Экономические науки/7.Учет и аудит.

Гавалешко С. В.

Наук. кер. Кравчук В.С.

Буковинська державна фінансова академія

Проблеми обліку дебіторської заборгованості

 

 

Анотація: У статті розглядається теоретичні аспекти та організаційно-практичні проблеми вдосконалення розрахунків з дебіторами.

Ключові слова: поточна і довгострокова заборгованість, дебітори, облік дебіторської заборгованості, резерв сумнівних боргів.

       Summary: In the article examined theoretical aspects and organizationally practical problems of perfection of calculations with debtors.

 

Актуальність теми. Наявність великої кількості невирішених проблем, недостатній ступінь дослідження проблеми стосовно сучасних змін в економіці, наявність багатьох невирішених і дискусійних питань, а також велике їх практичне значення свідчать про необхідність подальшого дослідження питань обліку дебіторської заборгованості та роблять цю тему актуальною на наш час.

Постановка проблеми. Багатоаспектність дослідження проблеми обліку дебіторської заборгованості зумовлена суперечливим характером   нормативних   документів, а також рівнем  розробок   окремих   теоретичних   і   практичних   аспектів  методології обліку дебіторської заборгованості.

Аналіз останніх наукових публікацій. Проблема обліку та аналізу дебіторської заборгованості присвячено ряд праць: Ф. Ф. Бутинця, С. Ф. Голова, С. Грязнової, В. Костюченко, О. М. Кияшко, О. Г. Лищенко, І. С. Середа, Г. В. Савицької, М. Швайки та ін.

Метою статті є виявити проблеми, пов’язані з обліком дебіторської заборгованості , обґрунтувати перспективи розвитку обліку дебіторської заборгованості, розробити підходи щодо вдосконалення існуючих методик обліку дебіторської заборгованості.

Викладення основного матеріалу. Від початку формування ринкових відносин в Україні і донині існує чимало актуальних нерозв’язаних питань, пов’язаних з обліком дебіторської заборгованості. Це відповідно обумовлює постійний перегляд нормативних актів і регламентуючих документів, вироблення нових шляхів удосконалення організації та методики обліку розрахунків з дебіторами.

На даний час облік дебіторської заборгованості має багато недоліків. Ось найбільш суттєві з них:

­       відсутність чіткої схеми деталізації та співвідношення різних видів дебіторської заборгованості у загальній їх структурі. Крім цього співвідношення дебіторської і кредиторської заборгованості на різних підприємствах однієї галузі буває неоднаковим, що не дозволяє встановити балансування між ними;

­       вивчення обліку сумнівних боргів, зокрема резерву на їх покриття з метою зближення бухгалтерського та податкового обліку;

­       потреба змін у будові регістрів аналітичного і синтетичного обліку дебіторської заборгованості. Сьогодні облік дебіторської та кредиторської заборгованостей ведеться в одному регістрі – Журналі №3. На нашу думку, це зовсім різні об’єкти бухгалтерського обліку, які лише частково пов’язані між собою [2].

­       проблеми пов’язані з управлінням дебіторською заборгованістю. 

Розглянемо кожний недолік обліку дебіторської заборгованості в Україні окремо.

Для прийняття управлінських рішень важливе значення має повнота і об’єктивність інформації, пов’язаної з дебіторською заборгованістю. Вирішення багатьох проблемних питань дозволить значно вдосконалити організацію та методику обліку розрахунків з дебіторами.

Тому необхідно внести зміни у П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», в яких чітко були б розмежовані поняття довгострокової та короткострокової дебіторської заборгованостей. Їх облік нині ведеться на різних рахунках бухгалтерського обліку, що не відзначено у вищезазначеному стандарті. Разом із тим слід вказати, що поточна дебіторська заборгованість є оборотним активом, а довгострокова – необоротним, і вони обліковуються на різних рахунках [2].

