найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів підприємства, виражений у найкращих значеннях фінансових показників прибутковості й рентабельності бізнесу, якості управління, використання  основних і оборотних засобів підприємства, структури його капіталу, норми дивідендних виплат за цінними паперами підприємства, а також курсової вартості його цінних паперів як систематичного індикатора поточного фінансово-господарського стану підприємства і перспектив його технологічного та фінансового розвитку [ 9, с. 81].

В.Л. Ортинський,

І.С. Керницький

Це такий стан, який характеризується, по-перше, збалансованістю і якістю сукупності фінансових інструментів, технологій послуг, котрі використовуються підприємством, по друге, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх загроз, по-третє, здатністю фінансової системи підприємства забезпечувати реалізацію його фінансових інтересів, місії і завдань достатніми  обсягами фінансових ресурсів, по-четверте, забезпечувати розвиток цієї фінансової системи [10, с. 212].

 

З наведених визначень поняття «фінансової безпеки підприємства» можна зробити висновок, що деякі автори не розкривають повною мірою сутність цього поняття, узагальнення результатів сучасних досліджень щодо визначення «фінансова безпека підприємства» вказує на відсутність єдиної точки зору стосовно її складових. Автори  трактують поняття фінансової безпеки підприємства як досить розгорнуто, так і достатньо обмежено. Проаналізувавши існуючі погляди на визначення сутності фінансової безпеки підприємства, пропонуємо розглянути це поняття як процес досягнення певного стану підприємства, який характеризується збалансованістю фінансових інструментів та методів управляння, забезпеченістю достатнім обсягом фінансових ресурсів, які дозволяють підприємству ефективно функціонувати .

Висновки з даного дослідження. Дослідивши поняття «фінансова безпека підприємства», можемо стверджувати, що забезпечення фінансової безпеки вимагає створення на підприємстві власної системи безпеки, що покликане на своєчасне виявлення та запобігання зовнішнім та внутрішнім загрозам, забезпечення захисту інтересів підприємства та досягнення ним поставленої мети.

Література:

1.            С.Ф. Покропивного Економіка підприємств : підручник / Вид. 2-ге , перероб. та доп. – К.:КНЕУ, 2005.- 528 с., іл.;

2.            О.В. Ареф’єва, Т.Б. Кузенко Економічні основи формування фінансової складової економічної безпеки / //Актуальні проблеми економіки : 2009 . - №1 – с.101.;

3.             Л.Т. Шваб  Економіка підприємства : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів . – К.: Каравела., 2004. – 568с.;

4.            Бланк И.А. Управление финасовой безопастностью предприятия - К.:Эльга, Ника-Центр,2004 – 784с.;

5.            О. Кириченко, Ю. Кім  Вплив інфляційних процесів на фінансову безпеку підприємства // Економіка та держава : 2009 - №1 – с.15-18;

6.            Фінансово-економічний словник / А.Г. Загародній, Г.Л. Вознюк. – К.: Знання, 2007 – 1079с.;

7.            К.С. Горячева Фінансова безпека підприємства , сутність та місце в системі економічної безпеки //Економіст : 2003-№3, –  с.65-67;

8.            Л.Г. Мельника Економіка підприємства / Суми –  ВТД «Університетська книга», 2004 - 648с.;

9.            Донець Л.І. Економічна безпека підприємства /Л.І. Донець, Н.В. Ващенко. – К.: центр учб. літ., 2008 – 240с.;

10.        Економічна безпека підприємств, організацій та установ / нач. посібник для студ. вищ. навч. закл.; В.Л. Ортинський, І.С. Керницький –  К.: Правова єдність, 2009. –  544с.