Кузик А.В., студентка групи ОП-47

Науковий керівник:

Русул Л.В.

Буковинська державна фінансова

академія,

                                                                                                                  м.Чернівці

 

 

Ринок страхування життя в Україні: проблеми та перспективи розвитку

 

 

Постановка проблеми. Ринок страхування життя в Україні розпочав свій розвиток на початку 90-х років XX сторіччя, проте до сьогоднішнього дня так і продовжує перебувати на стадії формування: триває постійне удосконалення законодавчо-нормативної бази, відбуваються зміни в діяльності державних органів державного регулювання та нагляду за страховою діяльністю. Сучасний етап розвитку світової економіки та міжнародних відносин, процеси ринкової трансформації національної економіки, входження України до системи світових господарських зв'язків зумовлюють необхідність розвитку страхового ринку з урахуванням світового досвіду та національних особливостей. Процеси ринкової трансформації національної економіки зумовлюють необхідність проведення дослідження міжнародного ринку страхування та розробки шляхів ефективного використання світового досвіду у страхуванні життя для подальшого розвитку цієї послуги в Україні, що забезпечить всебічне здійснення економічних реформ, стабільний розвиток національної економіки, її подальшу інтеграцію у світове господарство.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Висвітлення проблем розвитку ринку страхування здійснюють вітчизняні науковці, а саме: І.А. Бойко, О.М. Залєтов, Я.П. Шумелда, С.С. Осадець, Н.М. Внукова, Л.В.Временко, В.Д. Базилевич, Силига С.Я. та інші. Проте у їх наукових розробках недостатньо уваги приділено дослідженню ринку страхування життя. У зв’язку з цим в жодній науковій праці не представлена цілісна картина становлення та розвитку страхування життя в Україні. Тому проблеми та перспективи розвитку ринку страхування життя в нашій країні, а також причини, що гальмують розвиток такого ринку потребують поглибленого дослідження та аналізу. Ці та інші питання, пов'язані зі страхуванням життя, висвітлені у роботах зарубіжних вчених, таких як А. Манеса, Г. Бадера, В. Райхера, Л. Рейтмана, С. Єфімова, А. Плешкова, В. Шахова, Є. Коломіна, К. Турбіна, Л. Корчевської та ін. Серед відомих українських досліджень з даного питання слід відзначити роботи К. Воблого, С. Осадця, В. Базилевича, М. Клапківа, А. Поддєрьогіна, Н. Внукової та ін.

Метою статті є висвітлення перспектив становлення ринку страхування життя в Україні та обґрунтування напрямків розв’язання проблем, що стримують розвиток такого ринку.

Виклад основного матеріалу. В перекладі з латинської термін «страхування» означає «безтурботний». Суть цього терміну повинна реалізовуватись на практиці − клієнт застрахував свої ризики і не повинен мати ніяких турбот [4,22]. На розвиток ринку страхування життя здійснюють значний вплив процеси глобалізації та міжнародної інтеграції. В даний час у чистому вигляді національних страхових ринків практично немає, оскільки усі вони завдяки експансії іноземного капіталу, системі перестрахування ризиків на зарубіжних страхових ринках, створенню спільних страхових компаній об’єдналися в єдиний страховий простір та зазнали при цьому суттєвих змін. У зв’язку з цим загострились проблеми, пов’язані із забезпеченням економічної та фінансової стійкості страхових компаній, а також забезпечення їх конкурентоспроможності в новому економічному середовищі. Як зазначають С.Л. Ярошенко та Л.В. Куделя, розв’язання таких проблем в Україні потребує поглиблених досліджень у напрямках визначення позитивних і негативних факторів, які привносять в український страховий ринок зарубіжні страхові компанії, а також причин, що гальмують розвиток ринку страхування життя в Україні [6,87]. Одним із негативних явищ є наростання різних видів шахрайств та тіньових економічних операцій, кримінальних протиправних дій. Ці негативні процеси набули у теперішній ситуації світового масштабу.

Крім негативних факторів, пов’язаних із шахрайством, в Україні існує ціла низка інших причин, які гальмують розвиток ринку страхування життя та знижують його ефективність.

Вирішення частини проблем, що гальмують розвиток ринку страхування життя в Україні залежить від політичної ситуації. Разом з тим суттєвий вплив на розвиток ринку страхування життя здійснює чинна система оподаткування. Значна частина страхових платежів припадає на фінансове перестрахування, схеми оптимізації оподаткування та короткострокові поліси, придбані для зменшення бази оподаткування. З метою уникнення оподаткування страховик може надати пільгове фінансування своїм акціонерам або використати перестрахування для експорту капіталу в офшорні зони. В Україні лише третина коштів ринку страхування життя працює на економіку України, а решта коштів створює тіньовий капітал. Тому на даному історичному етапі розвитку страхового ринку України гостро стоїть проблема повернення довіри до страхової галузі, створення таких умов, за яких страховим компаніям буде невигідно займатися псевдострахуванням. Цю проблему можна вирішити лише комплексною системою заходів, серед яких головна роль відводиться посиленню нагляду за страховою діяльністю, змінами законодавства [3,23]. Гальмом у розвитку ринку страхування життя в Україні є те, що капіталізація та стан фінансових ресурсів переважної більшості страхових компаній є незадовільним і не забезпечує їх конкурентоспроможності навіть на внутрішньому ринку. Обмежені обсяги та недосконала структура фінансових накопичень більшості страховиків перешкоджають перетворенню їх на дієвий інститут соціального захисту населення та інвестування української економіки. Серед гальмуючих факторів слід також виділити обмеженість інвестиційної діяльності страховиків [6,89].

