Экономические науки/7. Учет и аудит

 

Бровко О.Т., Ковалевська Я.В., Степанова О.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Проблеми обліку і аналізу інноваційної діяльності підприємств

 

Вирішення сучасних проблем економіки України пов'язане з необхідністю розвитку інноваційних про­цесів, використання у виробництві нових рішень - технологічних, технічних, організаційних форм та економічних методів господарювання.

Відповідно до Закону України «Про інноваційну діяльність», інноваційна діяльність - діяльність, що спря­мована на використання й комерціалізацію ре­зультатів наукових досліджень і розробок та обу­мовлює випуск на ринок нових конкурентоздат­них, товарів і послуг.

Вихід українських підприємств на світовий ринок потребує більш досконалого інформаційного забез­печення процесів розробки, створення й впровад­ження інноваційних продуктів і технологій.

Недоліком сучасного обліку є відсутність єдиної системи облікових регістрів і бухгалтерських рахунків для відображення витрат, хоходів і результатів інноваційної діяльності.

Саме тому, на даний час, досить актуальним є дослідження системи обліково-аналітичного забезпечення інноваційних. процесів різних галузей промислових підприємств Укра­їни.

Дослідженню данного питання велику увагу приділили значна кількість вітчизняних та зарубіжних вчених, зокрема: О. Бородкіна, Л. Гнилицька, В. Завгородній, Є. Пошерстник, Г. Пустовіт.

Під інноваційною діяльність слід розуміти діяльність, що спрямована на пошук можливостей інтенсифікації виробництва й задоволення суспільних потреб у конкурентноздатних товарах і послугах на основі використання науково-технічного та інтелектуального потенціалу.

В економічній теорії обліку та аналізу  інноваційної діяльності проблема полягає в тому, що в основу інноваційної освіти в Україні покладено зарубіжний досвід, пропонований у вигляді кількох порівняно подібних перекладних і вітчизняних підручників в галузі інновацій, які слабко враховують специфіку переходу України до ринкової економіки.

На превеликий жаль, до нашого часу, не спостерігається затвержденого порядку відображення інновацій на рахунок обліку та методики їх економічного аналізу.

У сфері бухгалтерського обліку відсутні методич­ні рекомендації з відображення на рахунках бухгал­терського обліку і в облікоиих регістрах витрат, доходів і фінансових результатів інноваційної діяльності.­

Відсутність методичних рекомендацій з бухгал­терського обліку витрат інноваційної діяльності при­звела до розпорошеності витрат по освоєнню нової продукції на різних рахунках витрат, що ускладнює визначення собівартості кожного етапу робіт і фор­мування загальної суми цих втрат.

Відповідно до чинного Плану рахунків бухгалтерського обліку, національних стандартів і методичних рекомендацій інноваційні витрати в системі обліку розосереджені так:

- якась певна, але не виявлена частина витрат конструкторської та технологічної служб, пов'язана із власне інноваційною діяльністю, нівелюються з витратами на поточне забезпечення виробництва се¬рійної-масової продукції, не кажучи вже про те, що їх загальні витрати обліковуються в складі адміністративних витрат підприємства, що об'єднують принципово різні напрями діяльності - від будівництва і експлуатації нетитульних споруд у капітальному будівництві й утримання складів матеріальних запасі в до рішення екологічних завдань;

- витрати на розробку технічної документації нового виробу обліковуються з складі витрат на дослідження і розробки, що входять, у свою чергу, до інших витрат операційної діяльності та до витрат майбутніх періодів. Отже, до собівартості нового виробу їх не включають, Витрати ж на виготовлення і випробування дослідних зразків входять до витрат майбутніх періодів;

- витрати на створення інноваційних продуктів у вигляді нематеріальних активів, наприклад комп'ютерних програм, робочих інструкцій, що становлять, частину загальної технічної документації нового виробу.

Розроблені в економічній теорії та затверджені на законодавчому рівні підходи до визначення економічної сутності інновацій є основою для розробки методики їх бухгалтерсьго обліку.

Практичний досвід діяльності підприємств, а також аналіз вітчизняної та зарубіжної літератури показав, що, взагалі, інновації можуть бути представлені за восьма напрямами, серед яких:

1.           Здійснення капітальних інновацій у створення нових видів основних засобів.

2.           Здійснення інтелектуальних  і капітальних інновацій у створення нематеріальних активів.

3.           Здійснення оборотних інновацій у створення нових видів готової продукції, товарів, робіт і послуг.

4.           Накопичення витрат на підготовку й освоєння виробництва нової продукції на рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів».

5.           Ведення окремого балансового рахунку «Витрати на підготовку й освоєння нової продукції і виробництва».

6.           Списання витрат на освоєння через застосування кошторисних ставок.

7.           Внесення обєктів інтелектуальної власності до статутного фонду підприємства за справедливо вартістю.

8.           Створення резерву забезпечення витрат інноваційної діяльності.

 Аналіз інноваційної діяльності підприємств доцільно проводити за п’ятьма напрямами, що грунтуються на використанні комплексної системи показників з вивченням впливу впроваджених інновацій на основі показників діяльності-дохід, собівартість і прибуток.

Основними напрямками інноваційного аналізу підприємсвт є:

1.     Аналіз та оцінка ефективності інновацій.

2.     Розрахунок нормативної собівартості для визначення порівняльно-аналітичних показників ефективності інновацій.

3.     Вивчення взаємозвязків між показниками ефективності інноваційних проектів з показниками ефективності господарської діяльності.

4.     Аналіз впливу інновацій на ефективність виробничої діяльності підприємства.

5.     Технічний аналіз як складова частина бізнес-планування при ухваленні рішення про розробку інноваційного проекту.

Чинні облікові моделі не відповідають різновидності інноваційних про­цесів і не надають достатньої кількості достовірних даних для проведення економічного аналізу в сфері інновацій. У зв'язку з цим є необхідною розробка науково обгрунтованої системи обліку й аналізу ви­трат, доходів і результатів інноваційної діяльності промислових підприємств.

Інформаційні системи управлінського, бухгалтерського та податкового обліку, а також економічного аналізу мають створити необхідні умови для розширення, прискорення й підвищення ефективності процесів створення та peaлізашї різних видів інновацій (продуктових, техно­логічних, соціальних тощо), націлених на створення конкурентоздатної продукції на рівні міжнародних стандартів.

Список використаної літератури:

1.     Кантаєва О. Питання розвитку теорії та практики обліку і аналізу інноваційної діяльності підприємств// Бухгалтеоський облік та аудит. – 2009. - №4. – с. 25-31.

2.     Валуєв Б., Кантаєва О. Деякі питання обліку інноваційних витрат і джерел їх покриття: концептуальний аспект // Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. - №12. – с. 28-35.