Федоренчик В.П

Національний технічний університет України «КПІ»

АНТИКРИЗОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ УКРАЇНИ

 

Стабільна робота банківської системи – одна з головних умов розвитку економіки України. Прогнозованість, прозорість та ефективне управління банківською системою є ключовими елементами її стабільності та привабливості як для інвесторів та суб’єктів господарювання, так і для вкладників країни. За сучасних умов, які є наслідком розгортання на теренах нашої держави фінансово-економічної кризи, гостро постали питання неефективного антикризового менеджменту, а інколи – взагалі його відсутності. Саме тому на сучасному етапі важливим є зосередження уваги на антикризовому менеджменті,  за допомогою якого можна передбачати, вчасно розпізнавати і успішно вирішувати найскладніші проблеми.

Основними факторами, які підірвали діяльність банківських установ України є:

– значне зростання обсягів зовнішньої заборгованості приватного сектору, що стало серйозною загрозою дестабілізації курсу гривні у зв’язку з погашенням великих обсягів короткострокового боргу та у зв’язку зі значним дефіцитом рахунку поточних операцій;

– недовіра інвесторів, відтік капіталу, згортання інвестиційних проектів в Україні;

– неефективна валютно-курсова політика,  яка спирається на жорсткі монетарні та антиінфляційні заходи, зниження курсу гривні внаслідок дисбалансу між попитом і пропозицією іноземної валюти на міжбанківському ринку;

Успішне антикризове управління банківськими установами України можливе за умови передбачення і попередження складних проблем, а також постійного творчого пошуку. Під час кризи особливу увагу слід звернути на питання організації ресурсів. Досягти поставлених цілей можна при гнучкому підході до процесу управління. Ресурси мають розподілятися відповідно до антикризових пріоритетів.

Основними моментами, на які слід спиратися при розробці антикризового управління тією чи іншою банківською установою мають бути наступні:

1) оцінка якості кредитного портфелю, оскільки це є одним з головних показників того, з яким масштабом проблем може стикнутися найближчим часом той чи інший банк;

2) клієнтська база банківської установи – на даному етапі необхідно оцінити наскільки віддані клієнти банку, кількість клієнтів, число банкоматів;

3) імідж банку – оцінюється як суб'єктивне уявлення про якість послуг, надійність та спроможність виконувати власні зобов'язання;

4) наявність потужного акціонера, наприклад держави, або іноземної групи;

5) професіоналізм менеджменту банківської установи – базується на оцінці бізнес-моделі банку, жорсткості контролю виданих кредитів та структурі портфелю за типами позичальників;

6) готовність та можливості власників банку рятувати свою установу – аналіз фінансового стану материнських структур, важливість банківського сектору для їхнього бізнесу. 

7) загальна фінансова стійкість – оцінюється з урахуванням якості кредитного портфелю та можливостями материнських структур підтримувати банк, при чому основними критеріями тут можуть бути капіталізація, адекватність капіталу, поточна ліквідність та графік погашення зобов'язань, в тому числі і швидкість відтоку депозитів фізичних осіб тощо.

Антикризовий менеджмент може містити в собі безліч функцій та взаємопов’язаних операцій для досягнення стабілізації банківської установи та стимулювання її ефективної діяльності. Однією з найважливіших функцій антикризового управлінського апарату є розробка планів управління кризовими ситуаціями.

Розробка і реалізація таких документів сприяє мінімізації негативного впливу кризових ситуацій на діяльність банку, підвищує його адаптацію до змін у зовнішньому середовищі та сприяє швидкому подоланню негативних наслідків кризи.

Досить поширеним під час кризи заходом є скорочення персоналу з метою оптимізації витрат банківських установ. Скорочення піде на користь за умови, що банківська установа дотримуватиметься низки важливих правил. Так, скорочувати потрібно не окремих людей, а підрозділи, без яких банк може обійтися в кризовій ситуації. При цьому не слід захоплюватися масовим скороченням. Важливим є визначення кадрової структури банку, що найбільшою мірою відповідає ситуації, яка склалася в ньому. Крім того, під час кризи необхідно зберегти ядро кадрового потенціалу організації. Антикризовим заходом може бути і зменшення тривалості робочого часу. Такий крок має усі шанси стати ефективним, якщо зменшення буде поступовим. Спочатку можна скоротити тривалість робочого дня, а потім – тижня. Також доцільним є проведення переконтрактації персоналу – переукладання контрактів з урахуванням специфіки кризової ситуації. На період кризи краще відмовитися від довгострокових контрактів і надати перевагу контрактам на строк 3–6 місяців.

Антикризове управління починається з формування антикризового штабу, діяльність якого можна умовно поділити на три етапи:

– оцінка ситуації, що склалася;

– оцінка інформації про банківську установу;

–оцінка ініціатив, пов’язаних із загальним управлінням кризовою ситуацією, прийняттям рішень та комунікаціями.

Важливим елементом антикризового менеджменту можна визначити маркетинг та PR-кампанію банківської установи. У кризових умовах головним, на нашу думку, є обрання нетрадиційних ходів і прив’язка їх вже до існуючого банківського бренду. Звісно, універсальних секретів дешевого і успішного просування не існує. Більше того, ці поняття суперечать одне одному. Кожна банківська установа має власну історію невдач і перемог, що дає їй змогу в подальшому приймати правильні рішення [3]. 

Антикризовий менеджмент банківських установ України є важливим елементом виживання банківської системи, оскільки лише за допомогою ефективного антикризового управління можна досягти виживання або стабілізації тієї чи іншої банківської установи [4]. Антикризовий менеджмент – це ряд функцій та заходів щодо пригнічення, боротьби або ліквідації негативних факторів впливу на банківську сферу, які кожен банк розробляє самостійно з огляду на ситуацію в якій він знаходиться. Боротьба з негативними кризовими явищами можлива лише за умови комплексного підходу до факторів, які їх спричиняють, саме тому необхідною є розробка плану антикризового управління з чітко окресленими етапами та моментами, на які перш за се слід звернути увагу. Стан антикризового менеджменту у банківських установах України в загальному можна визначити як середній, оскільки не всі банківські установи України на сьогодні здатні боротися з кризою пов’язано з відсутністю у багатьох банках кваліфікованих спеціалістів які займаються розробкою ефективних антикризових програм та власне боротьбою з кризовими явищами у банківській сфері.

 

Література

1.Всі проблемні банки України // http : // www. Dom 2000 . com.ua /ru/main /article/ id/ 8673

2. Економічна правда // http://www.epravda.com.ua/news/

3. Інформаційні загрози банківській системі // 

http://www.seemus.com.ua/article/Tochka_zreniya/Informatsiyni_zagrozi_dlya_bankivskoyi_sistemi.html

4. Рейтинг банків // http://www.epravda.com.ua/publications/49f5582b56c73