Уточнення вимагає визначення поточної дебіторської заборгованості, оскільки згідно з П(С)БО 10, вона «за продукцію, товари, послуги визначається активом одночасно з визнанням доходу від реалізації продукції, товарів і послуг та оцінюється за первісною вартістю» [4]. На нашу думку, утворення поточної дебіторської заборгованості не завжди слід пов’язувати з доходом. Дохід, як зазначають Е. Є. Хендріксен і М. Ф. Ван Бреда, вимірюється сумою очікуваних грошових надходжень [5], тому якщо не очікується погашення дебіторської заборгованості у звітному періоді, то наступні надходження коштів або певних матеріальних цінностей не можна вважати доходом. Так, перерахування авансів за ще непередану продукцію призводить до виникнення дебіторської заборгованості, хоча доходу тут немає. Вважаємо, що ці пропозиції повинні бути взяті до уваги при подальшому вдосконаленні нормативної бази.

Створення ефективної системи контролю за якістю обліку розрахунків з дебіторами вимагає розробки чіткої та досконалої класифікації дебіторської заборгованості, уніфікації способів її оцінки та документів аналітичного обліку. Це, відповідно, дозволить накопичувати інформацію про розрахунки з дебіторами з різними рівнями деталізації і узагальнення.

Потребують розробки також моделі співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованостей і певного інструментарію, який дозволив би швидко та якісно виявляти негативні явища, що впливають на кількісні та якісні зміни цих заборгованостей. Бажаним є співвідношення, коли кредиторська заборгованість переважає дебіторську на 10-20% [1].

Важливо вдосконалювати методику визначення суми резерву сумнівних боргів. На нашу думку, потрібно внести зміни в діюче законодавство для стимулювання створення підприємствами цього резерву. Практика показує, що більшість акціонерних підприємств, звітність яких є обов’язковою, не створюють резерву сумнівних боргів.

Тому пропонуємо внести нормативні зміни в яких би зазначалося, що суми резерву сумнівних боргів відносяться до валових витрат [4].

Потрібно   вдосконалити   політику   управління   дебіторською заборгованістю,   адже    саме   політика   управління   дебіторською заборгованістю,   яка   представляє   собою   частину   загальної   політики управління   оборотними   активами   і  маркетингової   політики   підприємства, спрямованої   на   розширення   обсягів   реалізації   продукції,   визначає ефективність   роботи   підприємства.  Тому   досить   важливим   є   визначення основних (ключових) етапів формування політики управління дебіторською заборгованістю [3]:

1. Аналіз дебіторської заборгованості підприємства у попередньому періоді.

2. Формування принципів кредитної політики відносно до покупців продукції.

3. Визначення можливої суми фінансових коштів, які інвестуються в дебіторську заборгованість по товарному та споживчому кредиту.

4. Формування системи кредитних умов.

5. Формування стандартів оцінки покупців і диференціація умов надання кредиту.

6. Формування процедури інкасації дебіторської заборгованості.

7. Забезпечення використання   на   підприємстві   сучасних   форм фінансування дебіторської заборгованості.

8. Побудова ефективної системи контролю за рухом і своєчасною інкасацією дебіторської заборгованості.

Висновки. Правильно організований бухгалтерський облік дебіторської заборгованості повинен мати таку систему рахунків, яка б достатньою мірою відображала і характеризувала всю господарську діяльність з вимушеною конкретизацією і забезпечувала отримання об’єктивної та своєчасної інформації для прийняття оптимальних управлінських рішень

Література:

1.                 Кватирка П. Проблеми обліку дебіторської заборгованості / П. Кватирка// Наукові Записки - випуск №14 – 2005.

2.                 Кияшко О. М. , Необхідність облікового забезпечення управління дебіторською заборгованістю підприємства / О. М. Кияшко // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №3. - С. 190-196.

3.                 Лищенко О. Г., Управління дебіторською заборгованістю як фактором фінансової стійкості підприємства / О. Г. Лищенко, І. С. Середа // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. - 2010. - №3. - С. 84-89.

4.                 Терещенко В.С., Сударікова К.Г. Облік дебіторської заборгованості: проблеми та шляхи вирішення – Електронний ресурс [http://www.rusnauka.com]

5.                 http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/2009_1/Lahay_109.htm