Незважаючи на ці всі негативні фактори, вітчизняні експерти вважають, що потенціал розвитку українського ринку страхування життя дуже великий унаслідок новизни цієї послуги на фінансовому ринку, національні страхові компанії займаються страхуванням життя 10-15 років і ще не нагромадили капіталу і репутації [2].

Західні експерти також позитивно оцінюють перспективи вітчизняного страхового ринку, вважають, що український ринок страхування життя - один з найпривабливіших в Європі, оскільки має великий потенціал розвитку [5,54].

Аналізуючи вітчизняний ринок страхування життя можна виділити ряд позитивних тенденцій: зростання загального обсягу страхових премій, зростання капіталізації та платоспроможності страхових компаній,  підвищення рівня прозорості страхових компаній, збільшення обсягу страхових виплат, зростання чисельності здійнятих у даному виді страхування.

Кількість страхових компаній (СК) станом на 31.12.09 року становила 450, з яких 72 СК зі страхування життя (СК "Life"), станом на 30.06.10 становила 441, з яких 68 СК зі страхування життя (СК "Life").

Протягом останніх років спостерігається ріст надходження страхових премій від страхування життя: 2007 р. - 783,83 млн. грн., 2008 р. - 1 095,5 млн. грн., 2009 р. - 827,3  млн. грн., за січень - червень 2010року – 338,1 млн. грн.

Страхові виплати лайфовими компаніями за останні роки склали: 2007 р. - 23,9 млн. грн., 2008 р. - 37,7 млн. грн., 2009 р. – 62,7 млн. грн., а за січень- червень 2010р. - 24,5 млн. грн. [1].

Концентрація страхового ринку станом на 31.12.09 року щодо частки перших СК (Тор) за надходженнями валових страхових премій показує, що незважаючи на значну кількість компаній, фактично на страховому ринку основну частку валових страхових премій – 90,3% – акумулюють 100 СК "non-Life" (25,3% всіх СК "non-Life") та 95,2% – 20 СК "Life" (27,8% всіх СК "Life").

При цьому слід зауважити, що розмір валових страхових премій, що надійшли до ТОР 50 СК "Life" (перших за розміром зазначеного показника), дещо більший, ніж загальні страхові платежі зі страхування життя, за рахунок того, що одна з компаній мала від’ємне значення валових страхових премій.Причиною цього, ймовірно, могла стати значна кількість розривів договорів страхування.

Концентрація страхового ринку станом на 30.06.10 року щодо частки перших СК (Тор) за надходженнями валових страхових премій показує, що незважаючи на значну кількість компаній, фактично на страховому ринку основну частку валових страхових премій – 92,7% – акумулюють 100 СК "non-Life" (26,8% всіх СК "non-Life") та 95,1% – 20 СК "Life" (29,0% всіх СК "Life").

Виходячи з цього, це є безперечно позитивною тенденцією, але потенціал даного сегмента страхового ринку ще повністю невичерпаний. За останні роки зросла монополізація страхового ринку в цілому та компаній з убезпечення життя, що безперечно унеможливлює конкуренцію.

Висновки: На нашу думку, сприяти розвитку українського ринку страхування життя має насамперед держава і саме вона має: провести заходи стосовно популяризації страхування життя, які б підвищили ступінь довіри до інституту страхування загалом; запровадити умови, які б дозволили страховикам пропонувати привабливі програми нагромадження капіталу і були б доступні більш широкому загалу, а також на державному рівні приділити значну увагу розвитку системи недержавного пенсійного забезпечення.

А з метою підвищення фінансової надійності страховиків, усунення проблемних питань розвитку ринку страхування життя необхідно:

1) розробити концепцію розвитку ринку страхування життя в Україні, яка передбачала б урахування принципів та стандартів, рекомендованих Міжнародною асоціацією нагляду за страховою діяльністю, стандартів СОТ, а також законодавства ЄС у сфері страхування;

2) розробити Страховий кодекс, який вмістив би комплекс законодавчих актів у сфері страхування та визначав взаємовідносини між усіма учасниками ринку страхування життя;

3) удосконалити системи оподаткування та державного нагляду в сфері операцій перестрахування у нерезидентів;

4) підвищити фінансову надійність вітчизняних страхових компаній на основі збільшення їх капіталізації;

5) врегулювати питання щодо обмеження на певний період діяльності філій іноземних страховиків на території України.

 

 

Література:

1. Офіційний веб-сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України [http://www.dfp.gov.ua/].

2. Бойко І.А. Проблеми та перспективи розвитку страхового ринку в Україні. //http://nauka.zinet.info/3/boiko_i1.php.

3. Мних М.В. Страхові компанії, їх роль та значення в системі ефективного забезпечення страхової діяльності / М.В.Мних// Економіка та держава. – 200. – № 4. − С. 22-23

 4.  Силига С.Я. Накопичувальне страхування життя на ринку фінансових послуг України / С.Я. Силига // Держава та регіони.-2008.- №4.- С.190-194.

5. Шумелда Я. Організаційні схеми та економічні механізми страхування життя/ Я.Шумелда// Страхова справа.-2007.- №3.- С.52-61.

6. Ярошенко С.Л. Проблеми становлення та розвитку страхового ринку життя в Україні: Економічні проблеми розвитку галузей та видів економічної діяльності / С.Л.Ярошенко, Л.В.Куделя// Формування ринкових відносин в Україні. – № 4. –2008. – (83). − С. 86-93.