Корощенко Л. Н.

Донецький політехнічний технікум

Застосування ком’ютерних програм при виконанні курсового та дипломного проектування

Протягом останніх десятиліть у світі активно йде процес інформатизації: передові країни швидкими темпами переходять до інформаційного суспільства, інформаційні технології проникають буквально у всі сфери суспільного життя, індивідуального та колективного побуту, стають однією з головних умов розвитку культури, що являє собою найважливіші ресурси будь-якої держави.

Пріоритетом розвитку освіти є впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, що забезпечують подальше удосконалення навчально-виховного процесу, доступність та ефективність освіти, підготовку молодого покоління до життєдіяльності в інформаційному суспільстві.

Тому на сьогодні актуальним є впровадження застосування комп’ютерних програм студентами при виконанні курсового та дипломного проектування з метою прискорення деяких етапів роботи, вдосконалення якості проведеної роботи та пристосування до сучасних умов життя.

Курсова робота з дисципліни є творчою самостійною роботою студентів, яка виконується з метою закріплення теоретичних знань, набутих у період навчання, поглиблення знань, адаптації теоретичних моделей і практичного досвіду до умов діяльності навчального закладу, узагальнення знань та їх застосування під час вирішення комплексного конкретного фахового завдання і готує студента до більш відповідального етапу – дипломного проектування.

Завдання з курсової роботи повинні бути індивідуальні й узгоджені з інтересами та здібностями студента [1].

Курсова робота є підставою для оцінки рівня засвоєння знань та підготовленості студента до професійної діяльності.

Написання дипломної роботи є заключним етапом навчального процесу. Дипломна робота – самостійна творча робота. Вона відображає набутий рівень теоретичних знань і практичних умінь випускника, його здатність до самостійної діяльності як фахівця.

Для підвищення ефективності системи професійної освіти під час вивчення курсу технічних дисциплін існують широкі можливості. Співвідношення традиційних форм, методів навчання і нових прийомів має бути збалансованим. З одного боку, нові методи навчання, в яких головними є активні форми самостійного надбання знань, витісняють демонстраційні й ілюстративно-пояснювальні методи та інші традиційні методи, орієнтовані на комплексне сприйняття нового матеріалу. З іншого боку, йде процес все більш широкого застосування прикладних програмних засобів для підтримки традиційних методів навчання.

Застосування інформаційних технологій у навчанні дозволить здійснити наступні три основні функції: організацію пізнавальної діяльності шляхом зовнішнього (наочного) і внутрішнього (розумового) моделювання; реалізацію системи навчальних дій, а також їх контролю і корекції; створення нових форм навчального процесу, моделювання спільної діяльності типу «викладач – студент», «комп’ютер – студент», «комп’ютер - група студентів», «викладач - комп’ютер - група студентів».

Головна увага при виконанні дипломного проекту приділяється елементам дослідницької діяльності, застосуванням інформаційних технологій у виконанні розрахункової частини проектів.

Тому викладацький корпус має бути готовий до широкого використання обчислювальної техніки в учбовому процесі. Уміння користуватися готовими програмними продуктами не вимагає спеціальної освіти, але робить можливим використання сучасних інформаційних технологій в професійній педагогічній діяльності.

Впровадження застосування комп’ютерних програм студентами при виконанні курсового та дипломного проектування можна розділити на три етапи: опанування програм самим викладачем; використання програм в дипломному проектуванні (штучне навчання – індивідуальна підготовка декількох студентів); впровадження використання програми в курсовому проектуванні (масове навчання).

Усі три етапи вимагають відповідного технічного і програмного забезпечення. При цьому, якщо для перших двох етапів досить одного комп’ютера і одного робочого місця програмного забезпечення, то для третього етапу потрібний комп’ютерний клас, обладнаний відповідним чином.

Також слід відмітити, що для здійснення третього етапу виникає необхідність вивчення спеціалізованих програм студентами на попередніх курсах навчання по дисципліні «Інформатика» або на факультативних курсах.

Особливістю пропонованої методики навчання студентів технічних спеціальностей з використанням інформаційних технологій є: побудова єдиної структури інформаційної і математичної підготовки; безперервність освіти за ступеневим принципом навчання з посиленням міжпредметних звязків; посилення практичної складової у фундаментальній частині змісту; посилення практичної складової у вибірковій частині підготовки з метою формування стійких умінь і навичок розвязування професійних завдань.

Використання комп’ютерних програм, таких як Mathcad, електронні таблиці Excel, істотно полегшують виконання розрахунків окремих розділів курсового та дипломного проектування.

Наприклад, в процесі навчання предмету „Електропостачання підприємств і цивільних споруд” виконання таких розрахунків, як навантаження електроприймачів цеху, підприємства в цілому, розрахунок струмів короткого замикання у електричних мережах та заземлюючих пристроїв дозволяє студентам скоротити час роботи над цими розділами і об’єм пояснювальної записки курсового або дипломного проектів.

Таке проведення курсового та дипломного проектування також дозволяє краще засвоїти вивчений матеріал, поліпшує навички використання комп’ютера в подальшій професійній діяльності, а саме особливо якщо випускник буде працювати у проектній організації.

Графічна частина курсового і дипломного проектів також може виконуватися студентами за допомогою комп’ютерних програм Компас-3D, AutoCAD та Plan 3D.

Таким чином, перехід до нових методів навчання переносить акцент з навчальної дисципліни на самого студента і на те, як він сам може обирати інформацію, яка йому потрібна. Якщо студент бажає впоратись з потоком інформації, то він повинен вивчати нові способи роботи з потрібною для справи інформацією.

Отже, застосування комп’ютерних програм студентами при виконанні курсового та дипломного проектування дає значні можливості підвищення якості та результативності навчально-виховного процесу, при цьому потребує вирішення деяких організаційних проблем.

Література

1. Падалка О.Ф. Нисимчук А.М. та інші. Сучасні педагогічні технології. – К.: Вид-во Українська енциклопедія, 1995. – 188 с.

2. Агеев В.Н. Электронные учебники и автоматизированные обучающие системы: Лекция-доклад / Под ред. Н.А. Селезневой. – М.: Исследовательский центр проблем качества подготовки специалистов, 2001.

3. Інститут інформаційних технологій і засобів навчання Національної академії педагогічних наук України. [Електронний ресурс] / Биков В.Ю. Сучасні завдання інформатизації освіти. – Режим доступу: http://http://www.ime.edu-ua.net/em15/emg.html.