Сулевський Володимир Валерійович

Одеська Національна Академія Харчових Технологій

Сучасні підходи до оцінки ефективності діяльності підприємства

До недавнього часу оцінка вартості підприємства розглядалась у відриві від цілей і завдань управління. Проте останнім часом роль визначення вартості бізнесу різко підвищилася і зумовлено це рядом тенденцій, серед яких найбільш важливими можна наступні.

1.                     У країнах з розвиненою ринковою економікою все більша увага приділяється проблемі цінності для акціонерів, в Україні схожа ситуація - слідом за початковою появою приватних власників підприємств виникла проблема ефективного управління фірмою з позицій акціонерів.

2.                     Відбувається зміна парадигми щодо цілей управління. У минулому, а в багатьох організаціях до цих пір, зростання доходу або прибутку часто були основною метою. Але не завжди прагнення до збільшення доходу призводить до позитивних результатів. Як наслідок, якщо звичні показники прибутковості і ринкового положення не повністю відображають ефективність функціонування організації, то гостро виникає потреба в новій системі показників ефективності.

3.                     Зростання актуальності проблеми агентських відносин. Виникла необхідність створення механізму взаємодії власників і менеджерів. Відомо, що менеджери фірм можуть мати цілі, які не відповідають або навіть суперечать цілям акціонерів.

На фоні кризи управлінських теорій у кінці XX - початку XXI століття активізувалися наукові пошуки з використанням міждисциплінарного походу. Результатом пошуку рішення описаних проблем стала поява концепції управління - на основі вартості бізнесу (VBM - value based management). У зв'язку з актуальністю даного питання, з'явившись, новий управлінський підхід стрімко почав набувати заслужену популярність. З часом відбулася поява ряду шкіл, представлених різними консалтинговими компаніями: «McKinsey & Co», «Pricewaterhouse Coopers», «Stern Stewart & Co», «LEK Consulting »,«Marakon Associates» та ін. Кожною компанією затрачуються значні кошти на дослідження проблем управління підприємством на основі вартості. Майже кожна з великих консалтингових компаній представила свої показники ефективності діяльності підприємства, це призвело до того, що результат оцінкі ефективності значною мірою залежить від обраної методики і часто носить суб’єктивний характер.

Пряме копіювання досвіду країн з розвиненою економікою і налагодженими фінансовими відносинами неприйнятне, а недостатнє обґрунтування управлінських рішень на рівні підприємства може призвести до некоректних висновків і прийняття хибних рішень. Тому необхідне глибоке осмислення економічних процесів, які відбуваються на підприємстві, що дозволить сформулювати науково обґрунтовані рекомендації щодо їх вдосконалення.

У сучасних умовах виживання і розвиток підприємства визначається здатністю її менеджменту враховувати майбутні наслідки прийнятих рішень. Вартість компанії і є той показник, який характеризує очікування майбутнього фірми при існуючих у даний момент умовах, частці ринку, інформації про компанію, якою володіють інвестори. Управління орієнтоване на вартість - це не тільки орієнтація на майбутнє, це управління самим майбутнім компанії. Вартість корпорації виступає в концепції VBM як інтегральний системоутворюючий показник.

Для власника (акціонера) завжди було очевидним, що метою є приріст його багатства. Але при цьому раніше, в умовах більш стабільного зовнішнього середовища, слабкого розвитку фінансових ринків фірма могла ефективно управлятися на основі інформації з бухгалтерської звітності, якої було достатньо для прийняття інвестиційних, фінансових рішень та бюджетування.

У зв'язку з відповіддю на питання про критерії ефективності діяльності бізнесу відбувалася еволюція концепцій управління компанії. Кожна концепція полягала у виборі будь-якого показника, який би однозначно свідчив про ефективність діяльності тієї або іншої компанії, і опис способів досягнення тих чи інших показників.

Розглянемо основні показники ефективності діяльності компаній, що переважали в XX столітті.

Табл. 1. Еволюція показників ефективності діяльності компаній у ХХ столітті.

Роки

 

Тип

підприємства

20-і роки

XX століття

70-ті роки

XX століття

80-ті роки XX століття

90-ті роки

XX століття-початок XXI століття

Західні підприємства

Рентабельність власного капіталу (Du Pont Model)

Чистий прибуток на акцію (EPS); Коефіцієнт співвідношення ціни акції і чистого прибутку (P / E)

Грошовий потік (Cash Flow)

Вартісні показники; Показники доданої вартості (EVA, MVA, SVA);

Грошовий потік на інвестований капітал (CFROI)

 

Вітчизняні підприємства

Валовий об’єм виробництва

Чистий прибуток

Розвиток фінансових ринків і в першу чергу ринку капіталу привів до росту попиту на залучення грошових коштів корпораціями з цього ринку, розширилися можливості торгівлі фінансовими ресурсами на ринку. Власник компанії став сприйматися саме як ринковий інвестор. На середину 1950-х рр. приходиться поява теорії портфельного інвестування і корпоративних фінансів. При цьому в основу теорії корпоративних фінансів закладається положення про раціональний вибір інвестора, який опирається на оцінку очікуваного доходу з позиції альтернативної прибутковості і ризику. Навіть не виходячи на фінансовий ринок (не випускаючи цінні папери і не залучаючи позики), фінансові менеджери змушені враховувати ринкові альтернативи і вартість капіталу. Орієнтований на цінність підхід відображає якісний стрибок в ідеології оцінки та прийняття управлінських рішень.

Концепція NPV (Net Present Value - чиста приведена вартість) спочатку впроваджувалася в діяльність портфельних інвесторів, потім стала застосовуватися для оцінки великих інвестиційних проектів, а в 1980-і рр. - для управління компаніями. Теоретичне формування та початок активного використання концепції управління на основі вартості в практиці бізнесу відносять до рубежу 1980-1990 - х років. Книга А. Рапппапорта [2] була фактично першою, де системно сформульовані основні ідеї VBM-концепції. У наступних публікаціях [3,4,5] виділилися різні наукові школи розвитку даної концепції та основних напрямів її реалізації на практиці.

Слід зауважити, що на сучасному етапі розвитку українського фондового ринку існують труднощі для застосування концепції максимізації вартості в тому вигляді, в якому вона застосовується в економічно розвинених країнах. Tим не менше, активізація процесів злиття та поглинань, розвиток ринку корпоративного контролю, вихід на міжнародні ринки капіталів - все це свідчить про перспективи використання управління на основі вартості в нашій країні.

Література:

1.                     Рассказов С.В., Рассказова А.Н. Стоимостные методы оценки эффективности менеджмента компании/ Финансовый менеджмент.- 2002. -№3

2.                     Rappaport A. Creating Shareholder Value: a Guide for Managers and Investors. – Free Press. – 1999. – 432 p.

3.                     Коупленд Т. Стоимость компаний: оценка и управление / Т. Коупленд, Т.Колер, Дж. Мурин. – 3-е изд., перераб. и доп. / пер. с англ. – М. : ЗАО «Олимп-Бизнес», 2005. – 576 c.

4.                     Stewart B. The Quest For Value: a Guide for Senior Managers. - New York: Harper Collins Publishers, 1991.

5.                     Arnold G. Corporate Financial Management. - London: Pitman Publishing. -  1998. - 1050 p.